„Ilyent mi is tudunk csinálni!” – Kilencven éve játszották az első jégkorongmérkőzést Székelyföldön

Útjára indul a korong. Az első bedobásnál Cantacuzino és Miklós Gyula. Játékvezető dr. Balogh János volt, jobbról, a palánk mellett, fehér mezben, az ütőjére támaszkodva Bedő Ákos  •  Fotó: Forrás: Boda Jenő

Útjára indul a korong. Az első bedobásnál Cantacuzino és Miklós Gyula. Játékvezető dr. Balogh János volt, jobbról, a palánk mellett, fehér mezben, az ütőjére támaszkodva Bedő Ákos 

Fotó: Forrás: Boda Jenő

Kilencven éve, 1931. január 24-én és 25-én rendezték meg az első hivatalos jégkorongmérkőzéseket Csíkszeredában. Műjégpálya akkor még nem volt, szabadtéren mérte össze tudását Csíkszereda és Bukarest együttese. Azokon a mérkőzéseken a csíkiaknál egy Császár nevű játékos is pályára lépett, a bukarestiek színeiben pedig Cantacuzino herceg játszott.

Dobos László

2021. január 30., 10:572021. január 30., 10:57

Az alapítók évtizedeken át azt állították, hogy 1929-ben volt a csíkszeredai jégkorongegyüttes első meccse Szinaján, és valamiért nagyon ragaszkodtak ehhez az évhez. A visszavágóra, az első csíkszeredai mérkőzésre a korabeli lapok szerint 1931. januárjában került sor. Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda korábbi polgármesterének kutatásai szerint a szinajai összecsapás is 1931-ben volt. Ráduly elsősorban egy 1931-ben megjelent újságcikkre alapozta állítását. Abban az esztendőben a Bukarestben kiadott Dimineaţa (Reggel) című lap arról számolt be, hogy az 1931. január 4-én lejátszott Bukaresti Tenis Club–Csíkszereda találkozó a bukarestiek 6–0-s sikerével zárult.

Miért ragaszkodtak mégis az 1929-es évhez? Élő forrásból már nem tudhatjuk meg, mert a csíki hoki alapítói közül már senki sem él.

Feltételezhetjük, hogy az 1968-as megyésítés után szükség volt egy évfordulóra, arra, hogy 1969-ben megünnepelhessék a csíki hoki 40 éves fennállását, és a város, illetve a sportélet akkori elöljárói valószínűleg ezzel tudták kiharcolni az ország kommunista vezetőitől, hogy műjégpálya épüljön Csíkszeredában és megalakuljon a Bukarestből finanszírozott, jégkorong szakosztállyal rendelkező egyesület, a Sportklub.

Támadnak a csíkiak, fehér mezben a székely csapat •  Fotó: Forrás: Boda Jenő Galéria

Támadnak a csíkiak, fehér mezben a székely csapat

Fotó: Forrás: Boda Jenő

Korcsolyás előzmények

Több mint száz éve korcsolyáznak Csíkszeredában, erről számos bizonyíték, írásos emlék van. Boda Jenő nyugalmazott testnevelő tanár egy életen át kutatta, tanulmányozta a csíki sportélet történéséit. Tőle, az ő írásaiból tudjuk, hogy már a 19. század második felében Molnár Lajos pénzügyigazgató jégpályát épített saját telkén, és ő volt az első, aki acél élű korcsolyát használt ezen a vidéken.

Az 1881–82-es esztendőkben alakult meg a Csíkszeredai Korcsolyázó Egylet (CsKE), a Zsidó utcában, a zsidó templom szomszédságában pedig pályát építettek, ahol a téli hónapokban, ha az időjárás engedte, rendszeresen lehetett korcsolyázni. Arról is feljegyzés maradt, hogy 1928-ban kerületi műkorcsolyaversenyt tartottak Csíkszeredában, amelyen a későbbi jégkorongozók közül Miklós Gyula, Löffler Aurél, Miklós Ferenc és Lőrincz István is részt vett.

•  Fotó: Forrás: Boda Jenő Galéria

Fotó: Forrás: Boda Jenő

Hol volt az első hokipálya?

Az első csíki jégpálya a mai Nagy Imre Általános Iskola nyugati részével átellenben, a négyemeletes tömbházak helyén volt. A korabeli felvételeken, amelyek nagy részét Andory Aladics Zoltán („civilben” okleveles erdőmérnök) fényképész készítette, a háttérben a Nágler-féle ház látszik, ez a mai pénzügy épületének helyén állt egykoron.

A 20. század első felében már villanyvilágítása is volt az első csíki jégpályának, a természetes jeget palánk vette körül, ennek magassága pedig akkor még csak kb. 40 cm volt, és fosznideszkákból készítették.

