2010. július 29., 10:102010. július 29., 10:10
A bevételi és a kiadási oldalon is csökkentették Nagyvárad költségvetését a legutóbbi tanácsülésen. Befektetésekre és közszolgáltatásokra is kevesebb jut, mint ahogyan azt az idei évre eltervezték. A költségvetés-tervezetben foglaltaknál 631 ezer lejjel kevesebből gazdálkodhat idén a Vízmű Rt., ez az összeg pedig a kiadáscsökkentésekről szóló kormányrendeletben előírtaknak felel meg, épp húsz százalékkal csökken ugyanis a vállalat külső szolgáltatásokra költhető büdzséfejezete.
Meghúzza a nadrágszíjat a Helyi Közszállítási Vállalat is, amely pedig ebben a hónapban a villamossínek egy részének cseréjét is elkezdte, és a jegyárakat is emelte – igaz, nem annyival, mint amennyire szükség lett volna a vállalat kiadásainak ellensúlyozására. Az NHKV szintén a kívülről szerződtetett szolgáltatásokon, illetve egyéb kiadásokon próbál spórolni, összesen szintén épp 20 százaléknyit. A váradiak így lemondhatnak arról, hogy idén tíz Tátra villamost vásároljon a vállalat, illetve egy turistacsalogató nosztalgiavillamos tervezett megvásárlása is halasztódik. A Piac- és Közterület-fenntartó Vállalatnál a szolgáltatásokra költhető összeg egy részét húzzák ki a büdzséből, így 2,72 millió lej helyett 2,44 marad erre a célra. A Hőerőmű Rt. ugyanennél a költségvetési fejezetnél csökkentett, így postai szolgáltatásokra, telefonra költhetnek majd kevesebbet – sok egyéb kiadás mértékét ugyanis helyi tanácsi határozat szabályozza, ezeket nem lehet hirtelen csökkenteni.
Az önkormányzati költségvetés csökkentését elsősorban az iskolák és óvodák érzik majd meg, sok pénzt vonnak ugyanis meg a második fél évben számukra kiadásként vagy személyzeti költségként kijelölt összegekből. Az eredetileg 518 millió lejes városi büdzsét 26,5 millióval csökkentették. A városi önkormányzat dolgozói közül már nem kell senkit elbocsátani, hiszen az elmúlt két évben már négyszer építettek le az apparátusban de úgy tűnik, a még mindig túlméretezett megyei tanácshoz tartozó kulturális intézmények közül legalább egyet át kell vennie a városnak, amely így sem üti majd meg az alkalmazottak számát illetően meghatározott plafonértéket. Erről valószínűleg az augusztus eleji rendkívüli tanácsülésen születik majd döntés. A megyei önkormányzat azt szeretné, ha a város átvenné a színházat és a filharmóniát is, ám Ilie Bolojan polgármester szerint az túlságosan nagy terhet róna a helyi költségvetésre.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.