A román vezetőség nélkül ünnepelik a másfél évszázados múltra visszatekintő erdélyi magyar orvos- és gyógyszerészképzést Marosvásárhelyen. Ugyanakkor azt vallják, a folyamatos kiszorítás ellenére az anyanyelvű oktatás nem fog megszűnni.
Húszmillió eurós finanszírozási szerződést írt alá a Marosvásárhelyi „George Emil Palade” Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem (MOGYE) az Európai Beruházási Bankkal.
Eltérően kezelik az erdélyi felsőoktatási intézmények a járványhelyzetet, legtöbb helyen mindössze a kollégiumi helyeket és más kiegészítő szolgáltatásokat kötik a koronavírus elleni oltás meglétéhez.
Az egyéni felelősségvállalás mellett közösségi felelősségvállalásra is biztatta a Marosvásárhelyi Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) magyar tagozatának végzőseit szerdán Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Több mint 7500 személyt oltottak be koronavírus ellen a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem által szervezett 72 órás oltási maraton keretében – idézi az Agerpres Leonard Azamfirei, a felsőoktatási intézmény rektorának hétfő reggeli bejelentését.
A járvány szabta keretek között, hibrid formában zajlott a 28. marosvásárhelyi Tudományos Diákköri Konferencia. A diákok tudományos munkáin kívül elismert szakemberek előadásai, illetve különböző szakterületek műhelymunkái tették színesebbé a programot. Az idei konferenciára összesen 210 dolgozat érkezett – tudtuk meg&a
Leonard Azamfirei, a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Technológiai és Tudományegyetem (MOGYTTE) rektora belépett a Szociáldemokrata Pártba, és a PSD Maros megyei szenátusi listájának első helyén indul a választásokon.
A Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) az egyetlen olyan intézmény, ahol a közel másfél milliós erdélyi magyarság az anyanyelvén képezhetné gyógyítóit.
Harmadik rektori mandátumára készül a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) Leonard Azamfirei, akinek kulcsszerepe volt az intézményen belüli román–magyar viszony elmérgesedésében.
„Nincs semmiféle meglepetés az ítéletben, hiszen a romániai igazságszolgáltatás eddig is éreztette részrehajlóságát” – nyilatkozta a Krónikának Nagy Előd rektorhelyettes, miután kiderült: a marosvásárhelyi bíróság törvényesnek találta az egyetemegyesítést.
Elveszítették a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Tudományegyetem egyesítése ellen indított pert a MOGYE diákjai és oktatói.
Részarányuknak megfelelő képviseletben reménykednek a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) magyar oktatói és diákjai. Az intézményben zajló választásokon egyelőre egyetlen főtanszék élére sem került magyar tanár.
Nincs különösebb ok a derűlátásra – állapította meg a Krónikának Szabó Béla, a magyar tagozat vezetője a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen zajló szenátusi választásokra utalva.
Magyar informatika szakot indítana a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi Gyógyszerészeti Tudomány és Technológiai Egyetemen (MOGYTTE) Leonard Azamfirei rektor.
A korábbi alkalmaknál kevésbé feszült légkörben, de továbbra is konkrét eredmények nélkül egyeztetett a magyar orvosképzés jövőjéről a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) és a magyar tagozat vezetősége.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemnek (MOGYE) Miskolczy Dezső nevét is viselnie kell – szerepel az RMDSZ pénteki közleményében.
Sem az RMDSZ, sem a magyar oktatók csapata nem tudta megakadályozni, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE) Leonard Azamfirei rektor javaslatára George Emil Paladéról nevezzék el.
A legfelsőbb bíróság megalapozatlannak ítélte és elutasította a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) fellebbezését a bukaresti táblabíróság döntése ellen.