Fotó: Boda L. Gergely
Nemcsak a magasabb fizetések vonzzák Nyugatra a fiatal romániai orvosokat: a munkatársunknak nyilatkozó, külföldön dolgozó szakemberek a kevésbé feszült légkör, a jobb munkakörülmények és a nagyobb megbecsülés miatt nem tervezik, hogy valaha is hazatérnek.
2017. február 20., 17:232017. február 20., 17:23
2017. február 20., 19:122017. február 20., 19:12
Elsősorban nem a jóval kedvezőbb anyagi feltételek vonzzák külföldre a hazai orvosokat és asszisztenseket – derült ki a munkatársunk által megkérdezett, évek óta külföldön élő és dolgozó fiatal szakemberek beszámolójából. A Vásárhelyi Hírlapnak nyilatkozó egészségügyi alkalmazottak rámutattak: a nyugati országokban a rendszer jóval olajozottabban és átláthatóbban működik, mint Romániában, felmérhetetlenül kevesebb stresszel kell szembenézniük, munkájukat pedig valóban megbecsülik. A szakemberek emiatt nem tervezik, hogy hazaköltöznek akkor sem, ha anyagilag itthon is minden adott lenne.
„A romániai káosz zavart el”
Csegedi-Gherman Brigitta 2013-ban költözött ki Németországba, miután elvégezte a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE). Akkor a Rajna-vidéki Pfalzban, egy kis kórházban, belgyógyászaton kezdett dolgozni, de az ottani rendszerbe már 2010-ben betekintést nyert, amikor három hónapon keresztül gyakorlatozott egy egyetemi kórházban Hannoverben.
„Mivel már akkor elégedetlen voltam a romániai élettel, zavart a városok zsúfoltsága, a biciklisávok hiánya, a korrupció, nem is beszélve a hálapénzrendszerről, könnyű volt eldönteni, hogy Németországban szeretnék dolgozni. Jelenleg Speyer városában dolgozom egy kisebb kórház sebészeti osztályán\" – fejtette ki a fiatal marosvásárhelyi doktornő. Rámutatott: Romániában minden anyagi lehetőségük megvolt, ami a jó élethez elegendő, mégsem voltak boldogok. „Hangsúlyozom: nem a nagyobb fizetés vonzott, inkább a romániai zűrzavar, káosz zavart el onnan\" – tette hozzá Brigitta. A szakember arról is beszámolt, hogy a romániai orvosokat nagyra becsülik Németországban, jó a felkészültségük, bár a kezdő orvosoknak nincs elég klinikai tapasztalatuk, ez kezdetben nehézséget okozhat.
A doktornő fontosnak tartja, hogy Németországban nem ismerik a hálapénzt, azaz nem abban a formában, ahogyan Romániában. „Ha valaki köszönetet akar mondani, csokoládét hoz. Ugyanakkor minden osztálynak van kávéperselye, ebbe tehet a páciens 10–20 eurót, ha így akarja kifejezni háláját, vagy a nővérnek adja, aki nem vágja zsebre, hanem tényleg beteszi a perselybe. Év végén pedig szerveznek egy vacsorát az asszisztenseknek és az orvosoknak\" – magyarázta. Brigitta azt is elmondta: ha valaki több odafigyelést szeretne, nem az orvost fizeti meg, hanem az egészségügyi pénztárnál vált magánbiztosítást. „Ezeket a pácienseket az osztályvezetők vizitelik, operálják, esetleg finomabb ételt kapnak a kórházban, egyedül vannak egy kórteremben. Van olyan kórház, ahol a magánbiztosítással rendelkező betegeket külön osztályon kezelik\" – részletezte az orvos.
„Érezhetően nagyobbak az elvárások\"
Mivel Németországban nincs rezidensvizsga, interjú alapján találnak állást az orvosok, ezért sokkal könnyebb szakot is váltani. Míg Romániában a rezidenseket az egyetemi kórházak képezik ki, majd szakorvosként dolgoznak kisebb kórházakban, Németországban akármelyik kórház kiképezheti őket. Vincze-Nagy András Nagyváradon végezte el az orvosi egyetemet, 2009 óta a németországi Plau am See városának egyik rehabilitációs központjában dolgozik neurológusként. Őt a jobb fizetés és a magasabb életszínvonal mellett a kalandvágy, illetve az itthoni egészségügyi rendszerben való csalódottsága is motiválta.
