Fotó: 123RF
A romániai lakosság csaknem fele nem tervez idén szabadságra menni, sokan vannak köztük azok, akik a koronavírus-járvány miatt tettek le az idei nyaralásról – derül ki az OLX online hirdető platform által közzétett felméréséből.
2020. július 30., 11:222020. július 30., 11:22
A közvélemény-kutatásban részt vevő személyek 38 százaléka mondta azt, hogy legalább egyszer elutazik üdülés céljából, 45 százalék nem tervez szabadságolást, 17 százalék pedig még nem döntött.
A 2020-as nyaralásról lemondók 44 százaléka mondta azt, hogy a járványügyi helyzet miatt hozta meg ezt a döntést, mivel nem érzi úgy, hogy biztonságosan tudna üdülni a jelenlegi körülmények között.
20 százalék pedig attól tart, hogy a Covid-19-járvány miatt meghiúsulnának a tervei, például lemondhatják a repülőjáratát vagy lezárhatják a határokat.
Az Európai Unió 16 év fölötti lakosságának majdnem egyharmada (29%) még egy egy hetes, otthonról távol töltött üdülést sem tudott megengedni magának tavaly, és Románia az 54%-os aránnyal az első helyen áll ezen a téren, derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adatsorából.
42 százalék egyszer utazik el, 7 százalék több mint öt helyre akar elutazni, 4 százalék pedig négy-öt utazást tervez.
Fotó: Jakab Mónika
Az OLX felmérésnek az eredményei is azt mutatják ugyanakkor, hogy az utazni vágyók többsége belföldön nyaral, a legtöbben a hegyvidéket, majd a tengerpartot jelölték meg.
Van, ahol egy napra 75 lejt is elkérnek egy napozóágy béreléséért a Fekete-tenger romániai partszakaszán, miközben egy kevésbé felkapott üdülőhelyen két személynek elég lehet 80 lej is egy éjszakára. Augusztusban tovább nőhetnek az árak.
Azoknak a nagy része pedig, aki „kimerészkedik” az országból, a környező államokba utazik, második helyen pedig más, de szintén európai országok állnak.
A szálláshelyek tekintetében a panziók vezetnek, majd az all inclusive lehetőséget kínáló nagy szállodák, az apartmanok, a kisebb vagy közepes méretű hotelek, a kis faházak, a sátor, majd a lakókocsik vagy lakóautók következnek.
Fotó: Pixabay
Arra a kérdésre, hogy mit tekintenek a legbiztonságosabb közlekedési eszköznek, a legtöbben a saját tulajdonban levő személygépkocsit, a lakóautót és a lakókocsit említették.
Így nem is csoda, hogy 51 százalék mondta azt, hogy nem tudja vagy nem döntötte el, mikor repül legközelebb, 22 százalék úgy becsüli, hogy talán jövőre, 7 százalék pedig csak két év múlva tervez repülővel utazni.
A Fekete-tenger partján fekvő Mamaia, a Prahova-völgye és a gyógyfürdők a legkedveltebb célpontok a belföldön nyaralók körében egy szállásfoglaló oldal statisztikái szerint.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!