A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában

Csiky

Nyári Melinda aligazgató és Spier Tünde igazgató koszorút

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az iskola névadójára, a magyar dráma megújítójaként ismert Csiky Gergely színpadi szerzőre emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. A hagyományos Csiky-napot a Pankotán napvilágot látott író születésnapjához, december 8-hoz legközelebb eső hétvégén szokták megtartani, de az év végi választások miatt – mivel az iskola dísztermében szavazókörzetet rendeznek be – idén november 15-én, a Magyar Szórvány Napján szervezték meg, ezzel is jelezve: a számbelileg jelentős kisebbségben lévő aradi magyarság számára az iskola nemcsak tanintézmény, hanem a magyar nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.

Pataky Lehel Zsolt

2024. november 15., 16:402024. november 15., 16:40

2024. november 15., 16:472024. november 15., 16:47

Az iskola első emeleti folyosóján, a 2002-ben az Erdélyi Magyar Közművelődési Egylet (EMKE) által állíttatott, és Kocsis Rudolf aradi szobrászművész által elkészített Csiky-mellszobornál kezdődött az ünnepség, amelynek résztvevőit – köztük a gyulai és szegedi testvériskolák, valamint az Arad megyei magyar tagozatos tanintézmények diákjai és pedagógusait – Spier Tünde igazgató köszöntötte. Beszédében kiemelte, hogy a több mint százéves épület falai között nem csupán tanítanak és nevelnek a munkájukat elhivatottsággal végző tanítók és tanárok, hanem közösséget is formálnak.

Idézet
Ezek a diákok az aradi, az Arad megyei vagy az erdélyi magyar közösség tagjaivá válnak, ha itt maradnak, ahol magyarnak lenni nem könnyű, de kiváltság. Nagy munkát fektetünk abba, hogy érezzék: ehhez a közösséghez tartoznak” – fogalmazott Spier Tünde.

Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke azt kívánta a tanulóknak, hogy ne csak az évforduló napja legyen ünnep, hanem találják meg a hétköznapokban is azokat az értékeket, amelyekért örömmel járjanak iskolába. Köszöntötte az egybegyűlteket Tóth Csaba, Arad megye RMDSZ-es prefektusa és Tóthpál Renáta kisebbségi oktatásért felelős tanfelügyelő, ezt követően pedig átadták a kiemelkedő eredményekért járó jutalmakat az azokat kiérdemelt tanulóknak, köztük a Csiky-díjat, amelyet minden évben az a végzős diák kaphat meg, akinek a tanulmányokban és a tantárgyversenyeken elért kiváló eredményei mellett a közösségért végzett tevékenysége is kimagasló. Idén Nyári Tamás 12. osztályos tanuló kapta meg az elismerést, aki elmondta, hogy büszke arra, hogy ennek a már-már családias közösségnek lehet a tagja.

Csiky Galéria

Spier Tünde iskolaigazgató és Tóthpál Renáta kisebbségi tanfelügyelő adta át a Csiky-díjat Nyári Tamásnak

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A beszédek után megkoszorúzták Csiky Gergely mellszobrát, amelyet tavaly októberben, az iskolaépület centenáriumán avattak fel a főbejárat mellett:

ez az eredeti köztéri Csiky-szobor, amelyet 1912-ben állítottak fel az aradi evangélikus-lutheránus templom előtti téren, és amelynek megalkotására Philipp István szobrász- és plakettművészt kérték fel.

Tizenhárom évig állhatott köztéren, amikor a magyar emlékjeleket a köztudatból kitörölni igyekvő román kultúrpolitika lebonttatta, és a múzeum raktárába száműzte. A 2000-es évek elején az iskola vezetősége kérte, hogy adják ki – idézte fel a tavalyi centenáriumi ünnepségen Ujj János nyugalmazott történelemtanár és újságíró, volt iskolaigazgató –, de azt mondták, hogy elveszett, ekkor kérték meg Kocsis Rudolfot, aki elkészítette az első emeleten látható szobrát. A jelenlegi múzeumvezetés, valamint a helyi és megyei önkormányzat elfogadóbban viszonyul a magyar emlékművekhez, és az RMDSZ közbenjárására kihozták a szobrot a raktárak mélyéről, és az iskolaudvaron állították fel.

