Fotó: Pixabay
Hiába csökkent az alapkamat szintje alá a 3 hónapos bankközi kamatláb (ROBOR), a bankpiaci szakértő szerint nincs okuk pezsgőbontásra azoknak, akik ez alapján kiszámolt szinten törlesztik a 2019 előtt felvett hiteleiket, mivel a lejtmenet nem lesz tartós.
2023. március 01., 14:432023. március 01., 14:43
2023. március 01., 18:022023. március 01., 18:02
Kedden becsúszott a 7 százalékos szint alá a lejben felvett fogyasztási hitelek, illetve a 2019 előtt igényelt, lejalapú Első otthon kölcsönök havi törlesztőrészletét meghatározó 3 hónapos bankközi kamatláb. Ugyan szerdán enyhe növekedést mutatott, még mindig a lélektani határ alatt maradt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) keddi közlése szerint a kedden jegyzett évi 6,96 százalékról 6,97 százalékra nőtt szerdán a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló 3 hónapos ROBOR, amely a tavalyi év elején még 3,02 százalékon állt. A jelzáloghitelek esetében alkalmazott 6 hónapos bankközi hitelkamatláb a korábban jegyzett 7,30 százalékról 7,31 százalékra nőtt, a 12 hónapos ROBOR pedig 7,67 százalékról 7,65 százalékra mérséklődött.
azonban kétli, hogy a ROBOR az eddigi ütemben folytatná a csökkenését, és jelentősen zsugorodna az elmúlt egy év leforgása alatt alaposan felduzzadt havi törlesztőrészlet.
annak a szintje legalább az év végéig, ha nem a jövő év közepéig állandó marad” – fogalmazott a bankpiaci szakember.
Leszögezte: a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) csak abban az esetben lehet magasabb, mint a ROBOR, amennyiben az alapkamat gyors csökkenésnek indult.
Az új, hivatalosan negyedévente frissített mutatót már a korábban lebonyolított, valós tranzakciók alapján számolják, miközben elődje a bankok által az egymás közötti adásvételek esetén egy időintervallumban csupán felajánlott kamatok átlagát tükrözi.
Eközben a ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) azoknak a kamatoknak az átlagát jelenti, amelyen a bankok egymásnak hitelt nyújtanak, alakulása pedig főként a piacon levő likviditás szintjétől függ.
Csökkenésnek azt követően indult, hogy Mugur Isărescu jegybankelnök augusztus 9-én, a friss inflációs jelentést ismertető sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, hogy „a bankok átestek a ló másik oldalára”, amikor jóval az alapkamat fölé emelték a bankközi hitelkamatlábat. Ugyanakkor arra figyelmeztette a pénzintézeteket, hogy „figyeljenek jobban oda a BNR üzeneteire”. Hozzátette, reméli és hiszi, hogy így a három hónapos ROBOR megközelíti majd az alapkamat szintjét. Ezt követően már másnap csökkenésnek indult a mutató, és viszonylag gyorsan be is ment a 8 százalékos lélektani határ alá. A zsugorodás mértéke azonban nem bizonyult számottevőnek, mindvégig 7,9 százalék felett mozgott a mutató.
azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintek alakításáról.
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
Látva a mutató alakulását, a régi hitelesek közül az elmúlt hónapokban több ezren kérték az átállást a 3 vagy 6 hónapos ROBOR-ról IRCC-re, amelyet amúgy anno éppen a törlesztőrészletek stabilizálása érdekében vezetett be a kormány és a jegybank, és a 2019 tavasza óta felvett hitelek esetében már ezt a kamatlábat alkalmazzák. Ugyanakkor a szakértők szerint a ROBOR-t felváltó index jelentős fáziseltolódással, de nagyjából követi a ROBOR útját.
Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa és a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagja úgy számol, hogy a háború miatt az infláció kétszer vagy akár háromszor magasabb lett egy háború nélküli forgatókönyvhöz képest.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!