Társadalmi okok miatt súlytalan a vírusveszély: Veres Valér szociológus a hibás intézkedésekről, a lakossági bizalmatlanságról

Veres Valér szerint társadalmi szempontokat is figyelembe kell venniük a hatóságoknak

Veres Valér szerint társadalmi szempontokat is figyelembe kell venniük a hatóságoknak

A járvány elleni védekezés következtében súlyos problémák jelentkeztek a társadalomban, amelyek miatt az emberek már nem akarják érezni a koronavírus jelentette veszélyt – állapította meg a Krónikának Veres Valér szociológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem dékánhelyettese. A társadalomkutatót ama friss felmérés kapcsán kérdeztük, amelyből többek között kiderül, hogy az erdélyi magyarok közül is egyre többen vannak, akik egyszerűen nem hisznek a koronavírus létezésében, és nem bíznak a román kormány intézkedéseiben.

Kiss Judit

2020. július 03., 17:002020. július 03., 17:00

A koronavírus-járvány egészségügyi vetületén túlmenően társadalmi szempontból is értékelnünk kell a most tapasztalható jelenségeket: az emberek mentális egészsége megromlott, a hatóságokba, politikusokba, egyáltalán a legalitásba vetett bizalom erősen megrendült. „Ezek mind nem kívánt következményei a járvány megfékezését célzó intézkedéseknek. És mivel még nincs vége a járványnak, nagyon fontos lenne, hogy legalább a további fázisokban szakszerűbben hozzák meg az intézkedéseket Romániában” – jelentette ki a Krónikának Veres Valér szociológus.

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem dékánhelyettesét annak kapcsán kérdeztük, hogy a napokban láttak napvilágot annak a júniusi felmérésnek az eredményei, amiből kiderült:

az erdélyi magyarok jobban tartanak a koronavírus-járvány gazdasági hatásaitól, mint a megbetegedéstől, és hogy a román kormány intézkedéseinek megítélése az elmúlt hónapokban gyökeresen megváltozott.

A kolozsvári SoDiSo Research közvélemény-kutató felmérése rávilágított: míg április elején a válaszadók 68 százaléka egyetértett a kormány járványügyi intézkedéseivel, 81 százaléka pedig még a kijárási korlátozásokat is helyeselte, mára a megkérdezettek 71 százaléka elégedetlen az egészségügyi helyzet kezelésével, 82 százalékuk pedig elégtelennek tartja a kormány gazdasági intézkedéseit.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A közvélemény-kutató cég június 5–17. között végzett online kérdőíves felmérést az Erdélyben élő, magyar etnikumú, felnőtt korú lakosság körében a járvány hatásairól. A beérkezett 3068 válasz alapján megállapította:

júniusra csökkent a válaszadók amiatti aggodalma, hogy elkapják a fertőzést.

Míg ezt áprilisban a megkérdezettek 22 százaléka tartotta valószínűnek, mára már csak 16 százalék gondolja úgy, hogy nem tudja elkerülni a megbetegedést. A válaszadók 73 százaléka nem tartja valószínűnek, hogy megfertőződik. A megkérdezettek relatív többsége (32 százaléka) vélte úgy, hogy hosszabb ideig együtt kell élnünk a vírussal, míg oltás nem lesz rá. Nagyon jelentős viszont (29 százalék) azoknak az aránya, akik megkérdőjelezik a vírus, a járvány létezését.

A gazdasági hatás társadalmi hatás is

Veres Valér felidézte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézete szervezésében május elején tartottak online Szociológus Napokat, és már akkor a járvány társadalmi hatása volt az egyik fő téma.

„Akkor is látszott, hogy a következmények súlyosak lesznek, most pedig még világosabban érződik. A járványmegelőzést célzó korlátozások gazdasági és társadalmi hatásai hatalmasak, és a kormány intézkedéseinek a megítélése is nagymértékben megváltozott, amint a felmérésből is kitűnik. Ennek egyik oka, hogy megnövekedett a munkanélküliség. Ha egy országban 5-6 millió alkalmazott van, és egymillióan munkanélkülivé válnak, az nagyon sok, ugyanakkor hatalmas gondot jelent, hogy a kijárási korlátozások elhúzódása kétségbe ejtette az embereket” – mutatott rá a szociológus.

