Tőkés László
Magyar tanügyi autonómiát, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem eredeti formájában való helyreállítását követelte az Európai Parlamentben (EP) Tőkés László erdélyi képviselő. Sógor Csaba szerint súlyos diszkrimináció és a jogállamiság elvének figyelmen kívül hagyását jelentik a MOGYE-n történtek.
2019. január 31., 13:282019. január 31., 13:28
2019. január 31., 13:452019. január 31., 13:45
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöki tisztségét is betöltő politikus annak kapcsán szólalt fel az uniós törvényhozás brüsszeli plénumában, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetem (MOGYTTE) magyar tagozatának diákjai könyvvel a kezükben, orvosi maszkkal az arcukon, orvosi köpenyben tüntettek az új vizsgarendszer ellen, továbbá így kívánva nyomatékot adni a követelésnek, hogy szervezzék önálló struktúrába az egyetemen belül a magyar tagozatot.
Tőkés azzal kezdte szerdai felszólalását, hogy „szükségállapot” alakult ki Marosvásárhelyen, ahol a magyar hallgatók és tanárok az ellen tiltakoznak, hogy miután a hajdani magyar orvosi egyetemüket egy népes román egyetembe olvasztották, „a soviniszta román egyetemi vezetőség lépésről lépésre tovább korlátozza az anyanyelven való tanuláshoz fűződő jogaikat”.
„Joggal várjuk el az Unió soros elnökétől, Romániától, hogy vessen véget magyarellenes politikájának, és biztosítsa az erdélyi magyarság alapvető emberi és közösségi jogait. Ennek részeképpen követeljük a magyar tanügyi autonómiát, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem eredeti formájában való helyreállítását!” – jelentette ki Brüsszelben Tőkés László, aki szerint az EU kettős mércét alkalmaz oktatási ügyben.
Ugyancsak szerdán zajlott az EP plenáris ülésén a magyarországi jogállamiság helyzetéről szóló vita, melynek keretében Frans Timmermans bizottsági alelnökkel az élen többen is keményen megrótták Magyarországot a Közép-Európai Egyetem (CEU) amerikai akkreditációval rendelkező tagozatának Bécsbe való elköltözése miatt. Tőkés László azt szorgalmazta, hogy az Európai Parlament ne csupán a Soros György érdekeltségi körébe tartozó CEU ügyével foglalkozzék, hanem a jogfosztott erdélyi magyarok marosvásárhelyi orvosi egyetemét is vegye pártfogásába.
Felszólalt a MOGYE témájában Sógor Csaba RMDSZ-es EP-képviselő is. A politikus arra hívta fel az uniós törvényhozók figyelmét, hogy súlyos diszkrimináció és a jogállamiság elvének figyelmen kívül hagyását jelenti mindaz, ami a MOGYE diákjaival történik. „A törvény értelmében létre kellett volna hozni egy magyar tannyelvű külön kart, ezt azonban folyamatosan elutasítja az egyetem román többségű szenátusa. Néhány hete angol nyelvű kart hoztak létre, ugyanezt a döntést azonban a magyar nyelvű kar kapcsán már nem tartják elfogadhatónak” – részletezte a helyzetet Sógor.
Sógor Csaba
Fotó: Kocsis B. János
Az EP-képviselő arról is beszélt, hogy a helyzet az elmúlt néhány napban sokkal rosszabbra fordult, ugyanis közvetlenül a vizsgaidőszak előtt – a magyar oktatók ellenkezésével nem törődve – a magyar hallgatók kárára változtattak a vizsgakövetelményeken. „Ez a döntés megmutatja, milyen közvetlen következményei vannak a törvény figyelmen kívül hagyásának és mennyit ér az a szabályozás, amelyet nem ültetnek gyakorlatba. Romániában számos ilyen, csak papíron létező kisebbségbarát rendelkezés van, miközben az ország azt állítja, hogy a kisebbségvédelem élharcosa” – emlékeztetett az RMDSZ EP-képviselője.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
szóljon hozzá!