Fotó: Sapientia EMTE
Dr. Tonk Márton egyetemi tanár váltja Dávid Lászlót a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem élén – döntött szerdán a felsőoktatási intézmény akadémiai közössége. „Erkölcsi kötelességem vállalni a tisztséget édesapám miatt is, aki a Sapientia első rektora volt” – fogalmazott a Krónika megkeresésére az újdonsült rektor. Kifejtette, fő célkitűzései között szerepel a doktori iskola beindítása és a negyedik, sepsiszentgyörgyi oktatási helyszín megerősítése.
2020. december 10., 13:442020. december 10., 13:44
2020. december 10., 15:202020. december 10., 15:20
Az egyetem közleménye szerint a szerdai általános választásokon a 215 szavazati joggal rendelkező oktató és hallgatói képviselő közül 174 jelent meg az urnáknál az egyetem négy helyszínén, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Csíkszeredában, illetve Sepsiszentgyörgyön. Ez 80,55%-os részvételt jelent az 50%-os érvényességi küszöbhöz képest.
A választások eredménye a szenátus jóváhagyását követően válik véglegessé, írja közleményében a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Választási Bizottsága.
Tonk Márton filozófus, filozófiai szakíró, egyetemi tanár 1973. március 15-én született Marosvásárhelyen.
Az újdonsült rektor középiskoláit szülővárosában, a Bolyai Farkas Líceumban végezte 1991-ben, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen filozófia szakon szerzett egyetemi diplomát 1996-ban, ugyanott nyerte el a filozófiai tudományok doktora címet Tavaszy Sándorról írott dolgozatával (2001), aki a dédnagyapja volt.
1993–94-ben a bázeli egyetem, 1997–98-ban és 2001-ben, valamint 2003–2007 között több ízben is Budapesten az MTA keretében, 1999–2000-ben Szegeden dolgozott kutatói ösztöndíjjal.
1996–98 között gyakornok, majd tanársegéd, 2002–2006 között adjunktus volt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Filozófiatörténet és Logika Tanszékén, közben 2000-től a Partiumi Keresztény Egyetemen is.
Fotó: Sapientia
Tudományterülete a filozófia- és eszmetörténet, ezen belül elsősorban a magyar filozófiai gondolkodás története, az újkori filozófia, a politikai gondolkodás története. E területeken több kutatási program vezetője.
Tonk Márton egyedüli jelöltként pályázta meg a Sapientia EMTE következő négy évre szóló rektori mandátumát. Vezetői programjában úgy fogalmazott, hogy kifejezetten erre az időszakra próbál fókuszálni, így olyan célkitűzéseket fogalmaz meg, melyek megvalósíthatók négy év alatt.
– írta pályázatában. Mint rámutatott, 14 esztendeje, 2006 óta irányította dékánként a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának tevékenységét, 4 éve pedig az egyetem Szenátusának tagja és választott elnöke, mely minőségében novemberben kezdte el második mandátumát. Ugyanakkor hivatali beosztásaiból kifolyólag hosszú ideje tagja az egyetem Vezetőtanácsának és különböző vezető testületeinek, tanácskozási joggal jelen van a felsőoktatási intézményt fenntartó Sapientia Alapítvány Kuratóriumának munkálatain.
Az egyetem mintegy húsz éves történetével való eme összefonódásom, továbbá az imént hivatkozott adminisztratív funkciók betöltése pályázatom szempontjából azt jelenti, hogy úgy vélem, jelen pillanatban van egy olyan rálátásom, tudásom egyetemi rendszerünk egészére, mely egyik előfeltételét jelenti a rektori beosztás érdemi betöltésének” – fogalmazott Tonk Márton.
Fotó: Haáz Vince
Mint írta, az elmúlt 20 évben megtanult „együtt lélegezni” az egyetemmel, melynek egyik erősségét a folytonosságban, az annak alapjául szolgáló világnézeti azonosságban, egyetértésben látja, de tisztában van azzal, hogy mindenhol, itt is szükség, igény van változtatásokra.
Tonk Márton a Krónika megkeresésére úgy fogalmazott: „erkölcsi kötelességem vállalni a tisztséget édesapám miatt is, aki a Sapientia első rektora volt”. Mivel jövőre lesz húsz esztendős a felsőoktatási intézmény, az első és legfontosabb prioritása, hogy a két évtizedes múlt összes fontos eredményét, sikerét megerősítse, mutatott rá az újdonsült rektor.
– mondta lapunknak. Mint kifejtette, nagy hangsúlyt szeretne fektetni az egyetem önálló, saját doktori iskoláinak létrehozására – ez még hiányzik a Sapientia egyetemi kínálatából.
„Különösen azokra a területekre koncentrálunk, ahol nagyon jók a tudományos kutatási eredményeink és ahol Erdélyben csekély, vagy nem létező a magyar nyelvű doktorátusi kínálat: ilyenek például a műszaki vagy a művészeti képzések” – mutatott rá.
„Ezek a tervek egyre erősebben körvonalazzák, hogy Sepsiszentgyörgyön lesz a negyedik egyetemi karunk Kolozsvár, Marosvásárhely és Csíkszereda mellett. Ez is mindenképpen prioritást fog képezni, akárcsak mindaz, ami az oktatói és munkatársi közösség közérzetével kapcsolatos: az az érzés, hogy jó sapientiásnak lenni, minden tekintetben megmutatkozzon, munkakörülményekben, munkavégzéshez kapcsolódó emberi viszonyokban, anyagi tekintetben is. Minderre az elkövetkező négy évben is hangsúlyt akarunk fektetni” – mondta Tonk Márton.
Fotó: Pinti Attila
Kérdésünkre, miként éli meg, hogy ha közvetve is, de édesapjától, a Sapientia első rektorától, a 2003-ban elhunyt Tonk Sándor történésztől vette át a stafétát, Tonk Márton azt felelte, büszke erre.
– mutatott rá az új rektor.
Hozzátette, rektori programjában is leírta, hogy ha visszatekint 14 évvel ezelőtti önmagára, amikor a kolozsvári kar dékánja lett 2006-ben, akkor még imponált az akkori fiatalembernek az egyetemi tisztség, de most már nem annyira fiatalon nem vágyott ilyen típusú karrierre. „Egyetemi tanárként is teljesen jól érezném magamat” – mondta Tonk Márton, aki 2006-tól tanít a Sapientia egyetemen.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
szóljon hozzá!