Fotó: Pixabay
A cukor, a hőenergia és a mosószer drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2023. szeptember 13., 14:522023. szeptember 13., 14:52
Az élelmiszerek közül a cukor 30,20 százalékkal, a margarin 20,85 százalékkal került többe idén augusztusban, mint egy évvel ezelőtt, a tojás ára 19,69 százalékkal, a friss halé 18,7 százalékkal, a konzervhalé 18,44 százalékkal, a sör ára 17,82 százalékkal nőtt.
Júliushoz viszonyítva augusztusban a citrusfélék és más déli gyümölcsök ára nőtt a legnagyobb mértékben, 4,88 százalékkal, a marhahúsé 1,14 százalékkal, a gyümölcskonzerveké 0,99 százalékkal, a halkonzerveké és -készítményeké 0,82 százalékkal, a húskészítményeké 0,7 százalékkal emelkedett.
Ezzel szemben a finomliszt augusztusban 16,97 százalékkal olcsóbb volt, mint egy hónappal korábban, a malomipari termékek 15,34 százalékkal, a kukoricaliszt 13,16 százalékkal, az étolaj 7,7 százalékkal került kevesebbe.
A nem élelmiszer jellegű termékek közül a hőenergia ára egy év alatt 23,82 százalékkal, a mosószereké 22,17, a higiéniai és kozmetikai cikkeké 17,96 százalékkal nőtt. Ugyanakkor az üzemanyagok ára 2,86 százalékkal, a villamos energiáé 2,78 százalékkal csökkent 2022 augusztusához mérten.
Havi összevetésben a gyógyszerek 20,78 százalékkal, az orvosi cikkek 15,49 százalékkal drágultak augusztusban. A villamos energia 1,52 százalékkal olcsóbb lett – közölte az Agerpres.
Havi összevetésben a légi közlekedés díja nőtt a legnagyobb mértékben augusztusban, 1,99 százalékkal. Ugyanakkor 1,44 százalékkal drágult a gépjárművek és elektronikai cikkek javításának díja.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a júliusi 9,44 százalékról augusztusban 9,43 százalékra csökkent az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 11,88, a nem élelmiszer jellegű termékek 6,98, a szolgáltatások 11,72 százalékkal drágultak az előző év azonos hónapjához képest. Júliushoz viszonyítva 0,54 százalékos volt az infláció augusztusban.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
szóljon hozzá!