Vérnyomásmérés: az orvosi rendelőben kezdődő szűrővizsgálatok egyik első állomása
Fotó: Orbán Orsolya
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. A háziorvosi rendelők tehetetlenek, az államilag finanszírozott egészségügyi programok hosszú előjegyzéssel működnek. Hátráltató tényező az emberek mentalitása: a páciensek többsége fél a szűrővizsgálattól, „nehogy valami kiderüljön”. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját: mikor forduljunk orvoshoz, és milyen szűrővizsgálatokat végezzünk el idejében.
2025. április 02., 08:032025. április 02., 08:03
2025. április 07., 09:162025. április 07., 09:16
A tavasz beköszöntével elcsitult a téli hónapokban nagy gondot okozó influenza-járvány, azonban szűrővizsgálat, védőoltás hiányában csak átmeneti nyugalomról van szó az újabb hideg időszak megjelenéséig. Az immár évről évre ismétlődő és súlyosbodó grippe egyre több áldozatot szed, és komoly kihívás elé állítja a romániai háziorvosi rendelők működését.
Dr. Vajas Tímea kolozsvári családorvos szerint az influenzát hatékonyan megelőzhetnénk, ha a páciensek többsége szeptember elejétől bevenné a védőoltást, ami 2-3 hét alatt fejti ki hatását.
A koronavírus-járvány lejártával ezt elfelejtettük, de jó tudni, hogy a védőmaszk viselése képes megvédeni az influenzás megbetegedésektől” – foglalja össze a prevenció lényegét az orvos. Vajas Tímea hangsúlyozza, hogy a védőoltás sem nyújt százszázalékos védelmet, de aki mégis elkapja a betegséget, sokkal könnyebb lefolyása lesz. A grippe nem egyszerű meghűlés, hanem súlyos következményei lehetnek, többek között szövődményekkel járó tüdőgyulladás.
Az orvosnő kiemeli, hogy a lecsengett Covid-járványt és a grippét kétféle vírus idézte elő: az idén télen sok gondot okozó influenza nem a Covid következménye, az viszont egyértelműen a koronavírus-járvány ,,utóhatása”, hogy az emberek mindenféle védőoltással szemben szkeptikusabbá váltak. Míg a koronavírus előtt a családorvosi rendelőben 250-300 pácienst oltottak be havonta, az elmúlt szezonban a vakcinát igénylők száma lecsökkent 50-100-ra.
Dr. Vajas Tímea háziorvos a prevenciós vizsgálatok fontosságát hangsúlyozza
Fotó: Orbán Orsolya
Az influenza elégtelen megelőzéséhez hasonlít minden prevenciós kísérlet a romániai egészségügyben. A jelenség lényegét Vajas doktornő így foglalja össze: ,,hogyha nem fáj, akkor nem megyünk orvoshoz”. Az Európai Unióban a különböző szűrővizsgálatokat is magába foglaló prevenciós csomagok szempontjából sereghajtónak számító Romániában a hatósági törekvések ellenére a megelőzés az uniós csatlakozás után 18 évvel is gyerekcipőben jár. Az emberek tudatlanságát a rossz bürokrácia befolyásolja, ugyanakkor az egészségügy túlterhelt. Sok páciens eleve azért nem igényli az ingyenes szűrővizsgálatokat, mert nem tud a létezésükről.
Amikor az 50 év fölöttieket szűrővizsgálatokra akarom küldeni, azzal hárítják el, hogy inkább nem, mert lehet, kapnak valamit. Erre szoktam mondani: épp az a lényeg, hogyha találnak valamit, akkor időben lehessen kezelni. Nálunk szkeptikusak az emberek, minden szűrővizsgálattól félnek, fenntartásaik vannak. Ezzel szemben külföldön a szűrővizsgálat természetes, és sok országban kötelező egészségügyi beavatkozás” – összegzi a prevenciós rendszer működése elé tornyosuló gondokat az orvosnő.
A családorvosi kabinet bejárata
Fotó: Orbán Orsolya
Tapasztalatai szerint a férfiak nagyobb százalékban utasítják el a szűrővizsgálatokat, mint a nők. Főleg az ötven év fölötti férfiak vannak komoly veszélyben, ahol kolonoszkópiára és gasztroszkópiára volna szükség: ezek nem kellemes beavatkozások, de a vastagbélrák időben történő szűrésére nélkülözhetetlen invazív vizsgálatokról van szó.