Hozzátette, a gazdasági hatás is úgy gazdasági, hogy közben társadalmi vetületei vannak az elszegényedésnek.

Idézet
A legszegényebb rétegek, amelyek a munkaerőpiac szélén vannak, alkalmi munkákat vállalva dolgoznak, vagy nem teljes munkaidőben, kilátástalan helyzetbe kerültek. Nagy hányaduknak megszűnt a munkahelye, ők a kétségbeesés, nyomorúság határán vannak.

Ezeknek az embereknek nincsenek tartalékaik, sokan közöttük külföldön vagy feketén dolgoztak, segélyre sem jogosultak. És a szociális támogatásokat miből akarja fedezni az állam? A költségvetési hiány az egekig ér (fél év alatt meghaladta a GDP 3 százalékát), és nem is tudni, hogy megtalálták-e a módját, hogy segítsenek ezen a rétegen” – mondta az egyetemi oktató.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A nem betegeknek is élniük kell

A hatósági intézkedéseknek számos más következménye van, amire oda kellene figyelni. Veres Valér kifejtette, a pszichológusok is arra intenek, hogy a bezártságérzés miatt az embereknek számos egyéni és mikrotársadalmi problémái lesznek: a szűk társadalmi közegből adódóak a párkapcsolati problémák, elharapózik a családon belüli erőszak – ezek mind súlyos gondnak tekinthetőek. Úgy fogalmazott, miközben a fertőzöttek száma az országban 20-30 ezer, addig a gazdasági, társadalmi hatások milliókat érintenek, és az emberek ezt egy idő után határozottan érzékelik – ez tükröződik a felmérésben is.

Idézet
Az intézkedéseket sokkal több humán és társadalomtudományi szakértelemmel kellett volna meghozniuk az illetékeseknek, sokkal több interdiszciplinárisabb szaktudással. Nemcsak a szigorúan vett orvosi-biológiai szempontokat kellett volna figyelembe venni”

– jegyezte meg a kolozsvári szociológus.

Veres Valér kifejtette, csak egyetlen szakma irányából nem lehet megközelíteni a járvány megfékezését célzó korlátozásokat, amelyeket mértéktartóan, átgondoltabban kellett volna bevezetni, azoknak a különféle válfajait elkülöníteni. „Amikor a korlátozásokat felülvizsgáló csapatokat kialakítják, nagyon fontos lenne bevonni különféle szakmák komolyabb képviselőit, hogy mérlegeljék a szempontokat. Az orvos azt nézi, hogy a munkája miképp alakul a kórházakban – és persze ez létfontosságú. De közben az ország lakosságának, a nem betegeknek is élniük kell.

Idézet
Olyan ez, mintha a lakosság többi részét zárójelbe tennék, amíg elmúlik a járvány, hogy hibernáljanak, akár egy évig, holott ezt nem lehet”

– fogalmazott kérdésünkre Veres Valér.

•  Fotó: Amir Kiarash/Facebook Galéria

Fotó: Amir Kiarash/Facebook

Már nem akarják érezni a vírusveszély súlyát

A szociológus úgy fogalmazott, a polgárok bizalma általában is alacsony volt a politikum döntéseivel, a hatósági intézkedésekkel kapcsolatban Romániában, és ez az elmúlt három hónap alatt még inkább megrendült. „Sőt ennél súlyosabbá is válhat, mert maga a legalitásba vetett bizalom is megrendülhet. Jogilag is jobban elő kellene készíteni az intézkedéseket, és a kormánynak is be kellene látnia, hogy nem világvége az, ha valamit nincs jogában korlátozni. Vannak országok, ahol nem szabályoztak mindent ilyen szigorúan, és nem föltétlenül ettől függött, hogy mennyire terjedt a betegség” – vélekedett a társadalomkutató.

Mint felhívta a figyelmet,

a járvány elleni védekezés következtében olyan problémák jelentkeztek a társadalomban, amelyek miatt az emberek már nem akarják érezni a koronavírus veszélyének a súlyát.