„Érezhetően nagyobbak az elvárások, ami abból is adódik, hogy a német végzősök komolyabb gyakorlati tudással rendelkeznek, mivel az utolsó években szinte kizárólag kórházakban gyakorlatoznak, de a nyelvtudás hiánya is hátrányt jelentett\" – magyarázta. A neurológus hangsúlyozta: Németországban egyáltalán nem létezik hálapénz, néha előfordul, hogy egy–egy páciens egy csokor virágot vagy egy doboz csokit visz, de ezt tényleg csak őszinte hálából vagy elismerésből teszi.
Solymosi Attila 2007-ben költözött ki Magyarországra, közvetlenül azután, hogy elvégezte a MOGYE-t. A rezidensképzést a budapesti Semmelweis-egyetemen végezte el, jelenleg a tatabányai Szent Borbála Kórház sebészeti osztályán dolgozik szakorvosként. „Elsődleges motivációm a pénz volt, de hamar rájöttem, hogy a körülmények is sokkal jobbak, és óriási tapasztalatra tettem szert viszonylag rövid idő alatt. Amit sikerült elérnem itt hat év alatt, az Romániában valószínűleg húsz év alatt sikerült volna\" – véli a fiatal orvos.
A hálapénz viszont Magyarországon nem ismeretlen fogalom, Solymosi Attila szerint ugyanakkor inkább életkorhoz vagy generációhoz kötődik. „A fiatalabb generáció, 35 éves korig szinte teljesen hálapénzellenes, ők egy más korszakban nőttek fel. A negyvenévesnél idősebbek körében azonban a jelenség elfogadott, gyakorlatilag ez tartja fenn az egész egészségügyet – a nagyméretű orvos- és személyzethiány miatt. Akkora korrupció viszont nincs, mint Romániában, itt a hálapénzt többnyire utólag adják. Az előre elkért pénz már megvesztegetésnek és zsarolásnak számít\" – magyarázta a neurológus. Solymosi Attila tapasztalatai szerint ugyanakkor ugyanolyan ellátásban részesül a hálapénzt adó, és az azt megtagadó beteg.
Az Egyesült Államokban a preventív kezelésre helyezik a hangsúlyt
Harmath Orsolya magánéleti okok miatt választotta az Amerikai Egyesült Államokat, ugyanis férje már előtte kiköltözött. Ezért, miután Orsolya elvégezte a MOGYE bábaképző szakát, ő is New Yorkban keresett állást magának. Jelenleg egy járóbeteg-rendelőben dolgozik orvosi asszisztensként. A tengeren túl lényeges különbség van a betegek kezelésében, a diagnózis felállításában, a háziorvosok és szakorvosok kompetenciájában is, ugyanis a preventív kezelésre és a betegek felvilágosítására fektetik a hangsúlyt – magyarázta.
„Az egész kórtörténetet ismertetik az orvossal, mielőtt kapcsolatba kerül a beteggel, így már fogalma van arról, hogy a páciens miért keresi fel, mi a panasza. Így egyszerűbb az elemzés, pontosabb diagnózist állíthatnak fel, a kezelés célszerűbb. Nem küldenek állandóan különböző szakemberekhez, ha mégis, már előre vérképet készítenek, azaz megindokolják, hogy az eset miért mutat túl a háziorvos hatáskörén\" – fejtette ki Orsolya. Hozzátette: a hálapénz fogalma nem létezik, a páciens legfeljebb egy doboz csokoládéval mond köszönetet. Orsolya ugyanakkor biztos benne, hogy férjével egyszer hazatérnek Marosvásárhelyre.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a környéken élőket a Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pénteken reggel 6.30 óra környékén, miután medvét láttak a Kövesegyháza és Sástelek közötti erdőben – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.
szóljon hozzá!