Ha megépül a sztrádaszakasz, a bekecsalji kisváros a Vásárhely–Jászvásár-autópálya végállomása lehet
Fotó: Facebook
Elkerülő utak létesítésével igyekszik elkerülni Nyárádszereda önkormányzata, hogy a Marosvásárhelyt Jászvásárral összekötő autópálya első szakaszának megépítése esetén „tölcsérként” vonzza magához a forgalmat. Mivel a városházának nincs pénze körgyűrűépítésre, a meglévő mezőgazdasági utakat szélesítenék ki és aszfaltoznák le.
2021. június 24., 10:132021. június 24., 10:13
2021. június 24., 10:192021. június 24., 10:19
Konkrét megoldással készül válaszolni Nyárádszereda önkormányzata a hónap elején napvilágot látott hírre, miszerint a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglalta az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti 25 kilométeres szakaszának megépítését.
Amennyiben a megyeszékhelyt és a bekecsalji kisvárost összekötő út nem marad csupán színes csík a szállítási minisztérium valamelyik térképén, Szeredának majd azzal kell szembesülnie, hogy egy ideig végállomás lesz a Marosvásárhely és Jászvásár közötti sztrádán. Innen tovább bármilyen irányban, a főtér érintésével, csak megyei úton lehet továbbhaladni.
„Örülünk, hogy az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya építése a Marosvásárhely és Nyárádszereda közti szakasszal rajtol. Azonban mindaddig, amíg nem készül el Szováta irányába a folytatás, Szereda tölcsérként működhet. Nem hisztizünk, nem verjük magunkat a földhöz, hanem a megoldáson dolgozunk” – mondta el a Krónikának Tóth Sándor, az 5500 lakost számláló nyárádmenti városka elöljárója.
A városházának nincs pénze körgyűrűépítésre, ezért a meglévő mezőgazdasági utakat szélesítenék ki és aszfaltoznák le. Mindkét terelőút Székelytompa környékéről indulna; egyik Jobbágyfalván csatlakozna a Székelyhodos felé vezető 135A jelzésű megyei úthoz, a másik meg Andrásfalván kapcsolódna a szintén megyei besorolású, a Bekecsen keresztülvezető DJ135-ös sóváradi úthoz. Így egyetlen sofőrnek sem kellene végighajtania Nyárádszereda utcáin.
Mint ismeretes, a városvezetésnek ennél is nagyobb fejfájást okoz a következő, Nyárádszereda–Szováta-szakasz. Amint többször is beszámoltunk róla, az önkormányzat évek óta vitában áll az országos útügyi hatósággal és az A8-as sztráda tervezőivel, akik a település kettévágásával és jó pár ingatlan lebontásával oldanák meg az autópálya áthaladását Szeredán. A többszöri hívás ellenére 2020-ig a CNAIR illetékesei egyszer sem szálltak ki a helyszínre megtekinteni, miféle tervre fordítják a közpénzt.
Tóth Sándor nemrég egy 41 oldalas dokumentációt tett a szállításügyi tárca asztalára, amelyben részletesen taglalja a választ arra a kérdésre: a polgármesteri hivatal miért ragaszkodik a nyomvonal módosításához. A részletes összeállításban az önkormányzat nemcsak a jelenlegi elképzelés hátrányait sorolja fel, hanem életképes alternatívát is kínál.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!