Ugyanakkor megnövekedett a járványtagadók száma is, ami jelen helyzetben megmagyarázható: a hasonló vélemények széles körben terjednek egy járvány idején. „A többség nagyjából elhiszi a hivatalos információkat, csak megkérdőjelezi annak a súlyát, hogy ilyen formában továbbra is van értelme védekezni” – hangsúlyozta Veres Valér.

A szociológus rámutatott, az intézkedéscsomagok meghozatalakor oda lehetett volna figyelni a „nem túl látványos” részletkérdésekre, amelyek viszont nagy jelentőségűek társadalmi, egyéni, pszichológiai szempontból. Például

az embereket nem engedték még a természetbe sem a szükségállapot idején, holott epidemiológusok is javasolták, hogy szabad levegőre menni kellene, még járvány idején is.

„A ház köré ki lehetett menni, de a Szamos partján magányosan sétálót már bírságolták, és a lakosság körében rettegést alakítottak ki, az emberek úgy érezték, lépten-nyomon zaklatják őket. Az effajta korlátozások értelmetlenek voltak” – mutatott rá a szociológus.

Hozzátette, ha célszerűbben hozzák meg az intézkedéseket a hatóságok, azzal enyhítették volna a negatív hatásokat: ha mondjuk az emberek kimehetnek a természetbe a kellő távolság megtartásával, sokkal jobban el tudják viselni a megszorításokat. Ugyanakkor a többi országhoz viszonyítva Romániában a legtöbb ideig tartottak a korlátozások, és ennek is megvan a hatása.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Társadalmi szempontból releváns, hogy mennyire, miként korlátozzák a lakosságot. Például hogy mennyi ideig tartják bezárva az embereket, hiszen nem olyan egyszerű, hogy »addig, amíg még tart a járvány«. Az embereknek nagyon súlyos problémáik lehetnek a hosszan, hónapokig tartó bezártság miatt, és nem lehet bármeddig fenntartani a megszorításokat” – hívta fel a figyelmet a szociológus.

Veres Valér hozzátette, bár lazultak a szabályok, jelenleg is éreztetik a hatásukat: például nem lehet bent, zárt helyiségben szervezni rendezvényeket. „Elég nehéz a társadalmi-gazdasági élet számos vonatkozását úgy folytatni, hogy nem használunk belső tereket közösségi szinten. Természetesen vannak olyanok, akik azt mondják, hogy számukra nem okozott nehézséget a karantén, a kijárási tilalom, de ők kevesen vannak” – húzta alá az egyetemi oktató. Hangsúlyozta, erőteljesen kívánatos lenne, ha a továbbiakban úgy hoznának meg hatósági intézkedéseket, hogy nemcsak az orvosi, hanem a szerteágazó társadalmi szempontokat is szem előtt tartanák az illetékesek.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 30., szerda

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban

Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban
2024. október 30., szerda

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében

A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében
2024. október 30., szerda

Mi lesz Kézdivásárhellyel, Nagyszalontával? Nagyon megijedt az RMDSZ az USR közigazgatási tervezetétől

Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.

Mi lesz Kézdivásárhellyel, Nagyszalontával? Nagyon megijedt az RMDSZ az USR közigazgatási tervezetétől
2024. október 30., szerda

Erdélyben épített gyógyszergyárat a német Stada

Felavatták szerdán Tordán a német Stada új gyógyszergyárát – adta hírül a Ziarul Financiar gazdasági portál.

Erdélyben épített gyógyszergyárat a német Stada
2024. október 30., szerda

Újabb, a Székelyföldet is érintő autópálya-szakaszra írtak ki licitet

Kiírta szerdán a közbeszerzési eljárást a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az A8-as autópálya Gyergyóditró és a Neamţ megyei Grinţieş közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére.

Újabb, a Székelyföldet is érintő autópálya-szakaszra írtak ki licitet
2024. október 30., szerda

Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is meghirdette mentorprogramját, immár 8. alkalommal.

Gólyáknak segít beilleszkedni a közösségi életbe a KMDSZ induló mentorprogramja
2024. október 29., kedd

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc

Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc
2024. október 29., kedd

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére

A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére
2024. október 29., kedd

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében

Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében
2024. október 29., kedd

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon

Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon