Neurológus az ideggyógyászati népbetegségekről: sok embert veszélyeztet a sztrók (VIDEÓ)

sztrók

Neurológiai szakvizsgálat. A leggyakoribb betegségtípus, amivel a neurológust felkeresik, az a sztrók

Fotó: Orbán Orsolya

A sztrók (szélütés) az egyik legelterjedtebb érrendszeri népbetegség, amivel szemben egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a neurológusok, ám Romániában még mindig lemaradást kell behozni a gyors beavatkozás terén. Dr. Simori Gábor kolozsvári ideggyógyásszal a neurológia hatáskörébe tartozó népbetegségekről, azok lehetséges megelőzéséről, továbbá a sztrók bekövetkeztének veszélyeiről beszélgettünk egészségügyi sorozatunk újabb videós riportjában.

Makkay József

2025. április 23., 08:032025. április 23., 08:03

Dr. Simori Gábor Kolozsváron dolgozó neurológussal egy olyan orvosi szakterületet járunk körül, ami egyre több pácienst érint. Az ideggyógyászat hatáskörébe tartozó betegségek között – a banálisnak tűnő fejfájástól a sztrókon át a beteg és a hozzátartozói számára egyaránt nagy megpróbáltatást jelentő demenciákig – sok az olyan kórtünet, amivel ideggyógyászati szakrendelőbe küldik kivizsgálásra pácienseiket a háziorvosok.

Simori Gábort jóval a rendelői program előtt felkerestük a Kolozsváron működő Cluj Medical Center magánklinikán, ahol sok magyar pácienst is fogad.

Akárcsak a pszichiátria, az ideggyógyászat is olyan szakterülete az orvostudománynak, ahol nagyon fontos, hogy a beteg anyanyelvén tudjon szót érteni a kezelőorvossal.

Székelyföld kivételével az igényekhez képest azonban kevés a magyar szakorvos, ezért munkájuknak Kolozsváron is hamar híre megy a kincses városi és a környékbeli magyarok körében. Simori Gábor hosszú évekig a Máramaros megyei Magyarláposon dolgozott az állami egészségügyi ellátórendszerben, és idéntől sikerült állandó állást találnia a kincses városban, ahol családja is él.

Neurológiai tesztelésekkel kezdődnek a kivizsgálások

,,Az ideggyógyászhoz leggyakrabban fejfájással, szédüléssel, eszméletvesztéssel, zsibbadással, hátfájással, nyaki és derékfájással fordulnak az emberek, olyan fájdalmakkal, amelyek a kézbe és a lábba is kisugároznak. További panasz lehet a láb vagy a kar gyengesége, a remegés, illetve a bénulás” – összegzi a szakorvos a legfontosabb tüneteket, amelyekkel a családorvosok neurológushoz irányítják a beteget.

Az ideggyógyászati rendelőben a vizsgálat egy beszélgetéssel kezdődik: a beteget kikérdezik a panaszairól, illetve arról is, hogy a családban milyen betegségek fordultak elő. Ezt követően a szakorvos különféle teszteket végez. Hogy nyomatékot adjon ezek mibenlétéről, az újságíró esetében is megvizsgálja

  • az egyensúlyt,
  • a látást,
  • a perifériás idegeket,
  • reflexkalapáccsal leteszteli a reflexeket, illetve
  • különböző patológiás reflexeket keres, amelyek normális vizsgálaton nem szabad jelen legyenek.

Megméri az izomerősséget, és követi a koordinációt: jó pár neurológiai teszten esek át, amit magam is követhetek a rendelő képernyőjén, hogy lássam, miként működnek az ideggyógyászati szakorvosi vizsgálatok.

Miután fellélegzem, hogy minden rendben van, Simori Gábor elmondja, hogy a kivizsgálásnak ez csupán az első része. Ha a szakorvos ebben a fázisban nem talál rendellenességet, akkor nincs további vizsgálat, de az esetek többségében – amikor különféle neurológiai betegségek gyanújával küldik hozzá a pácienseket – első körben elő-diagnosztika készül. A szakorvosnak tovább kell keresgélnie a pontos és részletes diagnosztizálás megállapításához.

sztrók Galéria

Dr. Simori Gábor neurológus kolozsvári klinikákon is rendel

Fotó: Orbán Orsolya

Legtöbb esetben komplementáris kivizsgálásokra – röntgen rétegvizsgálat (CT), mágnesrezonancia-képalkotás (MR), elektromiográfia (ENG/EMG), vagy a hajas fejbőrön végzett EEG-vizsgálatra – van szükség.

