Ha megépül a sztrádaszakasz, a bekecsalji kisváros a Vásárhely–Jászvásár-autópálya végállomása lehet
Fotó: Facebook
Elkerülő utak létesítésével igyekszik elkerülni Nyárádszereda önkormányzata, hogy a Marosvásárhelyt Jászvásárral összekötő autópálya első szakaszának megépítése esetén „tölcsérként” vonzza magához a forgalmat. Mivel a városházának nincs pénze körgyűrűépítésre, a meglévő mezőgazdasági utakat szélesítenék ki és aszfaltoznák le.
2021. június 24., 10:132021. június 24., 10:13
2021. június 24., 10:192021. június 24., 10:19
Konkrét megoldással készül válaszolni Nyárádszereda önkormányzata a hónap elején napvilágot látott hírre, miszerint a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglalta az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti 25 kilométeres szakaszának megépítését.
Amennyiben a megyeszékhelyt és a bekecsalji kisvárost összekötő út nem marad csupán színes csík a szállítási minisztérium valamelyik térképén, Szeredának majd azzal kell szembesülnie, hogy egy ideig végállomás lesz a Marosvásárhely és Jászvásár közötti sztrádán. Innen tovább bármilyen irányban, a főtér érintésével, csak megyei úton lehet továbbhaladni.
„Örülünk, hogy az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya építése a Marosvásárhely és Nyárádszereda közti szakasszal rajtol. Azonban mindaddig, amíg nem készül el Szováta irányába a folytatás, Szereda tölcsérként működhet. Nem hisztizünk, nem verjük magunkat a földhöz, hanem a megoldáson dolgozunk” – mondta el a Krónikának Tóth Sándor, az 5500 lakost számláló nyárádmenti városka elöljárója.
A városházának nincs pénze körgyűrűépítésre, ezért a meglévő mezőgazdasági utakat szélesítenék ki és aszfaltoznák le. Mindkét terelőút Székelytompa környékéről indulna; egyik Jobbágyfalván csatlakozna a Székelyhodos felé vezető 135A jelzésű megyei úthoz, a másik meg Andrásfalván kapcsolódna a szintén megyei besorolású, a Bekecsen keresztülvezető DJ135-ös sóváradi úthoz. Így egyetlen sofőrnek sem kellene végighajtania Nyárádszereda utcáin.
Mint ismeretes, a városvezetésnek ennél is nagyobb fejfájást okoz a következő, Nyárádszereda–Szováta-szakasz. Amint többször is beszámoltunk róla, az önkormányzat évek óta vitában áll az országos útügyi hatósággal és az A8-as sztráda tervezőivel, akik a település kettévágásával és jó pár ingatlan lebontásával oldanák meg az autópálya áthaladását Szeredán. A többszöri hívás ellenére 2020-ig a CNAIR illetékesei egyszer sem szálltak ki a helyszínre megtekinteni, miféle tervre fordítják a közpénzt.
Tóth Sándor nemrég egy 41 oldalas dokumentációt tett a szállításügyi tárca asztalára, amelyben részletesen taglalja a választ arra a kérdésre: a polgármesteri hivatal miért ragaszkodik a nyomvonal módosításához. A részletes összeállításban az önkormányzat nemcsak a jelenlegi elképzelés hátrányait sorolja fel, hanem életképes alternatívát is kínál.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!