Védett feliratok miatt perel a kovásznai prefektus

A háromszéki polgármesterek értetlenül állnak a Kovászna megyei prefektúra újabb támadása előtt, hiszen a hivatalok homlokzatára általában már az építéskor felkerült a községháza felirat, műemlék épületekről lévén szó, ezen nem lenne szabad módosítani.

Bíró Blanka

2013. július 04., 21:352013. július 04., 21:35

2013. július 04., 21:362013. július 04., 21:36

A több mint százéves ingatlanok felújításakor a régi betűket újrafestették, a hivatalos román és magyar nyelvű szabványtáblák a bejáratnál vannak felszerelve. Amint arról beszámoltunk, Dumitru Marinescu prefektus több elöljáró ellen indított pert, amiért a hivatalra kitűzték a székely zászlót, illetve amiatt, hogy a homlokzatokon nagy betűkkel csak magyarul szerepel a községháza, illetve városháza felirat. A kormánymegbízott Kézdivásárhely, Barót, Gidófalva, Málnás, Csernáton, Kézdialmás, Kézdiszentlélek polgármestereit perelte be a feliratok miatt. Ugyanakkor a Kovászna Megyei Tanács ellen is panaszt emelt, mert annak székházán is ott áll a megyeháza felirat.

Berde József, Gidófalva polgármestere a Krónikának elmondta, a településen a 20. század elején építették a községházát, a homlokzatára akkor került fel magyarul a felirat. Az önkormányzat hat évvel ezelőtt restauráltatta az épületet, lecsiszolták a falakat, és előkerültek a betűk, amiket viszszafestettek. Berde József elmondta, korábban egy prefektusi ellenőrzés során szólította fel a kormánymegbízott, hogy távolítsák el a magyar nyelvű feliratot, de ő már akkor bemutatta a fényképet, hogy az írás száz évvel ezelőtt került fel az épület homlokzatára. „A falu népe kérte, hogy állítsuk vissza eredeti állapotába a homlokzatot\" – tette hozzá a gidófalvi elöljáró.

Árkos polgármesterét a székely zászló miatt citálta bíróságra a prefektúra, a magyar felirat ezúttal nem került előtérbe. Máthé Árpád, Árkos polgármestere lapunknak elmondta, a székely zászlót már korábbi mandátuma alatt kitűzte, öt éve ott lobog a községházán, azonban eddig senkit sem zavart. Az árkosi polgármesteri hivatalon kuriózum a felirat, ugyanis általában mindenhol „községháza\" szerepel, a Sepsiszentgyörgy melletti településen pedig „községház\". „Az ingatlan 1897-ben épült, a feliratot az eredeti formájában állítottuk helyre, ezt Codrin Munteanu korábbi prefektusnak elmagyaráztam, és úgy látszik, megértették\" – mondta a Krónikának Máthé.

Az árkosi polgármester a székely zászló kapcsán úgy véli, amit a törvény nem tilt, az megengedett. „Minden fellebbezési lehetőséggel élni fogunk, remélem még a végleges ítélet előtt elfogadják az alkotmánymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a nemzeti kisebbségek szabadon használhassák szimbólumaikat\" – szögezte le a polgármester.

Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke is arra hívta fel a figyelmet, hogy a beperelt hivatalok mindegyikén ott van a hivatalos tábla, amely a törvény által leírt módon előbb románul, aztán magyarul tünteti fel a hivatal megnevezését. Az RMDSZ-es politikus úgy vélte, ha a hivatalos táblán kívül más felirat nem lehetne az épületeken, akkor azoknak az orvosi vagy állatorvosi rendelőknek a cégtábláit is le kellene venni, amelyek esetenként még a polgármesteri hivatal épületében működnek. „A prefektus elvben korrekt ember, de olyan köztisztviselő, aki egy politikai párt gombnyomására működik. Azok hergelik hátulról, akik nem akarják, hogy a Székelyföldön békesség legyen\" – fogalmazott az MTI-nek Tamás Sándor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 06., kedd

Körmenettel, érseki szentmisével ünneplik Erdély első, 300 éves barokk templomát Kolozsváron

Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.

Körmenettel, érseki szentmisével ünneplik Erdély első, 300 éves barokk templomát Kolozsváron
2025. május 06., kedd

Hamarosan indul a traktorok roncsprogramja

A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).

Hamarosan indul a traktorok roncsprogramja
2025. május 06., kedd

A BBTE Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Kató Béla emeritus püspök tevékenységét

A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.

A BBTE Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Kató Béla emeritus püspök tevékenységét
2025. május 06., kedd

Elismerte a CFR: nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya

Nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya korszerűsítése és villamosítása, a teljes munkálat befejezése 2027 végére várható – ismerte el a Román Vasúttársaság (CFR) illetékese.

Elismerte a CFR: nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya
2025. május 06., kedd

Borúlátó Tudor Giurgiu filmrendező, aki ugyanazon a repülőgépen utazott Simionnal

Tudor Giurgiu filmrendező, a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) igazgatója Facebook-oldalán számolt be kedden egy váratlan találkozásról.

Borúlátó Tudor Giurgiu filmrendező, aki ugyanazon a repülőgépen utazott Simionnal
2025. május 06., kedd

Középkori erődtemplomokat érintő turistajárat indult a Szászföldön

UNESCO-busz néven indított szászföldi látnivalókat érintő turistajáratot Erdélyben egy utazási iroda, ellensúlyozandó, hogy a középkori erődtemplomairól híres térség kisebb települései tömegközlekedéssel nehezen megközelíthetők.

Középkori erődtemplomokat érintő turistajárat indult a Szászföldön
2025. május 06., kedd

Megint be kellett zárni a parajdi sóbányát

A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.

Megint be kellett zárni a parajdi sóbányát
2025. május 06., kedd

Kétszáz éve otthonra vágyó unitárius gyülekezet számára létesítenek templomot Kovásznán, Szabó Balázs is támogatja a kezdeményezést

Kis háromszéki unitárius közösség templomának építését támogatja fellépésével Szabó Balázs magyarországi dalszerző, énekes, a Szabó Balázs Bandája alapítója, aki szerdán este lép fel önálló estjével Sepsiszentgyörgyön.

Kétszáz éve otthonra vágyó unitárius gyülekezet számára létesítenek templomot Kovásznán, Szabó Balázs is támogatja a kezdeményezést
2025. május 05., hétfő

Kovászna és Brassó megyében is érvényes árvízvédelmi készültséget rendeltek el

Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfő délután újabb elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megyére.

Kovászna és Brassó megyében is érvényes árvízvédelmi készültséget rendeltek el
2025. május 05., hétfő

Jó, ha mindig van nálunk esernyő: záporok kísérik a hol hűvösebb, hol melegebb időjárást

Változékony időre számíthatunk a következő két hétben, hűvösebb és melegebb időszakokkal és szinte napi rendszerességű záporokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 5. és 18. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Jó, ha mindig van nálunk esernyő: záporok kísérik a hol hűvösebb, hol melegebb időjárást