Csiky Galéria

Tavaly óta áll az iskolaudvaron az eredeti Csiky-szobor

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A Csiky-nap további programjában kvízjáték szerepelt általános és középiskolásoknak, a vetélkedő után pedig a nagyszínházban néptáncgálán mutatták be tudásukat az iskola fakultatív néptáncoktatásán résztvevők.

„A mi szerencsénk, hogy az írói hivatást választotta”

A magyar dráma megújítójaként számontartott Csiky Gergely az Arad-hegyaljai Pankotán született 1842. december 8-án és 1891. november 19-én hunyt el Budapesten. Aradon végezte a gimnáziumot. Az író és műfordító Csiky Gergely a reverendát cserélte az írói hivatásra, amikor is a római katolikus egyházfők választás elé állították az akkor már felszentelt papot: írni akar vagy marad a klérus tagja.

Földesdy Gabriella budapesti színháztörténész a Csiky Gergely írói munkássága című könyvének aradi bemutatóján, 2017-ben úgy fogalmazott: a mi szerencsénk, hogy Csiky Gergely az írói hivatást választotta.

Idézet
Ez 1881-ben volt, és még tízévet élt. Ekkor írta a színdarabok többségét. Ő teremtette meg a magyar realista drámát a Proletárok című színdarabjával – most Ingyenélők címen adják –, ami azért volt különös, mert a közönség olyan személyiségeket láthatott a színpadon, akikkel lehet, hogy a mindennapokban is találkozott. Az akkori színjátszás nem vallotta, hogy a mindennapi élet problémáit kell bevinni a színházba, de Csiky szerint igen, azt kell bemutatni, ami körülvesz minket” – mondta Földesdy Gabriella.

Ismert színdarabjai még a Buborékok vagy a Mukányi.

Csiky Galéria

Dombormű és emléktábla a pankotai szülőház falán

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A pankotai szülőház falán emléktáblát helyezett el az ős-Kölcsey Egyesület 1906-ban, Aradon utcát neveztek el róla, és egykori iskolája – az 1989-es romániai rendszerváltást követő évben – az ő nevét vette fel. „Amikor a tanügyminisztérium kérte 1990 őszén, hogy tegyünk három javaslatot, akkor

Márki Sándor történész, Csiky Gergely és Munkácsy Mihály nevét küldtük el, aki Aradon volt asztalosinas, és itt figyeltek fel a tehetségére. Márki ellen sok támadást intéztek a román szervezetek,

főleg a Vatra Româneaca, mert szerintük műveiben a románok számára sértő kifejezéseket használt, de ez abszolút nem igaz. Végül Csiky Gergely mellett döntöttek, aki nyolc évig az iskola diákjai volt” – idézte fel a névválasztás körülményeit Matekovits Mihály nyugalmazott matematikatanár, volt Arad megyei főtanfelügyelő-helyettes.

Csiky Galéria

Rövid összekötő utca viseli a drámaíró nevét, amit az önkormányzat hibásan tüntetett fel

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Elvették iskolájukat, újat építettek a magyarok

A jelenlegi magyar iskolaközpont az első világháború után a román hatalom által elorzott aradi Magyar Királyi Főgimnázium helyett létrehozott Római Katolikus Gimnázium jogutódja. Az 1919 májusában bevonuló román hadsereg kényszerítette a magyar középiskola (ma Moise Nicoară Főgimnázium) igazgatóját, hogy adják át az épületet leltárral együtt a románoknak. Ősszel, amikor meg kellett volna nyitni az új tanévet, a vezetőség öt helyszínen bérelt osztálytermeket, és azokban folyt az oktatás 1923-ig.

