2012. szeptember 21., 09:182012. szeptember 21., 09:18
„Az euróövezeti döntéshozók legutóbbi nyilatkozataikban kifejtették vagy tisztázták a szélesebb körű gazdasági és pénzügyi unió megteremtéséhez általuk kívánatosnak tartott lépéseket, valamint azt a szándékukat, hogy el akarják kerülni a valutaunió felbomlásának gazdasági és politikai árát. Mindez alátámasztja a Fitch Ratings azon nézetét, hogy az euróövezet fennmarad” – áll a hitelminősítő csütörtökön Londonban ismertetett elemzésében.
A Fitch közgazdászai szerint azonban az euró megőrzéséhez szükséges intézkedések politikai és végrehajtási kockázata továbbra is magas, a válság megoldása az elmúlt egy hónapban elért haladás ellenére távolról sem tekinthető bizonyosnak, és gyors megoldás sem várható. A hitelminősítő felidézte, hogy előző, májusban összeállított helyzetértékelésében hat olyan területet jelölt meg, amelyen intézkedéseket kell tenni ahhoz, hogy az euróövezet életképességével kapcsolatos piaci találgatások elcsituljanak: az eurójegybanki finanszírozás, a bankfelügyelet, a hiteles pénzügyi tűzfal, gazdaságszerkezeti reform, költségvetési integráció, valamint politikai és intézményi reformok végrehajtása. A Fitch csütörtöki értékelése szerint az első négy területen előrelépés történt, az utóbbi kettőben pedig José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke tett előremutató nyilatkozatokat.
Amint arról korábban beszámoltunk, a globális intézményi befektetői közösség tagjainak többsége is bízik már abban, hogy sikerül egyben tartani az euróövezetet, és enyhült annak kockázata, hogy az euróválság pénzügyi járványa átterjed a közép- és kelet-európai bankrendszerekre. A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays az intézményi ügyfelei körében elvégzett, idei harmadik negyedéves felmérésének eredményeit ismertetve, szerdán közölte, hogy a vizsgálatába bevont 425 globális befektetési társaság vezetőinek 57 százaléka már nem számít egyetlen euróövezeti tagállam eurótagságának megszűnésére sem a következő tizenkét hónapban. A cég második negyedéves felmérésében még a globális intézményi befektetői körnek csak 42 százaléka valószínűsítette az euróövezet egyben maradását egyévi távlatban.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.