Fotó: Képernyőmentés
A romániai medvekérdés lehetséges megoldásainak listája hosszú, nem lehet a kilövésre korlátozódni, mert csupán ezzel nem lehet megoldani ezt a problémát – szögezte le a Krónika Live-ban Tánczos Barna, Románia környezetvédelmi minisztere.
2021. május 18., 20:532021. május 18., 20:53
A tárcavezető az Erdélyi Médiatér Egyesület videó podcastjében kifejtette, minden környezetvédelmi miniszternek az lett volna a dolga az elmúlt öt évben, hogy az emberi élet megvédését, biztonságát, javait helyezze első helyre, ez legyen az első számú prioritása.
Hozzátette, elődjei feladata lett volna az is, hogy országos programot dolgozzanak ki, amely megfelelő élettérben óvja a szigorúan védett fajt.
A miniszter két újságíró beszélgetőtársa, Rédai Attila és Rostás Szabolcs kérdésére kifejtette, helyenként zavartalan életteret kell biztosítani a nagyvad számára, ugyanakkor olyan tamponzónákat kell kialakítani, hogy a medve élelmet kapjon az erdő szélén, és ne a falu környékén keresse a kukoricatáblákat.
„Megoldást kell találni arra, hogy ott, ahol nagy a medvelétszám, miként tudják kezelni az állományt, áthelyezéssel vagy beavatkozással. A mezőgazdasági tevékenységet folytató embereknek mindenképp támogatást kell nyújtani arra, hogy megvédjék a gazdaságukat, akár villanypásztorral. Ezek a megoldási formák egymást kiegészítve tudnak működni” – hangoztatta Románia környezetvédelmi minisztere. Tánczos közölte, az biztos, hogy egy öt évvel ezelőtt elrontott helyzetet nem lehetséges egyetlen nyár alatt megoldani, és ahhoz, hogy a medvepopuláció optimális létszámhoz jusson, éveknek kell eltelniük.
A miniszter a Krónika Live-ban kifejtette véleményét az Arthurként emlegetett ozsdolai medve kilövése körüli médiacirkuszról, az őt ért vádakról, valamint a több oldalról érkező nyomásgyakorlásról is.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!