Fotó: Gecse Noémi
A közelmúltban több ízben is emelték a közalkalmazottak bérét – első hallásra ez örömteli hírnek számított, csakhogy az intézkedések jelentős többletterhet rónak a polgármesteri hivatalokra, egyes önkormányzatoknál pedig hamarosan a működési költségeket és a fizetéseket sem tudják rendezni. A lapunknak nyilatkozó településvezetők abban bíznak, hogy a nyári országos költségvetés-kiegészítés során pénzt kapnak majd.
Sok település elöljárója arra vár, hogy a kormány heteken belül kiegészítse a költségvetést és orvosolja az önkormányzatok hiányát, különben a minimális működéshez szükséges kiadásaikat, a fizetéseket sem tudják fedezni. A lapunk által megszólaltatott érintettek szerint ha erre legtöbb egy hónapon belül nem kerül sor, a települések egy része jelentős gondokkal szembesül.
Horváth Anna, az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke a Krónikának elmondta, már az év első felében több településről jelezték – nemcsak Székelyföldről, hanem a szórványban tevékenykedő RMDSZ-es önkormányzati vezetők is –, hogy
Kifejtette, erre a szövetség vezetői, parlamenti képviselőik is felhívták a kormány figyelmét, és azt a választ kapták, hogy az év közepén – tehát most – esedékes költségvetés-kiegészítéskor rendezik a megszorult önkormányzatok hiányát, és megkapják a pénzt, ami ahhoz szükséges, hogy „végigvigyék” az évet. „Várjuk, hogy megszülessen a döntés a költségvetés-kiegészítésről. Bízunk benne, hogy ez hamarosan megtörténik” – mondta Horváth Anna.
Lukács Katalin sajtószóvivőtől meg-tudtuk, hogy Nyárádmagyarósón, Csíkfalván, Görgényoroszfaluban, Székelyhodoson és Havadon nincs pénz a fizetések biztosítására. Ilyen esetben a polgármesteri hivataloknak a kormánynak kell jelezniük, hogy nincs pénzalapuk a bérekre. A bejelentéseket a megyei tanács fogja továbbítani.
– mondta a sajtószóvivő. Lukács Katalin hozzátette, hogy a megyei tanács csak beruházásokra, önrész biztosítására tud pénzt utalni a városoknak, községeknek, s ezt is csak abban az esetben, ha a megyei önkormányzat is többletforráshoz jut adóvisszaosztásból vagy más kormányalapokból. Eddig hét településről jelezték, hogy szükségük lesz ilyen jellegű támogatásra, ha erre lehetőség nyílik a költségvetés-kiegészítéskor.
Dicsőszentmárton polgármestere, Sorin Megheșan eközben cáfolta, hogy arra kényszerítené a városháza alkalmazottait, hogy fizetés nélküli szabadságra menjenek. Ugyanakkor elismerte: nincs elegendő pénzalapjuk, hogy egész évben folyósítsák a megemelt fizetéseket – erre most keresik a megoldást.
Amikor a könyvelőnő figyelmeztetett, hogy nincs pénz a fizetésekre, akkor a kollégák javasolták, hogy aki akar, vegyen ki fizetés nélküli szabadságot, hogy hosszabb ideig jusson pénz a fizetésekre” – fogalmazott Megheșan, aki szerint előző években is voltak olyan kollégák, akik fizetés nélküli szabadságot igényeltek, különböző személyes okokra hivatkozva.
Nincs kiút? Dicsőszentmártonban cáfolják, hogy fizetés nélküli szabadságra küldik a városháza alkalmazottait, de valóban nincs elegendő pénzük
„Én most ezzel nem értettem egyet, mert minden munkatársra szükség van, hogy megfelelően működjön a városháza.
