Potápi Árpád János: „csak azért mert magyar egy jelölt, egyre ritkábban fognak szavazni” (Archív felvétel)
Fotó: Vargyasi Levente
Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár szerint fel kell nőniük a feladathoz a külhoni magyar pártoknak, mert csupán a magyarságuk kevés lesz a sikerhez. A politikust a Szlovákiában, de már Romániában is tapasztalt „átszavazásról” kérdeztük. A budapesti sajtóbeszélgetésen is téma volt a koronavírus. Mint kiderült, a járvány miatt nem javasolják a Határtalanul! tanulmányi kirándulások megtartását márciusban.
2020. március 09., 17:572020. március 09., 17:57
Ha azt várjuk el, hogy magyar pártokra szavazzanak a határon túliak, akkor ezeknek a pártoknak fel kell nőniük a feladathoz – jelentette ki a Krónika kérdésére Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár egy hétfői budapesti háttérbeszélgetésen. Lapunk annak kapcsán kérte ki a politikus véleményét, hogy legutóbb a szlovákiai választásokon a felvidéki magyarok mintegy harminc százaléka szlovák formációkra adta voksát, a májusi romániai európai parlamenti megméretésen pedig a Mentsétek meg Romániát Szövetség kapott nem kevés szavazatot erdélyi magyaroktól. „Csak azért mert magyar egy jelölt, egyre ritkábban fognak szavazni” – hangsúlyozta Potápi.
Reményét fejezte ki, hogy az új szlovák kormány folytatni fogja az eredményes visegrádi együttműködést. Pozitív példaként említette Szerbiát, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség erős, és el tudja érni a délvidéki magyar szavazók nyolcvanöt százalékát. Hozzátette: ez segíti a magyar-szerb kapcsolatok alakulását is.
Lapunk azt is megkérdezte Potápi Árpádtól, hogy mi a véleménye az Erdélyi Magyar Szövetség néven pártfúziót tervező kezdeményezésről. Negatív – hangzott a nemzetpolitikai államtitkár rövid, de egyértelmű válasza.
A meglepően nagy sajtóérdeklődés mellett zajló tájékoztatón Potápi Árpád azt is elmondta, hogy
Hozzátette: reményeik szerint a május-júniusi programokat már meg lehet tartani. Maximálisan rugalmasak vagyunk az aláírt szerződéseket tekintve, illetve, hogy támogatások elköltését át lehessen ütemezni – hangsúlyozta a politikus. Nyomatékosította, amióta a koronavírussal a Kárpát-medence is érintett, alaposan áttekintették a helyzetet. Arra is felhívta a figyelmet, hogy mindenki tájékozódjon, mielőtt útnak indul, noha a vírus terjedése a Kárpát-medencei régióban sokkal lassabb. Potápi Árpád az MTI kérdésére elmondta: a járvány a testvértelepülési programokat is érintheti, ezeknél is azt javasolják, hogy a márciusi rendezvényeket ne tartsák meg.
A hat évvel ezelőtt látványosan felújított budapesti Várkert Bazár egyik bisztrójában tartott beszélgetésen elhangzott:
Idén is megtartják a Kárpát-medencei vállalkozók találkozóját, és lesz médiatalálkozó is a külhoni magyar médiában dolgozók számára. Utóbbi helyszíne tavaly Visegrád volt, az idei helyszínről még nem született döntés.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!