A Nagyváradon tesztelés alatt álló Aranysárkány nevű elektromos busz közel félmillió euróba kerül
Fotó: Facebook/Mircea Malan
Nagyváradon és Sepsiszentgyörgyön is prioritás idén a közszállítás fejlesztése, önerőből azonban egyik város sem tudja megvásárolni a borsos árú, környezetkímélő tömegközlekedési járműveket, ezért EU-s alapokat hívnak le.
2018. február 01., 09:122018. február 01., 09:12
2018. január 31., 23:442018. január 31., 23:44
Környezetkímélő tömegközlekedési járműveket tesztel a nagyváradi városvezetés annak apropóján, hogy a nemrég kihirdetett 2018/37-es számú törvény értelmében 2019-től a helyi közszállítási vállalatok által évente megvásárolt járműveknek legalább 30 százalékát ökologikus autóbuszok, illetve trolik kell hogy kitegyék. Noha környezetvédelmi és egészségügyi szempontból a kezdeményezés egyértelműen üdvözlendő, az illetékesek mégis amiatt panaszkodnak, hogy
Mircea Mălan, Nagyvárad alpolgármestere és Viorel Pop, a helyi tömegközlekedési vállalat (OTL) igazgatója a múlt hétvégén mutatta be a sajtónak a kínai Xiamen által gyártott, Aranysárkánynak nevezett elektromos autóbuszt, amely néhány napig fog közlekedni több vonalon is a partiumi megyeszékhelyen.
„Jövő évtől kezdődően a városi tömegközlekedési járművek legalább 30 százalékának környezetkímélő meghajtásúnak kell lennie, emiatt nagyon komolyan vesszük az alternatív autóbuszok és trolik tesztelését” – idézte az Ebihoreanul.ro hírportál Mircea Mălant.
Az alpolgármester ugyanakkor hangsúlyozta: egy ilyen elektromos autóbusz akár 450 ezer euróba is belekerül, és további problémának tartotta, hogy bizonyos időközönként cserélni kell az akkumulátorát, ami újabb, mintegy 200 ezer eurós kiadást jelent. „Tehát komoly fenntartási aggályok merülnek fel” – fogalmazott a nagyváradi elöljáró. Mălan azt is kifogásolta, hogy a Xiamen által gyártott, 80 férőhelyes autóbusz esetében az ár-hatékonyság arány nincs egyensúlyban, ennek alátámasztásaként azt hozta fel, hogy
Mircea Mălan arra is emlékeztetett: a nagyváradi városháza idén 10 új villamos beszerzését tervezi, erre európai uniós alapokat akarnak lehívni, továbbá azt is kilátásba helyezte, hogy a magyar–román együttműködési projekt keretében vásárolnak új autóbuszokat.
A nagyváradi közszállítási vállalat eközben a lengyel Solaris gyár hibrid autóbuszát is teszteli a napokban. A hagyományos buszokhoz képest 20-30 százalékkal kevesebb széndioxid-kibocsátású Solaris valamivel olcsóbb, 300 ezer euróba kerül, de az OTL-nek egyelőre erre sincs pénze, a továbbiakban finanszírozási forrást keresnek hat ilyen autóbusz megvásárlására – írja a Bihon.ro hírportál. A hibrid autóbuszon 24 ülő- és 69 állóhely van, két külön tér van kialakítva a mozgáskorlátozottak számára, ugyanakkor igény szerint módosítani tudják a járművek belső kialakítását.
A helyi közszállítás fejlesztése Sepsiszentgyörgyön is prioritás idén: Antal Árpád polgármester bejelentése szerint ennek jegyében európai uniós támogatásból vásárolnak elektromos autóbuszokat. Az elöljáró hangsúlyozta:
A továbbiakban ugyanakkor igyekeznek másképp is javítani a szolgáltatás minőségét, a hatékonyabb hozzáférhetőség érdekében például módosítják a buszok útvonalát, illetve arra törekszenek, hogy a járatok gyakrabban és pontosabban közlekedjenek. Azt remélik, így egyre többen mondanak majd le arról, hogy autóval közlekedjenek a városban.
Antal Árpád közölte: a helyi közszállítási vállalat autóbuszain évente mintegy 800 ezer utazást regisztrálnak, a tömegközlekedés lehetőségével élők száma azonban ennél minden bizonnyal nagyobb, hiszen engedélyezték, hogy a nagyvállalatok saját járatokat üzemeltessenek, így alkalmazottaik azokat veszik igénybe.
A megyeszékhely készülő mobilitási terve különben éppen a városfejlesztésre szánt európai uniós alapok lehívásának a feltétele, ennek keretében elsősorban az üvegházhatást keltő gázok kibocsátásának csökkentésére figyelnek, fontosnak tartják ugyanakkor a tömegközlekedési útvonalak felújítását, a bicikliutak kiépítését, elektromos és hibrid buszok vásárlását, továbbá a gyalogosforgalom könnyítésére is nyújtanak támogatást. Sepsiszentgyörgy 21 millió eurót hívhat le fejlesztésre.
Egyébként Kolozsvár lehet az első erdélyi város, ahol elektromos autóbuszokat helyeznek üzembe menetrendszerű járatokként: a városvezetés még tavaly vásárolt 11 korszerű közszállítási járművet, amelyeket a város 2018-as költségvetés-tervezete szerint idén kezdenek el használni.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!