Fotó: Pixabay
A cukor, a hőenergia és a mosószer drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2023. szeptember 13., 14:522023. szeptember 13., 14:52
Az élelmiszerek közül a cukor 30,20 százalékkal, a margarin 20,85 százalékkal került többe idén augusztusban, mint egy évvel ezelőtt, a tojás ára 19,69 százalékkal, a friss halé 18,7 százalékkal, a konzervhalé 18,44 százalékkal, a sör ára 17,82 százalékkal nőtt.
Júliushoz viszonyítva augusztusban a citrusfélék és más déli gyümölcsök ára nőtt a legnagyobb mértékben, 4,88 százalékkal, a marhahúsé 1,14 százalékkal, a gyümölcskonzerveké 0,99 százalékkal, a halkonzerveké és -készítményeké 0,82 százalékkal, a húskészítményeké 0,7 százalékkal emelkedett.
Ezzel szemben a finomliszt augusztusban 16,97 százalékkal olcsóbb volt, mint egy hónappal korábban, a malomipari termékek 15,34 százalékkal, a kukoricaliszt 13,16 százalékkal, az étolaj 7,7 százalékkal került kevesebbe.
A nem élelmiszer jellegű termékek közül a hőenergia ára egy év alatt 23,82 százalékkal, a mosószereké 22,17, a higiéniai és kozmetikai cikkeké 17,96 százalékkal nőtt. Ugyanakkor az üzemanyagok ára 2,86 százalékkal, a villamos energiáé 2,78 százalékkal csökkent 2022 augusztusához mérten.
Havi összevetésben a gyógyszerek 20,78 százalékkal, az orvosi cikkek 15,49 százalékkal drágultak augusztusban. A villamos energia 1,52 százalékkal olcsóbb lett – közölte az Agerpres.
Havi összevetésben a légi közlekedés díja nőtt a legnagyobb mértékben augusztusban, 1,99 százalékkal. Ugyanakkor 1,44 százalékkal drágult a gépjárművek és elektronikai cikkek javításának díja.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a júliusi 9,44 százalékról augusztusban 9,43 százalékra csökkent az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 11,88, a nem élelmiszer jellegű termékek 6,98, a szolgáltatások 11,72 százalékkal drágultak az előző év azonos hónapjához képest. Júliushoz viszonyítva 0,54 százalékos volt az infláció augusztusban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.
Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt.
Számos erdélyi település, idegenforgalmi célpont húzhat hasznot a klímaváltozás elleni harcból, ugyanis a bukaresti hatóságok a globális felmelegedés veszélyei ismeretében módosítani kívánják az országos turizmusfejlesztési kerettervet.
Lényegesen több pénzt költenek a romániai turisták külföldön, mint a külföldiek Romániában a Romanian Economic Monitor friss elemzése szerint.
Alig néhány olyan ország található még Európában, ahol édesebb egy Fanta Orange, mint Romániában. Nálunk csaknem háromszor annyi cukrot tartalmaz ugyanaz az üdítő, mint például a Horvátországban forgalmazott verzió.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Egyetlen nyugdíj sem csökken. Hadd legyek nagyon világos. Egyetlen nyugdíjas sem fog szeptemberben alacsonyabb nyugdíjat kapni, mint augusztusban” – jelentette ki immár sokadjára Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Románia jelenleg 2,878 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 90,79 százalékos, ami azt jelenti, hogy az ország több mint 70 nappal a tervezettnél korábban teljesítette a földgáztárolási célját.
Elképesztő, 3000 lejt közelítő összegbe is belekerülhet egy igazolás, amelyet a nyugdíj újraszámításához megkövetelnek az állami hatóságok, emiatt a munkaügyi minisztérium a Versenytanácshoz fordul.
szóljon hozzá!