– tette hozzá a polgármester. Dicsőszentmárton polgármestere felsorolta, hogy milyen befektetések zajlanak a városban: többek között iskolák felújítása, új sportterem felépítése, a napi piac korszerűsítése, illetve útjavítások is. Megheșan szerint a fizetések kérdése így vagy úgy, de megoldódik. Ugyanakkor szerinte az váltotta ki az elégedetlenkedést az alkalmazottak körében, hogy az elmúlt héten két alkalommal feltörték a városháza számítógépes rendszerét, s emiatt nem tudták időben utalni a fizetéseket.
Csibi Attila erdőszentgyörgyi polgármester szerint az elöljáróknak kötelességük félretenni, biztosítani a fizetésekre és a működési költségekre szükséges pénzt, és a fennmaradó összegekből kell gazdálkodniuk. Leszögezte: semmiképp nem történhet meg, hogy nem jut pénz számlákra, fizetésekre, működésre.
„Erdőszentgyörgyön nincsenek gondok a fizetések biztosításával, és nem is lesznek. Ehhez hozzátartozik az is, hogy észszerű fizetésemelések voltak. Idén a saját alapokból biztosított befektetésekre szinte semmi pénzt nem tudunk szánni, de kilenc pályázatunk van, amelyekhez az önrészt biztosítjuk, s ez jó előrelépés” – nyilatkozta Csibi Attila.
Kiss István alpolgármester szerint ez némi elégedetlenséget szült az alkalmazottak körében, de elmondása szerint mindenki megértette, hogy a bevételekhez kell igazítani a kiadásokat. Ilyenformán nincsenek, és idén nem is lesznek gondok a fizetések biztosításával. Szászrégenben is alapos költségvetést állítottak össze, amelyben jut pénz a működési költségekre és a fizetésekre is – tudtuk meg ifj. Márk Endre alpolgármestertől.
Kovászna megyében is már több település vezetője panaszkodott, hogy fogytán a pénzük. Henning László, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke lapunknak elmondta, remélik, hogy két hét, legtöbb egy hónapon belül meglesz a költségvetés-kiigazítás.
– mondta az alelnök. Hozzátette, már az év elején, amikor a költségvetés-elosztás történt, felhívták a figyelmet, hogy a kisebb önkormányzatok nem tudják lefedni a teljes évi kiadásaikat, elsősorban a működési költségeknél vannak gondok, a beruházási tételeket általában nem befolyásolta a hiány.
Rossz idők. A bodoki hivatal évtizedek óta nem állt ilyen rosszul anyagilag
Fotó: Bodok.ro
– mondta elkeseredve Fodor István. Bodok polgármestere rámutatott, huszonnyolc éve vezeti a falut, és évtizedek óta nem álltak ilyen rosszul anyagilag. „Még 1992-ben volt ilyen helyzet, hogy nem volt közvilágítás a faluban, és koldultuk a pénzt mindenkitől, hogy kifizessük az áramot” – idézte fel a polgármester. Elmondta, az év elején úgy osztották be a pénzt, hogy egész évre fedezze a fizetéseket, ám a novemberi–decemberi béralapot már elköltötték.
„Ha nem lesz költségvetés-kiegészítés, nem lesz fizetés, és a pályázati önrészeket sem tudjuk állni. Nem vagyok ehhez szokva. A semmittevést támogatják, ha nincs pénz, nem lehet dolgozni, ülünk egyik székről a másikra, és megyünk haza. Lehet, hogy a közigazgatásban is van olyan, akinek ez megfelel, de nekünk nem – mondta Fodor István.
A polgármester nem érti, a kormány miért nem figyel az önkormányzatokra, hiszen tagjai között olyanok is vannak, akik korábban a közigazgatásban tevékenykedtek. Fodor István attól tart, a beígért költségvetés-kiigazítás sem lesz akkora mértékű, hogy orvosolja a gondokat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.
Felavatták szerdán Tordán a német Stada új gyógyszergyárát – adta hírül a Ziarul Financiar gazdasági portál.
1 hozzászólás