Fotó: Pixabay
Hiába csökkent az alapkamat szintje alá a 3 hónapos bankközi kamatláb (ROBOR), a bankpiaci szakértő szerint nincs okuk pezsgőbontásra azoknak, akik ez alapján kiszámolt szinten törlesztik a 2019 előtt felvett hiteleiket, mivel a lejtmenet nem lesz tartós.
2023. március 01., 14:432023. március 01., 14:43
2023. március 01., 18:022023. március 01., 18:02
Kedden becsúszott a 7 százalékos szint alá a lejben felvett fogyasztási hitelek, illetve a 2019 előtt igényelt, lejalapú Első otthon kölcsönök havi törlesztőrészletét meghatározó 3 hónapos bankközi kamatláb. Ugyan szerdán enyhe növekedést mutatott, még mindig a lélektani határ alatt maradt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) keddi közlése szerint a kedden jegyzett évi 6,96 százalékról 6,97 százalékra nőtt szerdán a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló 3 hónapos ROBOR, amely a tavalyi év elején még 3,02 százalékon állt. A jelzáloghitelek esetében alkalmazott 6 hónapos bankközi hitelkamatláb a korábban jegyzett 7,30 százalékról 7,31 százalékra nőtt, a 12 hónapos ROBOR pedig 7,67 százalékról 7,65 százalékra mérséklődött.
azonban kétli, hogy a ROBOR az eddigi ütemben folytatná a csökkenését, és jelentősen zsugorodna az elmúlt egy év leforgása alatt alaposan felduzzadt havi törlesztőrészlet.
annak a szintje legalább az év végéig, ha nem a jövő év közepéig állandó marad” – fogalmazott a bankpiaci szakember.
Leszögezte: a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) csak abban az esetben lehet magasabb, mint a ROBOR, amennyiben az alapkamat gyors csökkenésnek indult.
Az új, hivatalosan negyedévente frissített mutatót már a korábban lebonyolított, valós tranzakciók alapján számolják, miközben elődje a bankok által az egymás közötti adásvételek esetén egy időintervallumban csupán felajánlott kamatok átlagát tükrözi.
Eközben a ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) azoknak a kamatoknak az átlagát jelenti, amelyen a bankok egymásnak hitelt nyújtanak, alakulása pedig főként a piacon levő likviditás szintjétől függ.
Csökkenésnek azt követően indult, hogy Mugur Isărescu jegybankelnök augusztus 9-én, a friss inflációs jelentést ismertető sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, hogy „a bankok átestek a ló másik oldalára”, amikor jóval az alapkamat fölé emelték a bankközi hitelkamatlábat. Ugyanakkor arra figyelmeztette a pénzintézeteket, hogy „figyeljenek jobban oda a BNR üzeneteire”. Hozzátette, reméli és hiszi, hogy így a három hónapos ROBOR megközelíti majd az alapkamat szintjét. Ezt követően már másnap csökkenésnek indult a mutató, és viszonylag gyorsan be is ment a 8 százalékos lélektani határ alá. A zsugorodás mértéke azonban nem bizonyult számottevőnek, mindvégig 7,9 százalék felett mozgott a mutató.
azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintek alakításáról.
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
Látva a mutató alakulását, a régi hitelesek közül az elmúlt hónapokban több ezren kérték az átállást a 3 vagy 6 hónapos ROBOR-ról IRCC-re, amelyet amúgy anno éppen a törlesztőrészletek stabilizálása érdekében vezetett be a kormány és a jegybank, és a 2019 tavasza óta felvett hitelek esetében már ezt a kamatlábat alkalmazzák. Ugyanakkor a szakértők szerint a ROBOR-t felváltó index jelentős fáziseltolódással, de nagyjából követi a ROBOR útját.
Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa és a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagja úgy számol, hogy a háború miatt az infláció kétszer vagy akár háromszor magasabb lett egy háború nélküli forgatókönyvhöz képest.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
szóljon hozzá!