Tizenöt díjat nyert a sepsiszentgyörgyi Potio Nobilis pálinkafőző a Sanct Georgius termékcsalád pálinkáival a magyarországi Ongán a hétvégén megtartott Quintessence pálinkaversenyen. A sepsiszentgyörgyi pálinkárium tulajdonosai viszont a díjkiosztó gálán újra felhívták a figyelmet, hogy a termékeik címkéire továbbra sem írhatják fel a magyar pálinka megnevezést – ezt az osztrák főzők használhatják, ám az erdélyiek nem.
2017. január 25., 13:322017. január 25., 13:32
Pálinka zellerből vagy kökényből
Kelet-Közép-Európa legnagyobb pálinka- és párlatversenyére idén nyolc országból, 151 településről, 264 nevezőtől 1318 pálinka- és párlatmintát neveztek be, ebben a mezőnyben szerzett tizenöt díjat a sepsiszentgyörgyi pálinkárium. Dezső Tibor, a cég társtulajdonosa lapunknak elmondta, kategóriagyőztes, azaz Champion díjat nyert a bodza- és a zellerpálinkájuk, ilyen díjat mindössze 66 pálinka kapott, tehát a benevezett minták kevesebb mint 5 százaléka. Aranyérmet nyertek a szilva és az alma kategóriában.
Dezső Tibor hangsúlyozta, különösen büszke arra, hogy a szilvapálinkájuk már évek óta díjazott, hiszen korábban gyakran megkérdőjelezték az erdélyi, a székelyföldi szilvapálinka minőségét, ám ezek a díjak bizonyítják, hogy élvonalbeli pálinkák is készülnek. A benevezett pálinkáik közül ezüstérmet kapott a körte, a birs, a cseresznye, a meggy, a barack, az áfonya, a málna és a szőlő, és bronzérmes a kökény, a szeder, és a fekete ribizli. „Sikerült bejutnunk a legjobb négy-öt főzde közé” – mutatott rá Dezső Tibor.
A sepsiszentgyörgyi pálinkárium különben arculatváltáson esett át: Füstös Imre társtulajdonossal eldöntötték, hogy Sanct Georgius néven, a címkén sárkányölő Szent György lovaggal képviselik a várost, öregbítik a hírnevét. Eddig leginkább a térségben és a repülőtereken lehetett megvásárolni a sepsiszentgyörgyi pálinkárium termékeit, most már az egyik nagyáruház polcain is megtalálható.
Folytatódik a lobbi
Dezső Tibor ugyanakkor elmondta, újra kihasználta a helyzetet, és a díjkiosztó gálán emlékeztette Tuzson Bence felelős államtitkárt a márkanév levédése miatt kialakult botrányos helyzetre, hogy az erdélyiek nem használhatják a pálinka megnevezést, kénytelenek a román „pălincă” néven forgalmazni termékeiket. „Ez minden alkalommal kellemetlen, de végre meg kellene már oldani” – szögezte le a székelyföldi üzletember.
Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke is támogatja az ügyet. Mint tegnap lapunk megkeresésére emlékeztetett, a kezdeményezés ugyan az Erdélyi Pálinka Lovagrendé, de ő maga is minden alkalommal lobbizik, hogy az erdélyi főzők végre megkaphassák a pálinka márkanév használatának jogát – magánbeszélgetéseik során Kövér László országgyűlési elnöknek, és Lázár János miniszterelnöksége vezető miniszternek is említette, „nincs az rendben, hogy a magyar kormány meghirdeti a Nemzeti Együttműködés Programját, és közben magyar vállalkozók elgáncsolják a kezdeményezést, hogy erdélyi, szintén magyar vállalkozók felírhassák anyanyelvükön a termékeik címkéjére, hogy pálinka”– szögezte le a politikus.
Mint arról több ízben is beszámoltunk, az európai uniós eredetvédelmi szabályok miatt az erdélyi magyar pálinkafőzők csak a „pălincă” megnevezést írhatják rá a címkére, magyarul pedig csak a gyümölcspárlat használható. Az erdélyiek erre vonatkozó petíciót küldték a magyar Földművelésügyi Minisztériumak, Magyarország bukaresti nagykövetségének is, kérve, hogy használhassák a pálinka megnevezést, és több ígéretet kaptak, hogy kérésüket teljesítik, de még nem történt konkrét előrelépés. A Magyar Pálinka Lovagrend nagymestere, Piros László a Magyar Nemzetnek nyilatkozva perrel is megfenyegette az erdélyieket, akik szerinte jogtalanul használják a pálinka szót még az erdélyi lovagrend nevében is. Mint mondta, „nemzeti érzelmű magyar állampolgárként feljelenti a névbitorlókat az Uniónál”.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!