Víkendtelepesek. A marosvásárhelyi szabadidőközpont immár hivatalosan is a régi nevét viseli
Fotó: Haáz Vince
Megszabadult a néhány évtizeddel ezelőtt mesterségesen ráragasztott nevétől Erdély legnagyobb szabadidőközpontja. A marosvásárhelyi Víkendtelep ismét a régi, hagyományos nevét viseli.
2022. július 12., 07:472022. július 12., 07:47
Bár három hónapba tellett, amíg az illetékesek végrehajtották az önkormányzati határozatot, és kicserélték a bejárati táblákat, a marosvásárhelyi Víkendtelep ismét a régi nevével köszönti vendégeit. Sokan talán nem is tudják, hogy a második virágzását élő szabadidőközpont évtizedekig egy mesterségesen ráaggatott nevet viselt, amelyet senki nem mondott ki, mindössze a városháza írásos dokumentumaiban használt és – érthetetlen módon – mai napig használ.
A „bennszülöttek” egyáltalán, de még a betelepültek sem. A magyar lakosság számára a „megyek a Marosra” vagy „megyek a Marosba” egészen más jelentőséggel bír: előbbi a folyópartot jelenti, utóbbi a város leghíresebb, immár két évtizede bezárt főtéri vendéglőjére vonatkozik. Mi több, maguk a „keresztszülők” sem említették soha a hivatalos nevén a telepet. A hivatalnokok által írásban használt rövidítést, a CASM-et pedig végképp nem lehetett valakitől is hallani.
A polgármesteri hivatalban senki nem emlékszik pontosan arra, mikor és ki adta a Complexul de Agrement și Sport Mureșul – Maros Szabadidő- és Sportkomplexum elnevezést Erdély legnagyobb strandjának. Egyesek Dorin Florea volt polgármestert tartják a „keresztszülőnek”, mások az 1989 előtti kommunista pártvezetőket. A korabeli sajtót lapozgatva egyértelművé válik, hogy a hivatalosságok a Víkendtelepet már az 1960-as években Mureșulnak hívták.
„A lényeg, hogy immár hivatalosan is visszatértünk a hagyományos megnevezésre, már csak a feliratozásokat kell felfrissíteni. A bejárati tábla kicserélése, számomra érthetetlen módon, három hónapig tartott, remélhetőleg a többit sikerül hamarosan helyettesíteni” – nyilatkozta lapunknak a város Víkendtelepért felelős alpolgármestere, Portik Vilmos.
A polgármesteri hivatal sajtóirodája a Víkendtelepre vonatkozó legutóbbi, június 30-ai közleményében még arról tesz említést, hogy a tanácsülésen „jóváhagyták az önkormányzat tulajdonában lévő, a Plutelor utca 2. szám alatti Maros Sport- és Szabadidő-központ területen elfoglalt egyes földterületek közvetlen engedménybe adását magánszemélyek és jogi személyek számára”.
Fotó: Haáz Vince
Amúgy nem csak a városvezetőkre jellemző a hagyományostól teljesen elrugaszkodott, agyoncifrázott megnevezések használata. A megyei tanács tulajdonában lévő nyaralónak, amely a Víkendtelep egyik félreesőbb részén fekszik, és jelenleg a hegyimentők raktáraként szolgál, Lokodi Edit Emőke elnöksége alatt a Centrul de Recreere și Recuperare a Capacității de Muncă – A Kikapcsolódás és a Munkaképesség Visszanyerésének Központja kétnyelvű nevet kapta. A hivatalnoki bükkfanyelven fogalmazott megnevezés nemcsak hogy megmosolyogtató és megjegyezhetetlen volt, de aligha fedte a valóságot. A szomszédok szerint a házban soha nem volt sűrű mozgás. Amikor meg betért egy pár fürdőző, jobbára kártyázással, römizéssel és hajnalba nyúló ivászattal próbálta „visszanyerni a munkaképességét”.
A Budapesten élő, marosvásárhelyi származású Szőcs Edgár, aki jó ideje kutatja a strand történetét, megerősítette, hogy
„Miután 1913-ban megépült az új, zsilipes betongát – a régi fagátat elmosta az árvíz –, a holtágba is több víz jutott, és a gát fölötti folyószakasz alkalmasabb lett a vízi sportokra. Lassanként a város lakossága felfedezte magának a helyet.
A Maros és a holtág közötti terület Krenn Konrád nyugalmazott kapitány tulajdonában állt, az csak 1943-ban került a város vagyonába. Az 1930-as évek elején elkezdtek kis hétvégi házikókat építeni a holtág partjára. Korabeli újsághirdetések alapján tudjuk, hogy az MSE ingyenes területhasználatot biztosított az adományba kapott telkén azoknak, akik az ő területén építettek házikót” – írja a Víkendtelep születéséről Szőcs Edgár.
Engedély nélkül vagy az engedélyben foglaltak semmibevételével épült számos ingatlant kellene visszabontani a marosvásárhelyi Víkendtelepen.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!