Nem minden kisdiák kap már a jövő hét elejétől uzsonnát az iskolákban, miután több megyében nem sikerült még lezárni a tej és a kifli beszerzését célzó közbeszerzési eljárást. Több erdélyi és partiumi megy is érintett, sok helyen viszont alternatív módszerekkel próbálják mégis biztosítani az étkeztetést.
2013. szeptember 12., 18:222013. szeptember 12., 18:22
Reménykednek Kovászna megyében
Abban reménykednek Kovászna megyében, hogy a hétfői tanévkezdés után egy héttel már megkapják a diákok az ingyen kiflit, a tejre viszont ott mindenképpen többet kell majd várni. A procedúrát lebonyolító megyei önkormányzat szerint a túl bonyolult a közbeszerzési eljárás miatt nem sikerül időben beindítani a kormány ingyen tízórai programját. Ugyanis javában zajlik még az eljárás, amelynek útjába már eddig is több akadály gördült, s további késlekedést eredményezhet, ha a licit lezárása után valamely vesztesként kikerülő vállalkozás az óvás mellett dönt. Az előző években egyébként a fellebbezések miatt kapták meg késve a gyerekek a kormány által támogatott tízórait.
Mint Nagy József, a Kovászna megyei közgyűlés alelnöke emlékeztetett, annak érdekében, hogy hogy ezeket a késéseket legalább a következő években elkerüljék, idén három évre szervezték meg a licitet. A megyei önkormányzat még júniusban meg is hirdette a versenytárgyalást, ám a közbeszerzéseket szabályozó országos hatóság több alkalommal visszaküldte pályázatot. Most már ott tartanak, hogy a napokban kinyitották a kifli beszállítására jelentkezők ajánlatait, és hamarosan megszervezik az elektronikus licitet. Hét cég pályázott, közülük három Kovászna megyei. A tejre szeptember 25-ig jelentkezhetnek a cégek, azután szervezik meg az elektronikus licitet. Kovászna megyében több mint 25 ezer óvodás és iskolás jogosult az ingyen tízóraira, közülük 4642 óvodás, 11 684 elemi osztályos és 9428 5-8. osztályos.
Különutas Hargita megye
Hargita megyében sem lesz az iskolakezdésre kifli és tej az óvodások és iskolások számára, a közbeszerzés ugyanis itt is még folyamatban van. Az eljárás egyébként itt azért tart tovább, mint máshol, mert igyekeznek helyi cégeknek lehetőséget biztosítani – mutatott rá Borboly Csaba megyeitanács-elnök. A cégek jelentkezési határideje a tej beszerzésének kiírására október 14., míg a kiflire október 9. Mint ismeretes, a tej- és péktermék szolgáltatására vonatkozó programot ismét a megyei önkormányzatok kell megszervezniük, miután tavalytól a helyi önkormányzatok már nem jelölhetik ki a beszállítókat. Mint ismeretes, annak érdekében, hogy a nagy, országos cégek mellett a helyi termelőknek ezután is esélyük maradjon a programban való részvételre, Hargita megyei önkormányzat külön közbeszerzési eljárásokat szervezett meg már tavaly is a községek, városok számára a tej és kifli szolgáltatására, és idén is 67 településre fogalmaztak meg kiírást. „Ezt csak Hargita megyében voltunk képesek megcsinálni” – hangsúlyozta Borboly. Azzal kapcsolatosan, hogy iskolakezdésre miért nem zárulnak le a közbeszerzési folyamatok, a megyei önkormányzat elnöke azt mondta, figyelembe kell venni, hogy más megyékhez képest itt nem egy vagy kettő, hanem több tucat közbeszerzési eljárás zajlik, így ez tovább is tart. „Sajnos én sem tudtam a folyamatot személyesen felügyelni, hisz az említett időszakban nem gyakorolhattam hatásköreimet” – tette hozzá az elnök a korrupcióellenes ügyészség ellene zajló kivizsgálására utalva. A késés ellenére Borboly úgy gondolja, hogy kollégái jól dolgoztak, hisz a lényeg az, hogy a gyerekek ehető és lehetőleg helyi cégtől származó terméket kapjanak. Ehhez viszont az is kell, hogy jelentkezzenek a helyi cégek a meghirdetett kiírásokra. „Most már a helyi vállalkozókon a sor, hogy odaállnak-e és tesznek-e ajánlatot, vagy sem” – fogalmazott a megyei önkormányzat elnöke, aki úgy gondolja, a polgármesterek és az iskolaigazgatók is részt vehetnek a folyamatban, kereshetnek cégeket, amelyek jelentkezzenek a kiírásra. Akár olyan helyi cég is jelentkezhet, amelyiknek egy munkatársa van – mutatott rá az elnök.