A sztrók kezelésében sok függ a gyors beavatkozáson

Kérdésemre, hogy melyik a leggyakoribb betegségtípus, amivel a neurológust felkeresik, a kolozsvári szakorvos szerint a sztrók (stroke). Az agyi érkatasztrófa – vagy közérthetőbb nyelvezeten a gutaütés, szélütés – nemcsak Európában, hanem világszerte a legelterjedtebb neurológiai betegség. Sikeres kezelése, illetve a páciens életben maradásának esélyei sokban függnek attól, milyen gyorsan jut el a beteg egy erre szakosodott orvosi központba.

A kolozsvári, illetve a romániai sürgősségi ellátás sztrókkal kapcsolatos hatékonyságról Simori úgy fogalmaz, hogy a 10-15 évvel ezelőtti állapotokhoz képest mára jelentős javulás tapasztalható, de még sok a tennivaló. A szakorvos szerint a kolozsvári regionális sürgősségi kórház felépítése és átadása hozhat lényegi áttörést, ahol a tervek szerint a sztrók korai kezelésére alkalmas korszerű centrumot is átadnak majd. Kolozsvár mai szétszórt klinikai rendszere hátráltató tényező a betegség idejében történő kezelésében.

Idézet
A sztróknak két nagy formája van: a szélütéses betegek mintegy nyolcvan százaléka iszkémiás sztrókban szenved – vérrög agyi ért zár el –,

valamint a vérzéses sztrók, amikor erek pattannak el az agyban, aminek nyomán vér áramlik szét. Ez utóbbi az összes szélütéses betegség mintegy 20 százalékát teszi ki” – magyarázza a szakorvos.

Az idegggyógyászati teszteket számítógépes rendszerben dolgozzák fel •  Fotó: Orbán Orsolya Galéria

Az idegggyógyászati teszteket számítógépes rendszerben dolgozzák fel

Fotó: Orbán Orsolya

Simori Gábor kiemeli, hogy az iszkémiás sztrók kezelésében nagyot lépett előre az orvostudomány, amióta megjelent a trombolízis: a max. 4,5 órán át tartó beavatkozás során olyan gyógyszert juttatnak a véráramba, ami feloldja és eltávolítja a vérrögöt.

A szakorvos kiemeli, hogy nagyon fontos idejében felismerni a legfontosabb tüneteket: egyoldali, vagy egy végtag elgyengülése, beszédzavar, dezorientáció. Gyakori jel, hogy a beteg nem tud kommunikálni, ilyenkor azonnal mentőt kell hívni. Ez még abban az esetben is fontos, ha egy rövid ideig tartó, átmeneti sztrókról van szó, amelynek tünetei hasonlóak, de ebben az esetben is fontos orvoshoz fordulni. Annak függvényében, hogy az agy mely részét érinti a betegség, milyen tünetei vannak, időben történt-e az orvosi beavatkozás, illetve milyen korban következik be, százszázalékos felépülés is elérhető. Sok esetben azonban maradandó károsodások keletkezhetnek – beszédzavar vagy végtaggyengeség –, amit rehabilitációval olyan szintre lehet feltornászni, hogy a beteg megtarthassa önálló életvitelét.

sztrók Galéria

Izomerősséget és koordinációt is mér a szakorvos

Fotó: Orbán Orsolya

Fontos a megelőzés, az egészséges étrend, a sok testmozgás

A ,,listavezető” sztrókot olyan, egyre gyakoribb neurológiai betegségek követik, mint a fejfájás, migrén, epilepszia, vagy a degeneratív betegségek – demenciák, Alzheimer –, továbbá a Parkinson-kór. ,,A páciensek korának előrehaladtával a neurológiai betegségek egy része gyakoribbá válik: ilyen a sztrók, az Alzheimer, vagy a Parkinson-kór. A fiatal korban jelentkező neurológiai betegségek hátterében rendszerint genetikai elváltozások állnak – epilepszia, vagy Parkinson-kór például” – mutat rá a szakember, aki azt is hangsúlyozza: ha minél több olyan betegség halmozódik fel, amelynek genetikai determinációja van, a következő nemzedékekben ezek erőteljesebben fognak jelentkezni.

