Hat erdélyi megyében kezdeményez helyi népszavazást a gazdasági-fejlesztési régiók határainak átrajzolásáról az RMDSZ – jelentette be szerdán Kolozsváron Kelemen Hunor.
2013. szeptember 25., 19:032013. szeptember 25., 19:03
A szövetség elnöke szerint azért van szükség az átszervezésre, mivel a jelenlegi nyolc romániai fejlesztési régió nem hatékony, a kohéziós és strukturális alapok lehívása szempontjából is csődöt mondott, egy-egy régión belül pedig felerősödtek a megyék közötti gazdasági, társadalmi, életszínvonalbeli különbségek.
A referendumok célja, hogy a Székelyföldön Hargita, Kovászna és Maros megye Marosvásárhely, míg a Partiumban Bihar, Szatmár és Szilágy Nagyvárad központtal alkosson önálló fejlesztési régiót. A csütörtökön kezdődő akció során az RMDSZ-nek az adott megyében élő, szavazati joggal rendelkező lakosság legkevesebb öt százalékának aláírását kell összegyűjtenie ahhoz, hogy a megyei önkormányzatok kiírják a helyi referendumokat.
Az alakulat tervei szerint a népszavazásokat egységesen december 8-án tartanák. Kelemen elmondta, a kezdeményezés óriási kihívás az RMDSZ számára, hiszen meg kell győzniük a román többségű megyék lakosságát is, hogy a tervezett régió az ő jólétüket, gazdasági megerősödésüket is szolgálja, a referendumok során ugyanis biztosítani kell az 50 százalékos részvételt.
Az RMDSZ elnöke hozzátette, a román pártok helyi vezetőivel folytatott korábbi tárgyalásokon kiderült, mindenkinek érdekében áll a fejlesztési régiók átszervezése.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Keresnek a tűzoltók egy férfit, aki Maroshévízen a Marosba esett – számolt be vasárnap este a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Nicușor Dan független jelölt támogatására buzdít újfent az Erdélyi Magyar Szövetség, amely az államfőválasztás első fordulója előtt is kiállt Bukarest főpolgármestere mellett.
Életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtotta a Bihar megyei törvényszék azt a háromtagú nagyváradi bűnbandát, amelynek tagjai tavaly brutálisan meggyilkolták az általuk prostitúcióra kényszerített fiatal magyar nőt, húgát pedig súlyosan sanyargatták.
Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.
szóljon hozzá!