A doktornő tájékoztatása szerint születése hónapjában minden páciensnek lehetősége van részletes és ingyenes szűrővizsgálat-csomagra, amivel viszont kevesen élnek. A romániai háziorvosi kabineteknek nincs kapacitásuk arra, hogy minden beteget felhívjanak, és a pácienseket tájékoztassák a prevenció fontosságáról.
Ez az érem egyik oldala. A másik a romániai egészségügyi rendszer hiányosságaiban keresendő, hiszen az államilag támogatott egészségügyi ellátás a szűkös finanszírozás miatt túlságosan le van terhelve.
Sok beteget az tántorít el, hogy bizonyos szűrővizsgálatok esetében hosszú várólisták alakulnak ki
a daganatos betegségekre fényt derítő komputer tomográfiás (CT) vizsgálatra, vagy a mágnesesrezonancia-képalkotásra (MR) egyes városokban akár 3-5 hónapot is várni kell
Csak az ússza meg a várólistát, aki kifizeti a szolgáltatás költségeit, ami akár kétezer lejre is rúghat
Ezzel szemben a véranalízist viszonylag rövid alatt el lehet végeztetni, ami kiindulási alap a további szűrővizsgálatokhoz.
Ez csak papíron létezik, a valóságban nem így működik a rendszer, gyakoriak a három hónapos várólisták, ami sok beteget eltántorít” – mutat rá a bajok egyik okára a kincses városi háziorvos.
Kórlapok a rendelőben
Fotó: Orbán Orsolya
A szükséges szűrővizsgálatok elvégzése tehát nem könnyű, de nem is lehetetlen: aki ragaszkodik a prevencióhoz, az előjegyzéssel bejut szakorvoshoz, laborba, és hozzáfér minden szükséges orvosi műszerhez. A családorvos szerint a kitartás meghozza a gyümölcsét, mert szűréssel számos betegséget időben fel lehet deríteni. Felnőtt korban nőknél kiemelten fontos a méhnyakrák és a mellrák, férfiaknál a vastagbél-, és a prosztatarák szűrése, illetve a diabétesz korai felfedezése. A szakember a daganatos betegségek minél korábbi stádiumban, szűréssel történő felfedezésének fontosságát hangsúlyozza, hiszen ez jelentősen növeli a gyógyulás esélyét. Praxisa során sikertörténetnek tartja azokat az eseteket, amikor sok daganatos betege teljesen legyőzte a rákot, kigyógyult belőle.
A rendelőben küldőpapírt írnak a szűrővizsgálatok elvégzésére
Fotó: Orbán Orsolya
Vajas Tímea kiemeli a méhnyakrák elleni védőoltás fontosságát is: tavalytól ingyenesen olthatóak nem csak a 18 év alatti, hanem a 45 év alatti nők is.
– hangsúlyozza a Krónikának az orvos.
A legfontosabb betegségmegelőzés mégis az egészséges életmód, amire napjainkban egyre több ember, de elsősorban a fiatalabb nemzedék kapható. Velük kapcsolatban jó tapasztalatai vannak az orvosnőnek: azt látja, hogy meghallgatják a tanácsait, többet mozognak, sportolnak, illetve egészségesebben étkeznek. Szemben az idősebb, 60-70 éves korosztállyal, amelynek tagjai jóval nehezebben győzhetők meg az életmódváltásról. ,,Hiába magyarázom egy idősebb embernek, hogy magas a vérnyomása, és más egészségügyi problémái is vannak, amin étrendváltással lehetne segíteni – például több halat kellene fogyasztani. Bólogatnak, mosolyognak, de bevett szokásaikon nem tudnak, nem akarnak változtatni” – foglalja össze negatív tapasztalatait dr. Vajas Tímea kolozsvári családorvos.
Fájdalomcsillapítók a rendelő gyógyszeres szekrényében
Fotó: Orbán Orsolya
Tudományos becslések szerint a következő tíz-tizenöt évben Romániában minden negyedik nő és minden harmadik férfi daganatos betegségben fog meghalni – hívja fel a figyelmet a Krónikának adott interjúban dr. Vass Levente volt egészségügyi államtitkár.
Sokan azt tartják, hogy a fogorvosi rendelők drágák, a fogászati szolgáltatások állami támogatása pedig minimális. Románia a szájegészségügy terén is kullog az Európai Unióban. A témát Simori Noémi kolozsvári fogorvossal jártuk körül videós cikkünkben.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!