Fotó: Barabás Ákos
Az egészségügyi minisztérium fogja kifizetni azoknak a gyermekeknek a kezelését, akiknél mellékhatásokat okozott a védőoltás. A háziorvosok eközben a közvitára bocsátott oltástörvény-tervezetet kifogásolják.
2017. április 14., 12:252017. április 14., 12:25
Az egészségügyi minisztérium vállalja – legalábbis az anyagi – felelősséget a védőoltások esetleges negatív mellékhatásaiért, Florian Bodog tárcavezető szerint ugyanis ilyen esetben a kormány fogja állni az orvosi ellátás és kezelés költségeit. Bodog ezzel azt kívánta illusztrálni, hogy a kedden közvitára bocsátott új oltástörvény-tervezet pontosan meghatározza „fentről lefele” minden illetékes intézmény kötelezettségét a gyermekek immunizálása vonatkozásában.
„A tervezet kivonatában mindenkinek a hatásköre szerepel, a minisztérium fogja biztosítani azok kezelését, akiknél mellékhatásokat okoz az oltás. A háziorvosok is végezzék a munkájukat, ők ismerik legjobban a gyermekeket, vannak ellenjavallatok, ilyenkor pedig visszavonják az immunizálást” – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek az egészségügyi miniszter. Úgy vélte: a legfontosabb a szülők részletes és pontos tájékoztatása, hogy a tények alapján hozhassanak döntéseket. Bodog arra is kitért, hogy a tervezetben egyelőre nem szerepelnek szankciók a vakcinákat megtagadó szülőknek, de „elképzelhető, hogy a közvita után egy ilyen fejezet is bekerül a dokumentumba”. A tárcavezető kedden még úgy nyilatkozott: a büntetéseket tartalmazó rész a közvitát és a szenátusi, valamint a képviselőházi szakbizottságok vitáját követően kerül a tervezetbe, szerinte ugyanis szankciókra mindenképp szükség van, ha azt akarjuk, hogy egy törvényt betartsanak.
A háziorvosok eközben éppen azt kifogásolják a tervezet kapcsán, hogy a minisztérium nem hajlandó vállalni a felelősséget a kifejezetten a szaktárca hatáskörébe tartozó hiányosságok miatt. Mint hangsúlyozzák: a dokumentumban például egy szó sem esik arról, hogy mi történik abban az esetben, amikor egyszerűen elfogynak az oltóanyagok, mint ahogyan az elmúlt hónapokban is történt. „Keveset beszélünk arról, hogy a minisztériumnak konkrétan mi a feladata most, hogy öt hónapja nem áll rendelkezésünkre elegendő vakcina. A tervezetben sem írnak erről” – magyarázta Valeria Herdea háziorvos. Kifejtette: az orvosoknak számot kell adniuk az egészségbiztosítási pénztárnak és a közegészségügyi igazgatóságnak, ezenkívül óriási bürokrácia nehezedik rájuk.
A szakemberek azt is kifogásolják, hogy néhány éve az oltások beadása az iskolaorvosok helyett a háziorvosok feladatává vált, ez szerintük kaotikus helyzethez vezetett, hiszen hatékonyabb egy osztálynyi, akár negyven gyermeket úgy immunizálni, hogy egyszerre elviszik őket a tanintézet rendelőjébe, minthogy tucatnyi háziorvos között osztják szét őket. Herdea példaként azt hozta fel: a gyermekek több mint 70 százaléka betegen érkezik az orvoshoz, amikor meg kellene kapnia a vakcinát, de ilyen esetben nem adhatják be az oltást. A háziorvosok szerint a szaktárcának kötelessége lenne „újjáéleszteni” az iskolai egészségügyi hálózatot.
A pácienseket tömörítő országos egyesület eközben azon az állásponton van, hogy büntetni kell a gyermekük beoltását megtagadó szülőket, ugyanakkor a kormánynak biztosítania kell az eszközöket, amelyekkel idejében kimutatható, ha egy gyermek nem kaphat védőoltást. „Nem áll rendelkezésünkre olyan technológia, amellyel időben kimutathatóak bizonyos betegségek, fertőzések, így a háziorvosok és a szülészek keze meg van kötve. Olyan jogszabályra van szükség, amely az orvost is megvédi, ugyanis nem értünk egyet azzal, hogy az immunizálás kérdésében egyedül a szülőnek áll jogában dönteni” – szögezte le Vasile Barbu, az egyesület elnöke.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.