Szatmár és Bihar: áthidaló megoldás
Bár a közbeszerzési eljárással jelentősen megkésett a Szatmár megyei közgyűlés is, a gyerekek nem maradnak uzsonna nélkül – tudtuk meg Riedl Rudolf alelnöktől. A hétfői tanévkezdéstől annak ellenére kapnak majd tízórait a diákok, hogy az önkormányzat által meghirdetett licit keretében csak hetek múlva esedékes szerződéskötés. A közbeszerzési pályázat keretében egyébként szerdától lehet ajánlatokat benyújtani, a jelentkezési határidő pedig október 24-én jár le. Ezt követően elbírálásra kerül sor, majd a törvény értelmében várniuk kell néhány napot a szerződéskötéssel annak érdekében, hogy a panaszosok – ha lesz ilyen – benyújthassák az óvásokat. Riedl Rudolf elmondta: annak érdekében, hogy a gyerekek a szerződéskötésig se maradjanak tej és kifli nélkül, az önkormányzat ideiglenes megállapodást kötött az uzsonna biztosítása érdekében egy céggel, mely hétfőtől hordja majd az ennivalót az iskolákba.
Hasonló megállapodásokkal biztosítja az elemózsiát a Bihar megyei önkormányzat is, mivel itt sem zárult még le a közbeszerzési eljárás. Az egy-nyolc osztályosok számára biztosított napi tejadag szolgáltatására érkező ajánlatokat szeptember 25-én bontják ki, míg a tejszállítók pályázatai október harmadikán válnak ismerté. Várhatóan ebben tanévben is külön beszállító lesz a termékekre, és bár a helyi vállalkozókat előnyben részesítik, mégis az ár-minőség aránya lesz a döntő szempont.
Kolozs, Maros az éltanuló
Nem lesz gond a tejjel és a kiflivel, mely már hétfőtől a kisiskolások padján lesz – ígéri a Maros megyei önkormányzat elnöke, Ciprian Dobre. Azonban ha a tízórait meg is kapják a Maros megyei gyerekek, a kormányprogram eredményeinek alakulása mégiscsak kisebb felháborodást szült a térségben: bár jelentkeztek a versenytárgyaláson helyi cégek, a megyei önkormányzat a tejet a Prahova megyei Câmpinaról, a péksüteményt pedig a Gorj megyei Motruról hozatja. Az ajánlatok kiválasztásakor ugyanis a legfontosabb szempontot az ár képezte, a kifli darabját 34 baniért, míg a két deciliteres doboz tejet/joghurtot 59 baniért vásárolja meg a megyei tanács.
A Kolozs megyei közgyűlés sajtóosztálya által szerdán kiadott közlemény szerint itt is az iskolakezdéssel indul az uzsonnaprogram is, lezárultak a vonatkozó eljárások. Összesen 57440 diák és óvodás részesül a kormányprogramban.
Az almáról még szó sincs
Bár az előző években almát is biztosítottak a kormányprogram keretében, részleteket egyelőre ennek kapcsán egyik megyében sem tudtak mondani. Megtudtuk, a vonatkozó kormányhatározat-tervezetet csak augusztus 21-én bocsátották közvitára, így még további késére kell számítani. Amikor meglesz a jogszabály, még valamennyi megyében ki kell írni ugyanis a versenytárgyalást. Néhány megye egyébként e tekintetben már előkészítette a kiírást, hogy mielőbb tudjanak majd lépni.
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
szóljon hozzá!