Tizenöt díjat nyert a sepsiszentgyörgyi Potio Nobilis pálinkafőző a Sanct Georgius termékcsalád pálinkáival a magyarországi Ongán a hétvégén megtartott Quintessence pálinkaversenyen. A sepsiszentgyörgyi pálinkárium tulajdonosai viszont a díjkiosztó gálán újra felhívták a figyelmet, hogy a termékeik címkéire továbbra sem írhatják fel a magyar pálinka megnevezést – ezt az osztrák főzők használhatják, ám az erdélyiek nem.
2017. január 25., 13:322017. január 25., 13:32
Pálinka zellerből vagy kökényből
Kelet-Közép-Európa legnagyobb pálinka- és párlatversenyére idén nyolc országból, 151 településről, 264 nevezőtől 1318 pálinka- és párlatmintát neveztek be, ebben a mezőnyben szerzett tizenöt díjat a sepsiszentgyörgyi pálinkárium. Dezső Tibor, a cég társtulajdonosa lapunknak elmondta, kategóriagyőztes, azaz Champion díjat nyert a bodza- és a zellerpálinkájuk, ilyen díjat mindössze 66 pálinka kapott, tehát a benevezett minták kevesebb mint 5 százaléka. Aranyérmet nyertek a szilva és az alma kategóriában.
Dezső Tibor hangsúlyozta, különösen büszke arra, hogy a szilvapálinkájuk már évek óta díjazott, hiszen korábban gyakran megkérdőjelezték az erdélyi, a székelyföldi szilvapálinka minőségét, ám ezek a díjak bizonyítják, hogy élvonalbeli pálinkák is készülnek. A benevezett pálinkáik közül ezüstérmet kapott a körte, a birs, a cseresznye, a meggy, a barack, az áfonya, a málna és a szőlő, és bronzérmes a kökény, a szeder, és a fekete ribizli. „Sikerült bejutnunk a legjobb négy-öt főzde közé” – mutatott rá Dezső Tibor.
A sepsiszentgyörgyi pálinkárium különben arculatváltáson esett át: Füstös Imre társtulajdonossal eldöntötték, hogy Sanct Georgius néven, a címkén sárkányölő Szent György lovaggal képviselik a várost, öregbítik a hírnevét. Eddig leginkább a térségben és a repülőtereken lehetett megvásárolni a sepsiszentgyörgyi pálinkárium termékeit, most már az egyik nagyáruház polcain is megtalálható.
Folytatódik a lobbi
Dezső Tibor ugyanakkor elmondta, újra kihasználta a helyzetet, és a díjkiosztó gálán emlékeztette Tuzson Bence felelős államtitkárt a márkanév levédése miatt kialakult botrányos helyzetre, hogy az erdélyiek nem használhatják a pálinka megnevezést, kénytelenek a román „pălincă” néven forgalmazni termékeiket. „Ez minden alkalommal kellemetlen, de végre meg kellene már oldani” – szögezte le a székelyföldi üzletember.
Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke is támogatja az ügyet. Mint tegnap lapunk megkeresésére emlékeztetett, a kezdeményezés ugyan az Erdélyi Pálinka Lovagrendé, de ő maga is minden alkalommal lobbizik, hogy az erdélyi főzők végre megkaphassák a pálinka márkanév használatának jogát – magánbeszélgetéseik során Kövér László országgyűlési elnöknek, és Lázár János miniszterelnöksége vezető miniszternek is említette, „nincs az rendben, hogy a magyar kormány meghirdeti a Nemzeti Együttműködés Programját, és közben magyar vállalkozók elgáncsolják a kezdeményezést, hogy erdélyi, szintén magyar vállalkozók felírhassák anyanyelvükön a termékeik címkéjére, hogy pálinka”– szögezte le a politikus.
Mint arról több ízben is beszámoltunk, az európai uniós eredetvédelmi szabályok miatt az erdélyi magyar pálinkafőzők csak a „pălincă” megnevezést írhatják rá a címkére, magyarul pedig csak a gyümölcspárlat használható. Az erdélyiek erre vonatkozó petíciót küldték a magyar Földművelésügyi Minisztériumak, Magyarország bukaresti nagykövetségének is, kérve, hogy használhassák a pálinka megnevezést, és több ígéretet kaptak, hogy kérésüket teljesítik, de még nem történt konkrét előrelépés. A Magyar Pálinka Lovagrend nagymestere, Piros László a Magyar Nemzetnek nyilatkozva perrel is megfenyegette az erdélyieket, akik szerinte jogtalanul használják a pálinka szót még az erdélyi lovagrend nevében is. Mint mondta, „nemzeti érzelmű magyar állampolgárként feljelenti a névbitorlókat az Uniónál”.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!