Fotó: Sándor Csilla
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) több megyei igazgatóságának alkalmazottai tiltakoztak csütörtök délelőtt amiatt, hogy akár 30%-kal is csökkenhet a fizetésük január elsejétől.
2017. november 16., 13:392017. november 16., 13:39
Az APIA-alkalmazottak több helyen beszüntették néhány órára a munkát, volt, ahol az intézmény elé vonultak ki tüntetni.
A tiltakozók az APIA fővárosi alkalmazottaival egyenlő béreket követeltek. Képviseletükben Lázár István úgy nyilatkozott: megyeszerte 20–25 ezer hektárnyi területet kell leellenőrizzniük, ez nagyon sok munkát jelent, a bércsökkenést tehát semmi nem indokolja.
Lázár István azt is elmondta:
Hargita megyében 82 alkalmazottat foglalkoztat az ügynökség, közülük 76-an aláírták a tiltakozáshoz való csatlakozásról szóló nyilatkozatot.
A Szatmár megyei APIA alkalmazottai nem volnultak utcára, de „csak a legszükségesebb” munkát végzik el – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Gheorghe Mihalca igazgató.
Az intézményvezető elmondta, az új bértörvény értelmében az igazgatói fizetés 2800 lejjel, míg egy felső beosztású tanácsos fizetése körülbelül 600 lejjel fog csökkenni. „A tanácsosok és asszisztensek bére nem csökken” – tette hozzá Mihalca, aki arról is tájékoztatott, hogy egyes APIA-alkalmazottak 5000 lejes nettó fizetést kapnak jelenleg, de hétvégén és éjszaka is dolgoznak.
Az APIA dolgozói többek közt Olt, Botoşani, Gorj, Giurgiu megyében is tiltakoztak csütörtök délelőtt.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!