Románia által is elfogadott uniós elv, hogy aki szennyez, az fizet, ugyanakkor nagyon sok a „rejtett” szennyező
Nyilvántartásba veszik az önkormányzatok az emésztőgödröket, szennyvízülepítő- és tisztító tartályokat. Aki nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségnek a hónap végéig, 5 és 10 ezer lej közötti bírságra számíthat, de sokan még nem értesültek az előírásról.
2022. október 22., 18:462022. október 22., 18:46
Sürgősen be kell jelenteni az emésztőgödröket, szennyvízülepítő- és tisztító tartályokat az önkormányzatoknál, és borsos bírságot kockáztat, aki ezt elmulasztja. A határidő október 30., ezért a legtöbb hazai település önkormányzata különböző módszerekkel próbálja felhívni az érintettek figyelmét a kötelezettségre.
A rendelet egyrészt azokra a kiépített emésztőgödrökre vonatkozik, amelyekben összegyűjtik a szennyvizet, anélkül, hogy utána az távozna belőlük. Ezek elfolyásmentes tartályok vagy medencék, melynek tartalmát rendszeresen tartálykocsival kell kiszivattyúzni és elszállítani a központi szennyvíztisztító telepre.
belsejük kettő vagy három kamrára van osztva, ahol az iszap gyülemlik fel, a szennyvíz pedig átfolyik rajtuk. Az iszapot rendszeresen szivattyúzni kell. Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd polgármestere például a közösségi oldalon tájékoztatja a község lakóit, sőt egy online linket is a rendelkezésükre bocsát, ahol bejelenthetik, hogy milyen szennyvíztartályt használnak, az mekkora kapacitású, hány személyt szolgál ki, valamint azt is, hogy van-e szerződésük arra, hogy az elhasznált vizet elszállíttassák.
A lapunk által megszólaltatott illetékesek szerint első lépésként csak nyilvántartásba veszik az emésztőgödröket, szennyvíztartályokat, helyi és országos szinten készüljön el egy adatbázis. A következőkben ezeket engedélyeztetni kell, a környezetvédelmi hatóságok ellenőrzik, hogy a tartályok megfelelnek-e az előírásoknak.
A kormány idén májusban kiadott 2022/714-es számú rendelete értelmében kell az emésztőgödröket, szennyvíztartályokat bejelenteni az önkormányzatoknál. A jogszabály előírja, hogy akik május óta építettek saját szennyvíztartályt, 120 napon belül be kell jelentsék, és akinek már idén május előtt megvolt a tartálya, 180 nap alatt kell nyilvántartásba vétesse.
Aki nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségnek, 5 és 10 ezer lej közötti bírságot kockáztat, viszont sokan még nem értesültek az előírásról. A tulajdonosok a következő lépésben engedélyt kell kérjenek a vízügyi hatóságtól, bizonyítva, hogy a szennyvíztartályaik nem szennyeznek.
A rendelet ugyanakkor azt is kimondja, hogy ha a településen van szennyvízhálózat, a lakók kötelesek egy éven belül rácsatlakozni, és lemondani a pöcegödör használatáról. „Az önkormányzatoknak az érintettek bejelentése alapján kell jegyzékbe venniük a kis szennyvíztartályokat, emésztőgödröket, és feltüntetniük azok technikai mutatóit” – mondta el lapunknak Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Kifejtette, a cél az, hogy létrejöjjön egy helyi és egy országos adatbázis, ami alapján majd a hatóságok követni tudják, hogy ezeket megfelelő szakszerűséggel, az előírásokat betartva működtetik-e a tulajdonosok.
Eddig is kötelező volt szakszerűen működtetni a tartályokat, megfelelően leszigetelni, időszakosan kiszivattyúztatni, ám az előírásokat nem mindenki tartotta be, mert átláthatatlan volt, ki miként szabadul meg a szennyvíztől” – részletezte a polgármester.
