Fotó: 123RF
A romániai lakosság csaknem fele nem tervez idén szabadságra menni, sokan vannak köztük azok, akik a koronavírus-járvány miatt tettek le az idei nyaralásról – derül ki az OLX online hirdető platform által közzétett felméréséből.
2020. július 30., 11:222020. július 30., 11:22
A közvélemény-kutatásban részt vevő személyek 38 százaléka mondta azt, hogy legalább egyszer elutazik üdülés céljából, 45 százalék nem tervez szabadságolást, 17 százalék pedig még nem döntött.
A 2020-as nyaralásról lemondók 44 százaléka mondta azt, hogy a járványügyi helyzet miatt hozta meg ezt a döntést, mivel nem érzi úgy, hogy biztonságosan tudna üdülni a jelenlegi körülmények között.
20 százalék pedig attól tart, hogy a Covid-19-járvány miatt meghiúsulnának a tervei, például lemondhatják a repülőjáratát vagy lezárhatják a határokat.
Az Európai Unió 16 év fölötti lakosságának majdnem egyharmada (29%) még egy egy hetes, otthonról távol töltött üdülést sem tudott megengedni magának tavaly, és Románia az 54%-os aránnyal az első helyen áll ezen a téren, derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adatsorából.
42 százalék egyszer utazik el, 7 százalék több mint öt helyre akar elutazni, 4 százalék pedig négy-öt utazást tervez.
Fotó: Jakab Mónika
Az OLX felmérésnek az eredményei is azt mutatják ugyanakkor, hogy az utazni vágyók többsége belföldön nyaral, a legtöbben a hegyvidéket, majd a tengerpartot jelölték meg.
Van, ahol egy napra 75 lejt is elkérnek egy napozóágy béreléséért a Fekete-tenger romániai partszakaszán, miközben egy kevésbé felkapott üdülőhelyen két személynek elég lehet 80 lej is egy éjszakára. Augusztusban tovább nőhetnek az árak.
Azoknak a nagy része pedig, aki „kimerészkedik” az országból, a környező államokba utazik, második helyen pedig más, de szintén európai országok állnak.
A szálláshelyek tekintetében a panziók vezetnek, majd az all inclusive lehetőséget kínáló nagy szállodák, az apartmanok, a kisebb vagy közepes méretű hotelek, a kis faházak, a sátor, majd a lakókocsik vagy lakóautók következnek.
Fotó: Pixabay
Arra a kérdésre, hogy mit tekintenek a legbiztonságosabb közlekedési eszköznek, a legtöbben a saját tulajdonban levő személygépkocsit, a lakóautót és a lakókocsit említették.
Így nem is csoda, hogy 51 százalék mondta azt, hogy nem tudja vagy nem döntötte el, mikor repül legközelebb, 22 százalék úgy becsüli, hogy talán jövőre, 7 százalék pedig csak két év múlva tervez repülővel utazni.
A Fekete-tenger partján fekvő Mamaia, a Prahova-völgye és a gyógyfürdők a legkedveltebb célpontok a belföldön nyaralók körében egy szállásfoglaló oldal statisztikái szerint.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!