Nagy összegű bírságra számíthat, aki nem jelenti be a hónap végéig az emésztőgödröt, szennyvíztartályt

Románia által is elfogadott uniós elv, hogy aki szennyez, az fizet, ugyanakkor nagyon sok a „rejtett” szennyező

Románia által is elfogadott uniós elv, hogy aki szennyez, az fizet, ugyanakkor nagyon sok a „rejtett” szennyező

Nyilvántartásba veszik az önkormányzatok az emésztőgödröket, szennyvízülepítő- és tisztító tartályokat. Aki nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségnek a hónap végéig, 5 és 10 ezer lej közötti bírságra számíthat, de sokan még nem értesültek az előírásról.

Bíró Blanka

2022. október 22., 18:462022. október 22., 18:46

Sürgősen be kell jelenteni az emésztőgödröket, szennyvízülepítő- és tisztító tartályokat az önkormányzatoknál, és borsos bírságot kockáztat, aki ezt elmulasztja. A határidő október 30., ezért a legtöbb hazai település önkormányzata különböző módszerekkel próbálja felhívni az érintettek figyelmét a kötelezettségre.

A rendelet egyrészt azokra a kiépített emésztőgödrökre vonatkozik, amelyekben összegyűjtik a szennyvizet, anélkül, hogy utána az távozna belőlük. Ezek elfolyásmentes tartályok vagy medencék, melynek tartalmát rendszeresen tartálykocsival kell kiszivattyúzni és elszállítani a központi szennyvíztisztító telepre.

Szintén be kell jelenteni azokat a szennyvíztisztító berendezéseket is, amelyek fedett, a földben elhelyezett, kifolyóval rendelkező tartályok;

belsejük kettő vagy három kamrára van osztva, ahol az iszap gyülemlik fel, a szennyvíz pedig átfolyik rajtuk. Az iszapot rendszeresen szivattyúzni kell. Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd polgármestere például a közösségi oldalon tájékoztatja a község lakóit, sőt egy online linket is a rendelkezésükre bocsát, ahol bejelenthetik, hogy milyen szennyvíztartályt használnak, az mekkora kapacitású, hány személyt szolgál ki, valamint azt is, hogy van-e szerződésük arra, hogy az elhasznált vizet elszállíttassák.

A lapunk által megszólaltatott illetékesek szerint első lépésként csak nyilvántartásba veszik az emésztőgödröket, szenny­víztartályokat, helyi és országos szinten készüljön el egy adatbázis. A következőkben ezeket engedélyeztetni kell, a környezetvédelmi hatóságok ellenőrzik, hogy a tartályok megfelelnek-e az előírásoknak.

A bírság túl nagy, nem éri meg „eltussolni” a bejelentést

A kormány idén májusban kiadott 2022/714-es számú rendelete értelmében kell az emésztőgödröket, szennyvíztartályokat bejelenteni az önkormányzatoknál. A jogszabály előírja, hogy akik május óta építettek saját szennyvíztartályt, 120 napon belül be kell jelentsék, és akinek már idén május előtt megvolt a tartálya, 180 nap alatt kell nyilvántartásba vétesse.

Bár a határidő hamarosan lejár, a polgármesteri hivatalok többsége ebben a hónapban kezdte el az adatgyűjtést, az érintettek mozgósítását.

Aki nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségnek, 5 és 10 ezer lej közötti bírságot kockáztat, viszont sokan még nem értesültek az előírásról. A tulajdonosok a következő lépésben engedélyt kell kérjenek a vízügyi hatóságtól, bizonyítva, hogy a szennyvíztartályaik nem szennyeznek.

A rendelet ugyanakkor azt is kimondja, hogy ha a településen van szennyvízhálózat, a lakók kötelesek egy éven belül rácsatlakozni, és lemondani a pöcegödör használatáról. „Az önkormányzatoknak az érintettek bejelentése alapján kell jegyzékbe venniük a kis szennyvíztartályokat, emésztőgödröket, és feltüntetniük azok technikai mutatóit” – mondta el lapunknak Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.

Kifejtette, a cél az, hogy létrejöjjön egy helyi és egy országos adatbázis, ami alapján majd a hatóságok követni tudják, hogy ezeket megfelelő szakszerűséggel, az előírásokat betartva működtetik-e a tulajdonosok.

Idézet
Ennek ellenőrzése már nem önkormányzati hatáskör, a hatóságokra tartozik, első lépésben az a szándék, hogy átláthatóvá tegyék ezt a szegmenst.

Eddig is kötelező volt szakszerűen működtetni a tartályokat, megfelelően leszigetelni, időszakosan kiszivattyúztatni, ám az előírásokat nem mindenki tartotta be, mert átláthatatlan volt, ki miként szabadul meg a szennyvíztől” – részletezte a polgármester.

