2012. március 19., 08:472012. március 19., 08:47
Angela Merkel német kancellár Wolfgang Schäuble német pénzügyminisztert (képünkön) javasolja az euróövezeti tagállamok pénzügyminiszteri tanácsa (eurócsoport) elnöki tisztségére. Az információt a Financial Times Deutschland című német üzleti lap szellőztette meg pénteki számában. Steffen Seibert, a német kormány szóvivője tájékoztatóján spekulációnak nevezete a Financial Times Deutschland írását, de nem tagadta az abban foglaltakat, amelyek szerint Merkel Schäuble kinevezésért kardoskodik az euróövezeti kormányfőknél.
A miniszter egy pénteki nyilatkozatában csupán annyit mondott, hogy Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az eurócsoport jelenlegi elnöke közölte: megbízatásának lejárta után nem kívánja folytatni e munkát. „Mást erről én nem hallottam” – mondta Schäuble, ugyanakkor hozzátette: a következő elnököt szerinte is a tizenhetek pénzügyminiszterei közül kell kiválasztani.
A Financial Times Deutschland brüszszeli és euróövezeti fővárosokból származó értesülésekre hivatkozva azt írta, hogy a kollegái körében nagy tekintélyű Schäublénak vannak a legjobb esélyei a miniszteri tanács elnöki tisztségének elnyerésére, ugyanakkor Párizs egyelőre nem egyezett bele a kinevezésébe. Nicolas Sarkozy francia elnök attól tart, hogy túlságosan nagyra nő Berlin befolyása az uniós ügyekre, ha az eurócsoport irányítása német kézbe kerül – írta a lap.
Jean-Claude Juncker 2005 óta tölti be a pénzügyminiszteri csoport elnöki tisztségét. Legutóbb 2010-ben erősítették meg posztján, megbízatása idén júniusban jár le. A luxemburgi politikus több interjúban jelezte, hogy nem vállal újabb mandátumot. Kifejtette, hogy a testület vezetése egyre több időt vesz igénybe, ezért „főfoglalkozású elnökre” volna szükség az eurócsoport élén. Ezt ellenzi Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, és Berlinben is másként tervezik: a német elképzelés szerint Schäuble pénzügyminiszterként irányítaná a munkát.
Az év közepén az Unió körüli intézményrendszer négy kiemelt pozícióját kell betölteni. Az eurócsoport elnökének megbízatása mellett lejár az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnökének mandátuma is, megüresedik egy hely az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsában, és vezetőt kell állítani az állandó euróövezeti válságkezelési mechanizmust (ESM) irányító ügynökség élére.
Az eurócsoport elnöki tisztségével kapcsolatban eddig Mario Monti olasz kormányfő-pénzügyminiszter és Jyrki Katainen finn kormányfő, volt pénzügyminiszter neve merült fel. A Financial Times Deutschland szerint egyikük sem kíván a miniszteri tanács vezetője lenni.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.