Negatívan hat ki a román gazdaság megítélésre, hogy a kormány az éj leple alatt, sürgősségi rendelettel módosította a büntető törvénykönyvet és a büntetőjogi perrendtartást, ez a bizalomvesztés pedig nehezen lesz visszafordítható – vallják a külföldi befektetők, akik aggódnak a kialakult helyzet miatt.
2017. február 02., 17:072017. február 02., 17:07
2017. február 02., 17:162017. február 02., 17:16
A helyzet súlyosságát pedig az is alátámasztja, hogy csütörtökön folytatta lejtmenetét a lej: a Román Nemzeti Bank (BNR) 4,5337 lej/eurós és 4,1942 lej/USA dolláros referenciaárfolyamot közölt az előző napi 4,5240 lej/euró, illetve 4,1935 lej/USA dollár után, ami pedig lényegesen magasabb volt a keddinél.
Kiszámíthatóságot várnak
„A Külföldi Befektetők Tanácsa (FIC) mindig támogatta a kiszámíthatóságot és a törvénykezési folyamat átláthatóságát, és értékelte a korrupcióellenes küzdelem eredményeit. A FIC úgy gondolja, hogy a korrupcióellenes küzdelemnek és a strukturális reformoknak állandó prioritást kell jelenteniük Románia mindenkori kormánya számára\" – mutat rá csütörtöki közleményében a befektetők tanácsa. Mint hangsúlyozzák, a jogállam és a piacgazdaság alapvető értékeinek az alkalmazása, valamint a törvények betartása lényeges összetevői a hosszú távú gazdasági fejlődésnek, ami a lakosság jólétét eredményezi.
Ebben az összefüggésben a testület úgy értékeli, hogy az az eljárásmód, ahogyan meghozták ezeket a döntéseket, negatív üzenetet vihet a potenciális befektetőknek, mint ahogy a nemzetközi pénzügyi intézményeknek is, Románia pedig elveszíti annak a lehetőségét, hogy új beruházásokat vonzzon be. A befektetők megkérdőjelezhetik a romániai üzleti szféra minőségét, ennek a bizalomnak az újjáépítése pedig plusz erőfeszítésbe és túl sok időbe kerülne – kongatja meg a vészharangot a Külföldi Befektetők Tanácsa.
Az amerikaiak sem nézik jó szemmel
A Romániai Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) mélységes csalódottságának adott hangot, és szintén arra hívja fel a figyelmet, hogy bizalmatlanságot és bizonytalanságot szül a bel- és a külföldi piacokon egyaránt, hogy a kormány ennyire nem átlátható módon fogadta el az említett jogszabályokat. „A korrupcióellenes küzdelem határozottsága nagyban hozzájárult Románia fejlődéséhez, ahhoz, hogy vonzó befektetési célpont lett, a meghozott döntések azonban eltörlik a föld felszínéről az elmúlt évek megvalósításait, és növelik a kockázatot. Az üzleti szféra és úgy általában a társadalom számára rendkívül aggasztó, hogy ilyen erkölcsi, társadalmi és gazdasági, ráadásul hosszú távú hatással bíró jogszabályokat úgy fogad el a kormány, hogy még a minimális döntéshozatali átláthatósági szabályokat sem tartja be\" – fogalmaz az AmCham.
A kamarához csatlakozott vállalkozók szerint ezek a jogszabályok aláaknázzák a jogállamot, és áthágják az átláthatóság, a stabilitás és a kiszámíthatóság alapvető szabályait, eltávolítva Romániát az európai értékektől és szabványoktól.
Aggódnak a németek is
A Román–Német Kereskedelmi és Iparkamara (AHK Románia) is tart attól, hogy a kedden elfogadott módosítások negatívan hatnak ki a német–román gazdasági kapcsolatokra, miközben Németország Románia egyik fő kereskedelmi partnere. „A módosítások a német vállalatok szemében megkérdőjelezik az új kormány akaratát, hogy kompromisszumok nélkül folytassa a korrupcióellenes küzdelmet. A jogállamiság korlátozása és annak a veszélye, hogy felüti a fejét a korrupció, jól látható negatív következményekkel jár az ország gazdaságának fejlődésére. Ezek az intézkedések erőteljes bizonytalanságot jeleznek a német befektetőknek, és negatívan hathatnak ki Románia és Németország gazdasági kapcsolataira\" – közölte az AHK Románia.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a bukaresti munkaügyi minisztérium.
Románia kompenzációt fog kérni az Európai Uniótól (EU), mivel ebben a térségben az energiaárak jóval magasabbak, mint Nyugat-Európában – jelentette ki egy csütörtöki szakkonferencián az energiaügyi miniszter.
A lehető legrövidebb időn belül korrigálják azoknak a helyzetét, akiknél eltérések tapasztalhatók az újraszámolt nyugdíjról szóló határozat és a kikézbesített nyugdíjszelvény között – közölte szerda este az Országos Nyugdíjpénztár.
A postai szolgáltatások, a légi szállítás és a burgonya drágult meg a legnagyobb mértékben 2024 augusztusában 2023 augusztusához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Üres az államkassza: az RMDSZ szerint legalábbis ez derül ki abból a péntek délután közzétett kormányrendeletből, amely kimondja, hogy számos beruházási program finanszírozását felfüggesztik. Cseke Attila szenátor szerint cégek egész sora juthat csődbe.
Újfajta húskészítményekből álló e-mentes termékcsaláddal növelné forgalmát a magyarországi piacon a sepsiszentgyörgyi Bertis csoport.
Mintegy 55 milliárd lejjel, azaz 11 milliárd euróval gazdagodott a 16 erdélyi megye az Európai Unió 2014-2020 közötti támogatási ciklusában, a 2023 végéig kifutott pályázatoknak köszönhetően.
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban.
Az Európai Bizottság a közeljövőben gyökeresen átalakítaná az uniós agrártámogatási rendszert, elsősorban a területalapú támogatások összege és kedvezményezettjei változnának meg.
szóljon hozzá!