Az első csíki gól, a bukarestiek gyűrűjében, fehér mezben Császár Jenő •  Fotó: Forrás: Boda Jenő Galéria

Az első csíki gól, a bukarestiek gyűrűjében, fehér mezben Császár Jenő

Fotó: Forrás: Boda Jenő

Ötlet a filmhíradóból

A visszaemlékezők szerint

az 1920-as évek végén a Városi Vigadóban, a Petőfi utca felső felében álló épületben vetített filmhíradó adta az ötletet a csíki fiataloknak arra, hogy elkezdjenek jégkorongozni. Ekkor hangzott el a híres mondat: „Ilyent mi is tudunk csinálni!”.

Ahhoz, hogy 1931. január első napjaiban meccset tudjon játszani Szinaján, a csíki csapatnak valószínűleg már 1929-ben, de egész biztosan már 1930-ban kellett gyakorolnia, felszerelést beszereznie.

A Csíki Székely Múzeum korabeli újsággyűjteménye hiányos, nincs meg az 1929-es év végén, illetve az 1930-as év elején megjelent Csíki Lapok számainak többsége,

a csíkszeredai könyvtár gyűjteményéből pedig valaki az elmúlt rendszerben kitépte a csíki hoki elindulásáról szóló lapszámokat.

Erőss Vilmos, Csíkszereda történetének jeles kutatója több erdélyi és budapesti könyvtárban, illetve levéltárban végzett kutatómunka eredményeként rábukkant a keresett régi újságokra. A Csíki Lapok 1931. január 4-ei számában olvasható a következő tudósítás: „A csíkszeredai Sportegylet jéghoccey csapata Szinajában. A lendületes fejlődést mutató Sportegyesületünk jéghoccey csapata január 3-án elutazott Szinajába, a nemzetközi (sic! – szerk. megj.) jéghoccey mérkőzésekre, ahol január 4-én a Román Tenniszclub csapatával méri össze erejét.”

•  Fotó: Forrás: Boda Jenő Galéria

Fotó: Forrás: Boda Jenő

A Csíki Lapok következő számában (1931. január 11.) megjelent A városi jéghokki csapat Szinajában című cikk, amelyben ez olvasható: „Csíkszereda most alakult, jéghokki csapata a múlt vasárnap részt vett Szinajában a nemzetközi jéghokki mérkőzésen. A fiatal kezdő csapat a román tenniszklub reprezentatív csapatával került össze, amely első félidőben teljesen tehetetlenül 0:0 arányban végzett. A második félidőben azután kidomborodott a gyakorlottabb csapat fölénye a mi kezdő játékosaink fölött és sikerült 5:0 arányú győzelmet szerezni. A csíkszeredai csapat gyönyörű játékot produkált s egyéni korcsolyásai határozott értékek, úgy hogy tréninggel s állandó játékkal a csapatunk komoly tényezővé fejlődhet.”

Az első csíki mérkőzések

A Csíki Lapok 1931. január 24-ei száma értesíti a lap olvasóit, hogy a bukaresti jéghokki csapat folyó hó 24-én és 25-én délután 3 órakor a helyi csapattal mérkőzik meg a csíkszeredai jégpályán. A Csíki Lapok 1931. február 1-jei számában a következő olvasható: „SPORT. (...) Nagyszerű korcsolyázó ifjúságunk ez évben alakított jéghokki csapata a múlt hetekben történt szinajai szereplése után január hó 24-25.-én Csíkszeredában vendégül látta a bukaresti román teniszklub országos reprezentátió bajnokcsapatát kétnapos bajnoki elődöntő mérkőzésre.”

Korabeli cikkrészletek Csíkszereda csapatának első mérkőzéseiről •  Fotó: Forrás. Erőss Vilmos Galéria

Korabeli cikkrészletek Csíkszereda csapatának első mérkőzéseiről

Fotó: Forrás. Erőss Vilmos

Az első csíkszeredai mérkőzés eredménye 4–0 volt a bukarestiek javára, a második pedig 1–1-es döntetlennel zárult. A csíkszeredai jégkorongsport első gólját Császár Jenő lőtte.

A bukarestiek felfigyeltek a tehetséges csíki játékosokra, akik közül hármat is meghívtak a válogatottba, de végül csak Dóczy János utazhatott el a lengyelországi Krynicába, az 1931-es világbajnokságra. Ő volt tehát Székelyföld első válogatott játékosa jégkorongban.

•  Fotó: Forrás. Erőss Vilmos Galéria

Fotó: Forrás. Erőss Vilmos

Szájhagyományként maradt hátra Miklós Gyula egykori jégkorongozó visszaemlékezése: „Mindenki herceget akart látni azon a mérkőzésen (Bâzu Cantacuzinót – szerk. megj.), egy heves szurkoló be is kiáltotta a pályára: Ne félj Császár, ő csak egy herceg, de te császár vagy”.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot január 26-án.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei