Fotó: Biró István
Az RMDSZ Kolozs megyei és kolozsvári szervezete is üdvözölte a törvényszék alapfokú döntését, miszerint a kincses város bejárataihoz kétnyelvű – a román és a magyar feliratot is tartalmazó – helységnévtáblákat kell kihelyeznie a polgármesteri hivatalnak.
2017. február 22., 17:202017. február 22., 17:20
2017. február 22., 17:342017. február 22., 17:34
A két szervezet közös közleményben jelezte, hogy a keddi ítélet méltó megünneplése volt az anyanyelv nemzetközi napjának, amelyet éppen aznap, február 21-én tartottak. A szövetség ugyanakkor úgy véli: a döntésnek új időszak kezdetét kell jelentenie Kolozsvár számára. „Hiszünk abban, hogy valamennyi román politikai párt felismeri ezt a történelmi pillanatot, amely végleges szakítást jelenthet a 90-es évek rossz beidegződéseivel, és amelynek révén Kolozsvár európai hírnevéhez, múltjához és jelenéhez méltó módon, közös akarattal rendezheti végre ezt a kérdést” – fogalmaznak. A közleményben arra is kitérnek, hogy mindez nemcsak a felperes Minority Rights Egyesület és a többnyelvűség gyakorlati megvalósítását felkaroló Musai–Muszáj akciócsoport, hanem a kezdeményezéshez csatlakozott civilek érdeme is.
Az RMDSZ egyébként a tavaly nyári helyhatósági választások után megyei és helyi szinten is megállapodást kötött a Nemzeti Liberális Párttal (PNL): ebben többek között az szerepelt, hogy háromnyelvű, román–magyar–német helységnévtáblákat helyeznek el Kolozsváron és a többi Kolozs megyei településen, ahol a két politikai alakulat alkot többséget a helyi önkormányzatban. Ehhez képest Daniel Buda, a PNL megyei elnöke nemrég a Krónikának úgy nyilatkozott: a többnyelvű táblákat „előbb-utóbb” kihelyezik.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!