2011. július 26., 09:012011. július 26., 09:01
Továbbra sem tudtak egyezségre jutni a demokraták és a republikánusok az Amerikai Egyesült Államok államadósságlimit-megemeléséről, annak ellenére hogy vészesen közeleg az időpont amikor a kincstár feléli a rendelkezésre álló forrásokat. Az amerikai kormány már május 16-án elérte a jelenleg meghatározott, 14 294 milliárd dolláros felső államadósság-limitet. Timothy Geithner (képünkön) amerikai pénzügyminiszter engedélyezte az ilyen esetekre rendelkezésre álló „rendkívüli intézkedéseket”, amelyek a minisztérium becslése szerint augusztus 2-áig lehetővé teszik a kormányzati hitelfelvételek folytatását.
A kormánynak augusztus 3-án kell jelentősebb összeget kifizetnie, többek között az idősebb lakosok, háborús veteránok és rokkantak szociális juttatásaira. Az újabb adósság felhalmozására a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafon jelent akadályt, amelynek emeléséről – a politikai erőviszonyok miatt – csak a pártok megegyezése esetében van lehetőség. Az amerikai államadósság-limitet a kongresszus határozza meg, rendszerint a kormánnyal folytatott alkudozás után. A demokrata irányítású Fehér Ház és a republikánus többségű képviselőház között azonban most olyan ádázzá fajult a vita a kiadáscsökkentő és a bevételnövelő intézkedések arányáról, hogy elemzői körökben már felmerült az egyezség elmaradásának lehetősége. Ebben az esetben az amerikai kormány egy idő után nem tudná a piacról refinanszírozni adósságát, és ez elvben előbb-utóbb akár szuverén törlesztésképtelenséghez is vezethet. Ennek súlyos globális piaci kihatásai lehetnének, mivel az eddig korlátlannak – és a világpiaci kockázati megítélés alapmércéjének – tekintett amerikai hitelképesség válna kérdésessé.
A Moody’s Investors Service hitelminősítő július 13-án leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, „Aaa” kormánykötvény-besorolását. Néhány nappal korábban már a Standard & Poor’s negatív kihatású – vagyis rövid időn belüli leminősítést valószínűsítő – besorolási megfigyelés alá vette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, „AAA” szintű hosszú távú és „A-1 plusz” rövid távú szuverén adósi osztályzatait. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja közölte: az adósságplafon körüli politikai vita jelenlegi dinamikája alapján „legalább egy a kettőhöz” az esélye annak, hogy a cég 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat.
A Standard & Poor’s az amerikai adósosztályzat negatív felülvizsgálatának bejelentéséhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy véleménye szerint a jelenlegi helyzetben „komoly mértékben bizonytalanná vált” az Egyesült Államok hitelképessége, és a cég e nézetét tükrözi, hogy a negatív kihatású vizsgálat a rövid futamidejű amerikai szuverén adósság osztályzatára is kiterjed. A Standard & Poor’s szerint emiatt egyre növekszik a kockázata annak, hogy – még ha létre is jön valamilyen rövid távú egyezség az adósságlimit emeléséről – az adósságplafon kérdésén túlmutató, komoly mértékű gazdaságpolitikai patthelyzet alakul ki.
Elemzők szerint a megegyezésig a dollár gyengülésével, ezzel együtt a menedékvalutának számító svájci frank erősödésével és az arany drágulásával kell számolni. Az arany ára tegnap rekordot döntött, egy unciáért több mint 1622 dollárt kértek. Bár a gazdasági szakemberek többsége szerint várhatóan megszületik a megállapodás az adósságplafon megemeléséről, a két párt különböző nézetei miatt azonban jelenleg meglehetősen szűk a mozgástér a kompromisszumra, s a megállapodás csak átmeneti megnyugvást hozhat, mivel a demokrata és a republikánus párt merőben eltérő elképzelései miatt a 2012-es elnökválasztásig a piacok nem tartják hitelesnek az államháztartási hiány lefaragására vonatkozó terveket.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!