Sokaknak okoz fejtörést az adóbevallás kitöltése
Fotó: Gecse Noémi
Hiába a meghosszabbított határidő: az elektronikus adóbevallás a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakemberek egybehangzó véleménye szerint nem elég áttekinthető, az egyszerű adófizető szinte biztos, hogy nem boldogul önállóan a kitöltésével.
2019. március 12., 17:042019. március 12., 17:04
2019. március 12., 18:522019. március 12., 18:52
A kormány március 15-étől meghosszabbítja július 31-éig a magánszemélyek egységes adóbevallásának benyújtási határidejét – jelentette be a keddi kormányülésen Viorica Dăncilă miniszterelnök. A kabinet egyúttal július 31-éig meghosszabbította a 230-as űrlap benyújtásának határidejét, amely a tavalyi év során magánszemélyek által befizetett jövedelemadó 2, illetve 3,5 százaléka civil szervezeteknek történő felajánlásáról szól.
„Ma elfogadunk egy jogszabályt, amely az adóbevallás benyújtására köteles magánszemélyek és a civil szervezetek javát szolgálja. Azoknak a magánszemélyeknek, akik kötelesek benyújtani adóbevallásukat, hosszabb idő áll majd a rendelkezésükre, hogy teljesítsék kötelezettségüket” – érvelt a kormányfő a pénzügyminisztérium által az elmúlt hét végén közvitára bocsátott sürgősségi kormányrendelet mellett. Jelezte ugyanakkor, hogy
Mint ismeretes, az egységes adóbevallás azokra vonatkozik, akik a fizetésen kívül más jövedelmet is megvalósítanak, például ingatlant vagy bármi egyebet adnak bérbe, szerzői jogdíj alapján van bevételük, vagy egyéni vállalkozóként valósítanak meg jövedelmet. Idén viszont csak online lehet ezt benyújtani, így a polgárok otthonról, saját gépükről az egyéni virtuális téren (Spațiului Privat Virtual – SPV) vagy az E-guvernare.ro portálon keresztül nyújthatják be az online adóbevallást.
mint ahogy be lehet nyújtani a lakhelyhez legközelebb eső adóhivatalban is, de be lehet vinni a szervezethez, amelynek képviselője felhatalmazással benyújthat egyszerre több kitöltött felajánlást.
Nemcsak a túl rövid határidő okozott viszont fejtörést azoknak, akik kötelesek benyújtani az adóbevallást, hanem még közgazdászoknak is beletörött a bicskájuk. Az elektronikusan kitölthető formanyomtatvány a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakemberek egybehangzó véleménye szerint nem elég áttekinthető, az egyszerű adófizető szinte biztos, hogy nem boldogul önállóan a kitöltésével.
Mint Debreczeni János sepsiszentgyörgyi adószakértő kérdésünkre elmondta,
a különböző jövedelmek más-más elbírálás alá esnek. A szakértő arra is kitért: tovább nehezíti a helyzetet, hogy az Országos Adóhatóság honlapjáról elérhető egyéni virtuális tér folyamatosan leterhelt, és lassan működik. „Katasztrófa az egész rendszer: bonyolult és lassú” – összegezte Debreczeni János. Hozzátette, a saját adóbevallását ő is egy ehhez értő könyvelőre bízta. Emlékeztetett, tavaly személyesen is be lehetett vinni az adónyilatkozatot a legközelebbi pénzügyi hivatalhoz, ott legalább segítettek a kitöltésében, ám idén, ha szóban kapnak is eligazítást, nem biztos, hogy azt otthon a számítógép előtt gyakorlatba tudják ültetni.
– sorolta a bonyodalmakat az adótanácsadó.
Hasonlóképpen vélekedik Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki lapunknak elmondta, közgazdászként nehezen értelmezte a kitöltendő űrlapot. „Benyújtottam az elektronikus adóbevallást, de nem vagyok meggyőződve, hogy hibátlan. Szintén közgazdász ismerősömmel teljesen másként értelmeztünk dolgokat: szerintem két helyre is be kellett vezetni ugyanazokat az adatokat, ám szerinte nem” – idézte fel a kamara elnöke. Úgy véli, egy kisgazda, aki tíz tehén után valósít meg jövedelmet, nem tudja kitölteni a saját adóbevallását, ha az még egy közgazdászt is próbára tesz. „Az előző egyszerű volt, de a jelenleg érvényben levőt nagyon elbonyolították, ebben a formában átláthatatlan” – vallja Édler András.
„Minden adóhivatalban ügyfélszolgálatos számítógépeket állítottak be, így aki otthon nem boldogul, bemehet a hatóság székhelyére, és a tisztviselők segítségével nyújthatja be online az adóbevallását”– válaszolta a Krónika megkeresésére Katona Hajna székelyudvarhelyi adóügyi osztályvezető. Hozzátette, erre már a tavaly berendezkedtek. „A regisztráláshoz elektronikus postai címre van szükség, és még ennek a létrehozásában is segítünk. Továbbá az egyéni virtuális tér megnyitásában, az adóbevallás kitöltésében és elküldésében is” – részletezte az illetékes. Rámutatott, a folyamat inkább azért nehézkes, mert leterhelt, és emiatt nagyon lassú a platform.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!