Elvégeztetett. A buldózer nyoma a Sebes–Körös Révi-szoros előtti szakaszán
Fotó: Facebook/CAPDD BIhor
Nem történt környezetrombolás a Révi-szorosban végzett medertakarítás során – derül ki a vizsgálóbizottság jelentéséből, de a testület a jövőben engedélyeztetéshez köti az ilyen munkálatokat. Pásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Igazgatóság vezetője a Krónikának elmondta: ez esetben árvíz esetén a felelősséget is vállalniuk kell.
2021. október 06., 08:332021. október 06., 08:33
Cáfolta, hogy környezetrombolás történt volna a Révi-szorosban a Sebes-Körös medertakarítási munkálatai során Pásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Igazgatóságának vezetője. Az igazgató a Krónikának elmondta, hogy még augusztus folyamán kereste meg őket a révi önkormányzat azzal a panasszal, hogy a Sebes-Körösnek teljesen el van torlaszolva a medre.
Az igazgatóságot – mint arról beszámoltunk – Bihar megye egyik legfontosabb és leglátogatottabb természetvédelmi területének a tönkretételével vádolta meg egy zöld szervezet.
Várhatóan csütörtökön szállnak ki a környezetvédelmi hatóságok a Révi-szorosba, ahol a természetvédelmi területet kezelő zöldszervezet szerint medertisztítás címen ökológiai katasztrófa zajlik. A sziklaszoros Bihar megye ökoturisztikai célpontja.
A természetvédelmi terület felügyeletét korábban ellátó Védett Területekért és Fenntartható Fejlesztésért Központ (CAPDD) szerint a vízügy a megye egyetlen ökoturisztikai célpontját károsító beruházást végzett a Sebes-Körösnek a szorost végigszelő szakaszán, és a munkálat alatt órási pusztítást hajtott végre.
Pásztor Sándor lapunknak hangsúlyozta: a szóban forgó terület nincs a szorosban, hanem annak a Rév felőli bejáratánál, a híd előtt található. Az igazgatóság – melynek fennhatósága alá a Bihar megyei álló- és folyóvizek tartoznak –, a községvezetés panaszára reagálva vette kézbe az ügyet, ugyanis a mederben felhalmozódott egy csomó kavics, sóder, ágak, mely eltorlaszolta a közepét, így csak a két oldalán folyt a víz.
Köttetett egy szerződés az önkormányzattal, hogy a vízügy ad egy nehézgépet, melynek segítségével kitakarítják a medret, a község pedig állja az üzemanyagot és vállalja az őrzését, és szeptemberben elkezdődött a munkálat.
– részletezte Pásztor Sándor. A munkálatra amiatt is szükség volt, mivel árvízkor a sodróvonal épp a vasúti töltésnek ütköztette volna a víztömeget, tette hozzá. Az igazgató szerint a beavatkozás nem érintette a partot, a gép annyi helyet „csinált magának”, hogy bejuthasson a mederbe, de nem vágtak ki fákat, nem rombolták a környezetet. Pásztor szerint a vízügy több száz hasonló rutinmunkálatot végez, hiszen ez a feladatuk.
Arról, hogy nem történt környezetrombolás, az illetékes vizsgálóbizottság is meggyőződött, hangsúlyozta lapunknak Pásztor Sándor, aki szerint az ellenőrzést maguk kérték, hogy tisztázzák a helyzetet –
Az erdészeti hivatal, környezetvédelmi felügyelőség, illetve őrség, valamint a vízügy felügyelői múlt héten közösen mentek ki a helyszínre, láttamozták a munkálatokat és a jegyzőkönyv szerint nem találtak rendellenességet.
A jegyzőkönyvből ellenben az is kiderül, hogy a munkálatról nem értesítették a természetvédelmi terület felügyelőjét és a természetvédelmi ügynökséget. A vizsgálóbizottság megjegyzi: a jövőben tilos ezek engedélye nélkül bármiféle munkálatot végezni a természetvédelmi területen.
„Nem építettünk semmit, csak megszabadítottuk a medret a törmeléktől” – vázolta a különbséget Pásztor, aki szerint az innen kitolt természetes anyag a meder szélén maradt egyfajta „vályút képezve”, hogy jobban folyjon a víz. Szerinte engedélyezési procedúrára akkor lett volna szükség, ha töltést építettek volna, idegen elemet „hoztak volna be” a helyszínre.
Az igazgató szerint van még egy hasonló helyzetük, Topánfalva közelében kell karbantartást végezniük egy védett terület közelében. A mostani helyzetből „tanulva” megállnak a védett terület előtt a munkálatokkal, mondta Pásztor, aki szerint így árvíz esetén majd a környezetvédelmi hatóságoknak kell vállalni a felelősséget az esetleges károkért.
A Körösök Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint a „hercehurcát” elindító civilek felháborodása „egy korábbi sértődésnek” is betudható. Mint mesélte, a védett terület felügyeletét korábban a munkálatot kifogásoló Védett Területekért és Fenntartható Fejlesztésért Központ (CAPDD) látta el, ezt azonban tavaly elvette tőle az állam. „Gondolom, most próbálják kihasználni a helyzetet, hogy bebizonyítsák: ha nem náluk van, akkor ez történik” – jelentette ki Pásztor Sándor.
Mint mondta, a váddal két héttel a munkálat után álltak elő a civilek, így már csak az időbeli eltolódás miatt sem lehet valós. „Én 30 éve vezetem a vízügyet: először is, a hal nem várja meg, hogy a buldózer átmenjen rajta. Másodszor nem lehet, hogy két hétre rá találtak döglött halakat, mert akkora ott a sodrás, hogy ha lettek volna, elvitte volna a víz” – mondta a Krónikának Pásztor, aki szerint a kérdés egyszerű: egy önkormányzatnak gondja adódott, és a vízügy megpróbálta orvosolni.
A festői szépségű, több mint három kilométer hosszú Révi-szoros a Sebes-Körös völgyének természeti kincsekben leggazdagabb része. A szurdokvölgyet körülzáró 350 hektáros erdő természetvédelmi terület, ahol több mint 756 féle védett növény él.
Mintegy 894 ezer lejt (mintegy 179 ezer euró) utal ki a Marcel Ciolacu vezette kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.
Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
szóljon hozzá!