Korodi Attila mindenkit arra biztat, jelentse be az emésztőgödröt, szennyvíztartályt, mert ha utólag kiderül, még a bírság alacsony szintje is túl magas – 5 ezer lej –, így nem éri meg „eltussolni”. A polgármester hangsúlyozta, miután elkészül a nyilvántartás, más „dimenzióba” kerül ez a kérdés, kevesebb lehetőség lesz arra, hogy ellen­őrizetlenül kikerüljön a szennyvíz.

Galéria

Kiiktatnák a rejtett szennyezőket

Azzal nincs semmi gond, hogy emésztőgödörbe, szennyvíztartályba kerül a szennyvíz, ha annak működtetésekor, tisztításakor betartják az előírásokat, vagyis megfelelően szigetelik, rendszeresen kiszivattyúzzák – mondta el megkeresésünkre Kozsokár Attila, a Kovászna megyei regionális szolgáltató igazgatója.

Rámutatott, elkészül az adatbázis, majd akinek van lehetősége, annak rá kell csatlakoznia a hálózatra,

de akinek nincs a „kapuja előtt” a hálózat, annak gondoskodnia kell arról, hogy ne szennyezzen, amikor megszabadul a szennyvíztől. Azt is kifejtette, Románia által is elfogadott uniós elv, hogy aki szennyez, az fizet, de vannak a „rejtett” szennyezők: előfordul, hogy szándékosan nem szigetelik megfelelően a pöcegödör alját, és az úgy működik mint egy „feneketlen zsák”.

Így a szennyvíz nagy része elszivárog, a maradékot csak két-három évente szippantják ki. Kozsokár elmondta, a szivattyúzás szintén sok kérdést vet fel, hiszen a szolgáltatóhoz nem futnak be olyan kérések, hogy a magáncégek szennyvizet vinnének semlegesíteni.

Idézet
Megy a traktor, kiszivattyúzzák az emésztőgödröt, az ügyfél kifizeti a szolgáltatást, ám felmerül a kérdés, hogy végül hol „tüntetik el” a tartalmát, hova kerül, mit fertőz a szenny.

A háromszéki szolgáltatónak vannak szerződései az emésztőgödrök kiszippantására, semlegesítik a szennyvizet, bekerül a telepre, és átmegy a tisztítási folyamaton, ugyanúgy, mintha a csatornán érkezne. A díjszabást a köbméter és a távolság alapján határozzák meg” – mondta Kozsokár Attila.

Kifejtette, a szerződések értelmében háromhavonta ki kell üríteni az emésztőgödröt, de ügyfeleik 70 százaléka nem kéri ilyen gyakorisággal a szolgáltatást, van, aki csak 5 évente hívja őket, és nem kötelezhető senki arra, hogy bizonyos időközönként kiszivattyúztassa a pöcegödröt. „2022-ben ideje volna szabályozni ezt a kérdést mindannyiunk és a jövő nemzedék egészsége érdekében” – szögezte le Kozsokár Attila.

Egymilliárd euró a víz- és csatornahálózat építésére

Országos probléma a szennyvízhálózatok kiépítése, hiszen a lakosság több mint 40 százalékának nincs hozzáférése, sőt azok közül sem csatlakozik mindenki, aki megtehetné – mondta Kozsokár Attila. Hozzátette, emiatt Románia ellen kötelezettségszegési eljárást is indított az Európai Bizottság.

A Helyreállítási Alapból, uniós forrásokból és az Anghel Saligny-programból is lehet pénzt lehívni a hálózatok bővítésére, a lakosság csatlakoztatására, ezeket a lehetőségeket igyekeznek kihasználni.

Három pályázati kiírást indítanak novemberben a helyreállítási alapból, amelyeken keresztül a települések vízgazdálkodási beruházásait támogatják – jelentette be Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a közösségi oldalon.

Azt írja, mintegy 1 milliárd eurós költségvetést biztosítanak a víz- és csatornahálózatok építésének vagy bővítésének támogatására, valamint a kis jövedelmű családoknak, hogy csatlakozzanak a meglévő hálózatokhoz.

Az ivóvíz- és szennyvízhálózat bővítésére a 2000 főt meghaladó közösségek nyújthatnak be pályázatot, illetve első alkalommal a 2000 fő alatti településeket is támogatják egyéni és községi szennyvízkezelő rendszerek kiépítésében, a vízhálózat megépítésében.

1600 kilométer vízhálózat és 2500 kilométer szennyvízhálózat kiépítésére áll rendelkezésre forrás a 2000 fő feletti településeken

és 400 kilométer vízhálózatra a 2000 fő alatti közösségekben, ahol közel 13.000 szennyvíztisztító rendszert is tudnak finanszírozni. Emellett több mint 88 400 háztartás csatlakozhat a közüzemi víz- és csatornahálózathoz.