Több neurológiai rendellenesség esetében az ideg- és az elmegyógyász szakorvosok összedolgoznak. Az epilepszia, a Parkinson-kór, a demenciák, de akár a szélütés kezelése is orvosi határterület,

ahol mindkét szakorvosnak fontos szava van. A neurológus szerint a poszt-sztrók állapotában depressziós tünetek jelentkezhetnek, amit szintén elmegyógyász kezel.

Simori Gábort arról is kérdeztük, hogy az örökletes jelleggel bíró genetikaiak mellett melyek a legfontosabb életmódbeli hajlamosító tényezők az ideggyógyászati betegségek kialakulásában. A szakorvos elsőként az ülő életmódot, a mozgáshiányt emelte ki, ennek következtében egyre több a túlsúlyos ember, nő a cukorbetegek száma, sok a magas vérnyomással küzdő személy, ami érbetegségekhez vezet. Ezek elsősorban a szélütés megjelenését favorizálják, de más neurológiai betegségek kialakulásában is fontos szerepet játszanak.

sztrók Galéria

A neurológiai rendelő elsődleges vizsgálatait helyben végzik el

Fotó: Orbán Orsolya

A szűrővizsgálatok közül a szakorvos a koleszterinszint nyomon követését emelte ki, ami az első vészjelzés lehet.

Idézet
A rizikófaktorok nagymértékben csökkenthetők egészséges táplálkozással – kiegyensúlyozott étrend, vagy egy mediterrán diéta, kevesebb sófogyasztás –

és egészséges életmóddal, amiben elsőrendű szerepe van a rendszeres mozgásnak és sportolásnak. Százszázalékos megelőzésről nem beszélhetünk, de a betegségek kialakulása nagy mértékben csökkenthető” – nyomatékosította a Krónikának Simori Gábor kolozsvári neurológus szakorvos.

korábban írtuk

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

korábban írtuk

Amikor nem jön a gólya: minden negyedik pár meddőségi kezelésre szorul (VIDEÓ)
Amikor nem jön a gólya: minden negyedik pár meddőségi kezelésre szorul (VIDEÓ)

A meddőségi szakorvosi rendelőkben gyermekáldásra váró párok országszerte abban reménykednek, hogy az orvostudomány segítségével elősegítik a baba érkezését. Most induló videós egészségügyi sorozatunkban egy kolozsvári meddőségi klinikára látogattunk el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök

Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök
2025. július 08., kedd

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás

A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás
2025. július 08., kedd

Elítélik az európai diákszervezetek a romániai ösztöndíjak megkurtítását, nőhet az iskolaelhagyás

Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.

Elítélik az európai diákszervezetek a romániai ösztöndíjak megkurtítását, nőhet az iskolaelhagyás
2025. július 08., kedd

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak

Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak
2025. július 08., kedd

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”

A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”
2025. július 08., kedd

Lakástűzben halt meg egy nő Maros megyében, a szándékos gyújtogatás gyanúsítottját nagy erőkkel keresi a rendőrség

Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.

Lakástűzben halt meg egy nő Maros megyében, a szándékos gyújtogatás gyanúsítottját nagy erőkkel keresi a rendőrség
2025. július 08., kedd

Cégeknél gyakorlatozhatnak a BBTE duális képzésében részt vevő hallgatók

A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.

Cégeknél gyakorlatozhatnak a BBTE duális képzésében részt vevő hallgatók
2025. július 08., kedd

Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa

A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.

Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa
2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Marad a veszélyhelyzet Parajdon
Marad a veszélyhelyzet Parajdon
2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon

2025. július 07., hétfő

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is

Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is