2011. június 17., 08:562011. június 17., 08:56
A pénzintézet, illetve az FT elemzői rámutatnak arra is, hogy bár a 2009-ben létrejött Bécsi Kezdeményezés arra kötelezi az anyabankokat, hogy támogassák más országokban található fiókintézményeiket, és ne vonják ki azokból a tőkét, a görög alapítású pénzintézetek esetében ez éppen fordítva történik. „Egy ideje a romániai bankfiókok finanszírozzák a görögországi anyabankokat” – derül ki a Nomura jelentéséből. Ezt a trendet támogatja az a tény, hogy Romániában viszonylag jó a likviditás, s ez valamelyest Bulgáriában is megnyilvánul. A japán pénzintézet szakértői szerint egyébként azért is erősödött valamelyest az elmúlt időszakban a lej, mivel a román fiókok hitelt nyújtottak a görög anyabankoknak. Ez a trend pedig éppen fordítottja a Bécsi Kezdeményezésben foglaltaknak. A szakemberek szerint azonban hamarosan egy újabb Bécsi Kezdeményezés születik, amely arra fogja kötelezni a görög pénzintézeteket, hogy tartsák magukat a feltörekvő európai országok irányában vállaltakhoz, még abban az esetben is, amikor a hazai piacukon válság van. Ez azonban – teszik hozzá az elemzők – újabb terheket róna egy amúgy is „hatalmas stressz alatt levő” görög bankrendszerre.
Arra, hogy milyen hatással lehet a görög válság a két újonnan csatlakozott tagállamra, a japán szakértők szerint több forgatókönyv is létezik. Ezek közül a legdrámaibb szerintük az lenne, ha a görög bankok kivonnák a tőkét a Romániában, illetve Bulgáriában működő fiókjaikból. Ezzel pedig fizetésképtelenség következne be, ami a két állam kormányát, illetve az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bankot (EBRD) arra kötelezné, hogy megvásárolja a pénzintézeteket.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!