Lassan a testtel! Forgalomcsökkentő intézkedések is kellenek (Képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Miközben az EP képviselői állásfoglalást szavaztak meg a közlekedésbiztonsági intézkedések szigorításáról, Brassó város közlekedési bizottsága kétszeri halasztás után megszavazta, hogy a történelmi belvárosban 30 kilométer/órára csökkentik a kötelezően betartandó sebességet. A lapunk által megszólaltatott közlekedési szakértő szerint biztonságosabb az alacsonyabb sebesség, de ki kellene vezetni a városokból az áthaladó és a teherforgalmat.
2021. október 08., 20:542021. október 08., 20:54
2021. október 08., 21:172021. október 08., 21:17
Az Európai Parlament (EP) szerdai strasbourgi plenáris ülésén megszavazták az állásfoglalást, miszerint a jelenleginél szigorúbb közlekedésbiztonsági intézkedésekkel, például lakott területen 30 kilométeres óránkénti sebességkorlátozással szüntethetők meg 2050-re a halálos közúti balesetek az Európai Unióban. Úgy fogalmaznak,
Mivel a halálos balesetek negyedénél az ittas vezetés is szerepet játszik, minden tagországban bevezetnék a zéró toleranciát a gépkocsivezetők alkoholfogyasztása kapcsán. Adókedvezményekkel és biztosításokkal támogatnák a magas biztonsági előírásoknak megfelelő járművek vásárlását.
Emlékeztetnek,
Az EU-nak nem sikerült megvalósítani a kitűzött célt, hogy 2010 és 2020 között felére csökkenti a közúti halálos balesetek számát, mert ez csak 36 százalékkal esett vissza. Tavaly Romániában jelentették a legmagasabb elhalálozási arányt, nálunk 85 halálos baleset jut egymillió lakosra. A legbiztonságosabb ebből a szempontból Svédország, ahol egymillió lakosra 18 halálos baleset jut.
A jelenleginél szigorúbb közlekedésbiztonsági intézkedésekkel, például lakott területen 30 kilométeres óránkénti sebességkorlátozással szüntethetők meg 2050-re a halálos közúti balesetek az Európai Unióban.
Brassó város önkormányzatának közlekedési bizottsága elfogadta Allen Coliban polgármester javaslatát, miszerint a történelmi központban bevezetik a 30 kilométeres óránkénti sebességkorlátozást. A szerdai döntés értelmében a szigorítás akkor lép hatályba, amikor megszerzik a közlekedési rendőrség engedélyét az új közlekedési táblák felállítására, és ezeket felszerelik.
A tervek szerint rögzített sebességmérőket szerelnek majd fel, de a közlekedési rendőrség mobil radarokkal is felügyeli a korlátozás betartását.
A sebességkorlátozás biztonságosabbá teszi a közlekedést, ám ennek az a feltétele, hogy mindenki be is tartsa – szögezte le megkeresésünkre Dobra Csaba, a sepsiszentgyörgyi Doma Drive autósiskola tulajdonosa. Hozzátette, az országban már van példa arra, hogy korlátozták a sebességet, mégis megnőtt a balesetek száma, mert sokan elővigyázatlanul előztek, így visszaütött az intézkedés.
Romániában elsősorban az infrastruktúra fejlesztésével lehetne csökkenteni a balesetek számát, véli a szakértő. Szerinte
Ha a településeken 30 kilométer/órásra csökkentik a sebességet, a legtöbb hazai városban még több torlódás alakul ki, „bedugulnak” a települések. Amíg az áthaladó forgalom végigmegy a lakónegyedeken, a teherautók bejárnak a városokba, inkább hátrányai lesznek a sebességkorlátozásnak. Dobra Csaba szerint ki kellene vezetni a településekről az áthaladó forgalmat, másrészt úgy kialakítani az ipari övezeteket, hogy az áruval megrakott tehergépkocsik se járjanak be a lakónegyedekbe.
Ugyanakkor a sebességcsökkentésnek számtalan előnye is van. Saját városukban a gépkocsivezetők általában megszokásból vezetnek, ismerik az útkereszteződéseket, tudják, kinek van előnye, mikor vált zöldre a jelzőlámpa, viszont egy idegen városban figyelni kell a táblákat, átgondolni a következő mozdulatot, ha gyors a forgalom, erre kevesebb idő marad. „Nem szellős a forgalom, özönlenek az autók, ha lassítják az ütemet, mindenképpen biztonságosabb – szögezte le Dobra Csaba.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!