Többször egyeztettek az önkormányzatok képviselőivel, hogy segítsék a pályázatok előkészítését, szögezte le a miniszter, aki abban bízik, hogy minél több település nyújt majd be támogatási kérést.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 11., szerda

Kétszeres túljelentkezés az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátori helyeire

Kapósak az RMDSZ parlamenti mandátumai: összesen hatvankilencen nyújtották be pályázatukat a szövetség 21 képviselői és 9 szenátori helyére, ennyien indulnának befutó helyen tulipános színekben a decemberi törvényhozási választáson.

Kétszeres túljelentkezés az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátori helyeire
2024. szeptember 11., szerda

Megkezdték a Transzfogarasi út mentén turistalátványossággá vált „kolduló medvék” befogását

Befogják a hely hatóságok az ország leglátványosabb hegyi útján, a Transzfogarasi út mentén turistalátványossággá vált „kolduló medvéket”, mert ezek veszélyt jelentenek a turisták testi épségére – közölte szerdán Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Megkezdték a Transzfogarasi út mentén turistalátványossággá vált „kolduló medvék” befogását
2024. szeptember 11., szerda

Uniós pénzekkel való visszaéléssel vádolják Déda község őrizetbe vett polgármesterét

Uniós alapok jogtalan megszerzésének gyanúja miatt őrizetbe vett kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) három személyt, köztük a Maros megyei Déda község polgármesterét, Lucreţia Cadart is.

Uniós pénzekkel való visszaéléssel vádolják Déda község őrizetbe vett polgármesterét
2024. szeptember 11., szerda

Nyolcezer lejre bírságolták meg a határtákelőnél egy túlsúlyos romániai jármű gépkocsivezetőjét a magyar rendőrök

Román állampolgárságú járművezetőt tartóztattak fel a magyar rendőrök a csengersimai határátkelőnél a járműszerelvény túlsúlya miatt. Az egyenruhások a túlsúly megszüntetésére, és a közigazgatási pénzbírság megfizetésére kötelezték a sofőrt.

Nyolcezer lejre bírságolták meg a határtákelőnél egy túlsúlyos romániai jármű gépkocsivezetőjét a magyar rendőrök
2024. szeptember 11., szerda

Egy tekeréssel közelebb három erdélyi megye kerékpárútja

A Kolozs Megyei Tanács kikérte a környezetvédelmi engedélyt a Bihar és Fehér megyét is érintő új, összesen 227 kilométeres kerékpárút megtervezésére.

Egy tekeréssel közelebb három erdélyi megye kerékpárútja
2024. szeptember 11., szerda

Hét személy sérült meg egy Bihar megyei közúti balesetben

Hét személy került kórházba szerda reggel a Bihar megyei Drágánfalva (Drăgăneşti) kijáratánál történt közúti baleset nyomán.

Hét személy sérült meg egy Bihar megyei közúti balesetben
2024. szeptember 11., szerda

Az agresszív családtagot a településről is kitilthatja a bíróság

Szigorúbb törvényi szabályozással csökkentenék a romániai hatóságok a családokon belül elharapódzó erőszakot. A Krónikának nyilatkozó ügyvéd szerint kiemelten kezelik a gyerekek bántalmazását, amit a szemtanúknak kötelező jelenteniük.

Az agresszív családtagot a településről is kitilthatja a bíróság
2024. szeptember 11., szerda

Sárga jelzésű ködriasztás

Három erdélyi megyére kiterjedő ködképződésre figyelmeztető azonnali előrejelzést bocsátott ki szerda reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Sárga jelzésű ködriasztás
Sárga jelzésű ködriasztás
2024. szeptember 11., szerda

Sárga jelzésű ködriasztás

2024. szeptember 10., kedd

Innovációról a mezőgazdaságban: fontos a technológia, de ennél is fontosabb a hozzáféréshez való segítség

A klímaváltozás és a különböző járványok mezőgazdaságra gyakorolt hatása kivédésének, a megoldások keresésének szakmai műhelye az aradi Magyar Gazdafórum, amelyet 25 éve indítottak útjára, és amely a régió egyik legfontosabb szakmai fóruma.

Innovációról a mezőgazdaságban: fontos a technológia, de ennél is fontosabb a hozzáféréshez való segítség
2024. szeptember 10., kedd

Ahol a kínai minőség a román bürokráciával találkozik: mozgolódnak a zilahi körgyűrűn (videóval)

Munkagépeket, útépítőket látni a zilahi körgyűrű második szakaszán, ami azért nem természetes, mert a kínaiak által Romániában elsőként bevállalt, csupán 5,5 kilométeres aszfaltcsíkon sokáig alig mozdult valami.

Ahol a kínai minőség a román bürokráciával találkozik: mozgolódnak a zilahi körgyűrűn (videóval)