Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió és az eurózóna országaiban is nőtt az infláció tavaly decemberben novemberhez képest, és Románia a legmagasabb inflációjú tagállamok közé tartozott – derül ki az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán közzétett adataiból.
2024. január 17., 16:372024. január 17., 16:37
2024. január 17., 16:432024. január 17., 16:43
Az Európai Unióban 2023 decemberében 3,4 százalékra nőtt az éves infláció az egy hónappal korábban jegyzett 3,1 százalékról. A legnagyobb éves inflációs rátát Csehországban (7,6 százalék), Romániában (7 százalék) és Szlovákiában (6,6 százalék) mérték, a legkisebbet Dániában (0,4 százalék), Olaszországban és Belgiumban (egyaránt 0,5 százalék) – idézte az Agerpres hírügynökség az Eurostat közleményét.
Az eurózónában 2,9 százalékra nőtt az éves infláció decemberben az egy hónappal korábban jegyzett 2,4 százalékról. A térség államaiban a szolgáltatások díja járult hozzá a legnagyobb mértékben a fogyasztói árak emelkedéséhez, ezek 1,74 százalékponttal nőttek, az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek 1,21 százalékkal drágultak, az energia ára ellenben 0,68 százalékponttal csökkent.
A novemberi 6,72 százalékról decemberben 6,61 százalékra csökkent az éves infláció tavaly Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken közzétett adatsorokból.
Az infláció az év elején ismét növekedni fog, a legnagyobb kockázatot ugyanakkor az jelenti, hogy újabb adók jöhetnek, amennyiben nem sikerül enyhíteni a költségvetési hiány problémáját – vetíti előre Adrian Codirlașu elemző.
A júniusi 4,94 százalékról júliusban 5,42 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Bizottság arról tájékoztatta hivatalosan Romániát és Magyarországot, hogy „kétségei vannak” a Fekete-tengeri tenger alatti villamosenergia-átviteli kábel építéséről szóló megállapodás kapcsán.
Több mint 230 ezer birka betegedett meg az elmúlt időszakban juhpestisben, a legnagyobb mérvű fertőzést Tulcea megyében jelezték. Erdélyben egyetlen gazdaságban, egy Temes megyei juhfarmon tesztelték a juhállományra végzetes betegséget.
Románia külkereskedelmi mérleghiánya 13,2 százalékkal 15,09 milliárd euróra nőtt az idén az első fél évben az egy évvel korábbihoz képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kormány csütörtökön 60 millió lejjel egészítette ki a szállítási tárca költségvetését a Román Vasúttársaság áruszállító részlege, a CFR Marfă folyó kiadásainak és költségeinek fedezésére.
Tavaly összesen 48,3 millió tonna burgonyát takarítottak be az Európai Unióban, ami némileg több a 2022-ben termelt 47,5 millió tonnánál; Románia a magas termést hozó uniós tagállamok közé tartozik, derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Látványosan, a szerdán jegyzett évi 5,80 százalékról 5,59 százalékra csökkent csütörtökön a három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jelenleg 518 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi út építése zajlik, további 263 kilométernyi szakasz pedig a versenytárgyalási vagy tervezési fázisban van – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán.
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerdai ülésén 6,75 százalékról 6,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot augusztus 8-tól.
Európai viszonylatban Bosznia-Hercegovina és Görögország után Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások 2023-ban, négyzetméterenkénti áruk a 2022-es 1461 euróról 1504 euróra nőtt – derül ki a Deloitte elemzéséből.
szóljon hozzá!