Az elemzők 67 százaléka szerint a lakások jelenleg túlárazottak
Fotó: Bálint Eszter
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
2024. szeptember 16., 13:082024. szeptember 16., 13:08
Jövőre az irányadó kamatszint négyszeri csökkentésére számít a befektetési szakértőket tömörítő szervezet, amely szerint 2025 végére az alapkamat eléri az 5 százalékot. Mint ismeretes, jelenleg 6,5 százalékon áll az alapkamat.
A CFA Románia legfrissebb felmérése szerint válaszadó elemzőik
Mintegy 50 százalékuk az infláció mérséklődésére, 33 százalék pedig a stagnálására számít a következő egy évben.
Az elemzők 89 százaléka szerint a lej a jelenlegi értékéhez képest gyengülni fog az euróval szemben a következő 12 hónapban,
A jelentés szerint 7,3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány és 2 százalékos gazdasági növekedés várható ebben az évben, a GDP-arányos államadósságot pedig 55 százalékra becsülik.
Emelkedtek a régi és új eladó lakások átlagárai is augusztusban Romániában: 17 százalékkal kerülnek többe, mint a tavalyi év azonos hónapjában. Kolozsvár továbbra is az „élen vágtat”.
A válaszadók 39 százaléka arra számít, hogy a városi lakóingatlanárak a következő 12 hónapban stabilak maradnak vagy csökkennek, míg 22 százalék szerint emelkedni fognak.
míg 28 százalékuk szerint az árak az ingatlanok reális piaci értékét tükrözik.
A felmérés szerint augusztusban az előző hónaphoz képest 5,2 ponttal 46,8 pontra csökkent a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe. A mutatónak két összetevője van, az egyik a jelenlegi gazdasági helyzetet tükrözi, míg a másik a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásokat. A bizalom indexének csökkenését az utóbbi mutató csökkenése vonta maga után – írja az Agerpres.
Európai viszonylatban Bosznia-Hercegovina és Görögország után Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások 2023-ban, négyzetméterenkénti áruk a 2022-es 1461 euróról 1504 euróra nőtt – derül ki a Deloitte elemzéséből.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!