Lakatos Ottó minorita házfőnök vezetésével már 1920-ban gyűjtésbe kezdtek, téglajegyeket bocsátottak ki, és

az aradi magyarok közadakozásából végül megvettek három szomszédos telket, amelyeken két év alatt felépítették a magyarok új iskoláját,

az ingatlant pedig a Temesvári Római Katolikus Megyéspüspökség tulajdonába adták, hogy a román közigazgatás ne költöztethessen az épületbe román osztályokat. A most 94 éves Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár felidézte: „Ahogy megkezdtük a középiskolát, kitört a második világháború. Az iskolaépületet német kórházként rendezték be, minket szétszórtak a városban. 1948-ban érettségiztünk le Nagyváradon, amikor már csak egy magyar végzős osztály volt Aradon. Abban az évben szűnt meg a katolikus gimnázium, 25 tanév zárult le, a mi évfolyamunk volt az utolsó végzős katolikus főgimnáziumi osztály.”

Csiky Galéria

Tavaly volt 100 éves az iskolaépület

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

1948-ban államosították és magyar vegyes líceummá alakították az iskolát, 1959-ben pedig egyesült egy román iskolával. A Csiky Gergely Főgimnázium (1990-től a 2011-ig Iskolacsoport) csak 2001-ben nyerte vissza önállóságát, akkor költözött ki az épületből a román szaklíceum. A Csiky-nek bentlakása is működik, a 2010-es években új épületszárnnyal bővült, amit az önkormányzat épített, a terveit Sándor István néhai műépítész készítette a régihez hasonló stílusban, így egységes összképet alkot az épületegyüttes. A 2021-ben elkészült, a magyar állam támogatásával épült református bölcsőde is a főgimnázium szervezeti egységében működik, így

a magyar diákok a bölcsődén és óvodán át az érettségiig anyanyelvükön tanulhatnak.

A 25 ezres Arad megyei magyarságnak – amiből valamivel több mint tízezren élnek Aradon (a megyeszékhely lakosságának 7,99 százaléka) – ez az egyelten tanintézménye, amely középiskolai szintű oktatás nyújt anyanyelven. A mostani tanévben a legkisebbektől a végzős évfolyamokkal bezárólag több mint ötszáz diákja van.

Csiky Galéria

Király Árpád római katolikus főesperes-plébános mondott áldást az ünnepség végén

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron

Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron
2024. november 15., péntek

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során

A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.

 

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során
2024. november 15., péntek

Raluca Turcan szerint megvan a pénz a Batthyáneum felújítására

Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.

Raluca Turcan szerint megvan a pénz a Batthyáneum felújítására
2024. november 15., péntek

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap

Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap
Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap
2024. november 15., péntek

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap

2024. november 15., péntek

A magyar hatóságokkal vállvetve lepleztek le egy háromszéki bűnszervezetet

Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.

A magyar hatóságokkal vállvetve lepleztek le egy háromszéki bűnszervezetet
2024. november 15., péntek

Szinte egy időben történt két közlekedési baleset a határ menti megyében

Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Szinte egy időben történt két közlekedési baleset a határ menti megyében
2024. november 15., péntek

Töltse ki a Krónika kérdőívét, és nyerjen!

Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.

Töltse ki a Krónika kérdőívét, és nyerjen!
2024. november 15., péntek

Székelyföldi látogatásra érkezett Szijjártó Péter magyar külügyminiszter

Székelyföldi látogatásra érkezett pénteken Szijjártó Péter magyar külügyminiszter.

Székelyföldi látogatásra érkezett Szijjártó Péter magyar külügyminiszter
2024. november 14., csütörtök

December 1.: közel 1 millió lejből ünneplik Erdély elcsatolását Gyulafehérváron

Mintegy 894 ezer lejt (mintegy 179 ezer euró) utal ki a Marcel Ciolacu vezette kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.

December 1.: közel 1 millió lejből ünneplik Erdély elcsatolását Gyulafehérváron
2024. november 14., csütörtök

Zsarolással csikart ki pénzt ügyfelétől egy szerelő, fogdába került

Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.

Zsarolással csikart ki pénzt ügyfelétől egy szerelő, fogdába került