Korodi Attila mindenkit arra biztat, jelentse be az emésztőgödröt, szennyvíztartályt, mert ha utólag kiderül, még a bírság alacsony szintje is túl magas – 5 ezer lej –, így nem éri meg „eltussolni”. A polgármester hangsúlyozta, miután elkészül a nyilvántartás, más „dimenzióba” kerül ez a kérdés, kevesebb lehetőség lesz arra, hogy ellenőrizetlenül kikerüljön a szennyvíz.
Azzal nincs semmi gond, hogy emésztőgödörbe, szennyvíztartályba kerül a szennyvíz, ha annak működtetésekor, tisztításakor betartják az előírásokat, vagyis megfelelően szigetelik, rendszeresen kiszivattyúzzák – mondta el megkeresésünkre Kozsokár Attila, a Kovászna megyei regionális szolgáltató igazgatója.
de akinek nincs a „kapuja előtt” a hálózat, annak gondoskodnia kell arról, hogy ne szennyezzen, amikor megszabadul a szennyvíztől. Azt is kifejtette, Románia által is elfogadott uniós elv, hogy aki szennyez, az fizet, de vannak a „rejtett” szennyezők: előfordul, hogy szándékosan nem szigetelik megfelelően a pöcegödör alját, és az úgy működik mint egy „feneketlen zsák”.
Így a szennyvíz nagy része elszivárog, a maradékot csak két-három évente szippantják ki. Kozsokár elmondta, a szivattyúzás szintén sok kérdést vet fel, hiszen a szolgáltatóhoz nem futnak be olyan kérések, hogy a magáncégek szennyvizet vinnének semlegesíteni.
A háromszéki szolgáltatónak vannak szerződései az emésztőgödrök kiszippantására, semlegesítik a szennyvizet, bekerül a telepre, és átmegy a tisztítási folyamaton, ugyanúgy, mintha a csatornán érkezne. A díjszabást a köbméter és a távolság alapján határozzák meg” – mondta Kozsokár Attila.
Kifejtette, a szerződések értelmében háromhavonta ki kell üríteni az emésztőgödröt, de ügyfeleik 70 százaléka nem kéri ilyen gyakorisággal a szolgáltatást, van, aki csak 5 évente hívja őket, és nem kötelezhető senki arra, hogy bizonyos időközönként kiszivattyúztassa a pöcegödröt. „2022-ben ideje volna szabályozni ezt a kérdést mindannyiunk és a jövő nemzedék egészsége érdekében” – szögezte le Kozsokár Attila.
Országos probléma a szennyvízhálózatok kiépítése, hiszen a lakosság több mint 40 százalékának nincs hozzáférése, sőt azok közül sem csatlakozik mindenki, aki megtehetné – mondta Kozsokár Attila. Hozzátette, emiatt Románia ellen kötelezettségszegési eljárást is indított az Európai Bizottság.
Három pályázati kiírást indítanak novemberben a helyreállítási alapból, amelyeken keresztül a települések vízgazdálkodási beruházásait támogatják – jelentette be Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a közösségi oldalon.
Azt írja, mintegy 1 milliárd eurós költségvetést biztosítanak a víz- és csatornahálózatok építésének vagy bővítésének támogatására, valamint a kis jövedelmű családoknak, hogy csatlakozzanak a meglévő hálózatokhoz.
Az ivóvíz- és szennyvízhálózat bővítésére a 2000 főt meghaladó közösségek nyújthatnak be pályázatot, illetve első alkalommal a 2000 fő alatti településeket is támogatják egyéni és községi szennyvízkezelő rendszerek kiépítésében, a vízhálózat megépítésében.
és 400 kilométer vízhálózatra a 2000 fő alatti közösségekben, ahol közel 13.000 szennyvíztisztító rendszert is tudnak finanszírozni. Emellett több mint 88 400 háztartás csatlakozhat a közüzemi víz- és csatornahálózathoz.
Többször egyeztettek az önkormányzatok képviselőivel, hogy segítsék a pályázatok előkészítését, szögezte le a miniszter, aki abban bízik, hogy minél több település nyújt majd be támogatási kérést.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!