Még van mit javítani a románvizsga-mintán: érezhető a várt szemléletváltás, ám aggasztó a hatalmas terjedelem

Még van mit javítani a románvizsga-mintán: érezhető a várt szemléletváltás, ám aggasztó a hatalmas terjedelem

Meg kell vágni. Szakemberek szerint mindenképpen ki kell iktatni feladatokat a tételsorból

Fotó: Haáz Vince

Alkalmazott, funkcionális nyelvtudást mér a román képességvizsga magyar diákok számára közzétett új mintatétele, ami megfelel az elvárásoknak. Azonban a tételsor olyan hosszú, hogy még egy román anyanyelvűnek is nehezére esik két óra alatt megoldania – összegeztek a Krónikának nyilatkozó szakemberek.

Bíró Blanka

2020. július 22., 11:252020. július 22., 11:25

Szemléletváltást tükröz a román nyelv és irodalom képességvizsga magyar tagozat számára közzétett mintatétele, ám olyan hatalmas terjedelmű, hogy két óra alatt még egy románul anyanyelvi szinten beszélő diák sem tudná kidolgozni – vélik a Krónika által megszólaltatott oktatási szakemberek. Ugyanakkor

a tételsort ezúttal sem igazították a székelyföldi magyar diákok román nyelvű olvasási és szövegértési képességeihez:

valószínűleg az interetnikus környezetben élők jobban meg tudják oldani ezeket a feladatokat, mint a tömbmagyar vidéken élő diákok.

A bukaresti tanügyminisztérium oktatási és felmérési központja (CNPEE) a napokban tette közzé a  jövő évi képességvizsga tételeit és javítórácsát. Az ősszel 8. osztályt kezdő diákok az eddigitől eltérő struktúrájú tételekből vizsgáznak majd, mivel ők az első évfolyam, amelynek tagjai már előkészítő osztályba jártak, és az új kerettanterv szerint tanultak. A CNPEE a matematikán kívül a román nyelv és irodalom – román és magyar tagozat számára külön kidolgozott – tételsor modelljét tette közzé, a közeljövőben az anyanyelvi tételek mintái is megjelennek.

Nem bemagolós

Alkalmazott, funkcionális nyelvtudást mér a mintatétel, ebben tükröződik a szemléletváltás, hiszen nem „bemagolt” tudást vár el a diákoktól – szögezte le megkeresésünkre Tódor Erika, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tanszékvezetője, aki évek óta tanulmányozza a román nyelv hatékony elsajátításának feltételeit a romániai kisebbségek, főként magyar anyanyelvűek esetében.    Hangsúlyozta,

a tételsorban sok érdekes, funkcionális szemléletet követő feladat van, viszont  akkora terjedelmű, hogy legalább négy órát venne igénybe az alapos kidolgozása, miközben a kisérettségin két óra áll a diákok rendelkezésére.

„Tesztelés és szakmai vita hiányában ez a tételsor ebben a formában nem állja meg a helyét, nem veszi figyelembe az életkori sajátosságokat, a magyar gyerekek román nyelvű olvasási és szövegértési képességeit” – szögezte le az egyetemi oktató.

Gyakorlatilag két fő szöveget és két mellékszöveget kell értelmezniük a diákoknak; nagyon sok a szövegírás, ami sok időt vesz igénybe. A halakról szóló tudományos szöveg esetében a tétel összeállítói nem vették figyelembe, hogy a magyar diákok a biológiát, fizikát anyanyelvükön tanulják, az utolsó tétel pedig egy bonyolult  Ioan Slavici-szöveg, aminél több szó magyarázatát még a tétel összeállítói is feltüntették, érzékelve, hogy a magyar diákok   nem értik meg, mégis ez alapján kell szöveget írniuk – részletezte a nehezítő körülményeket Tódor Erika. Hangsúlyozta,

ez a nemzedék, amely szeptemberben kezdi a nyolcadik osztályt, mindig elkésett vagy meg sem jelent tankönyvek alapján kellett hogy tanuljon, mindig bizonytalan volt a tantervalkalmazás.

Ugyanakkor a tanároknak eddig nem volt semmilyen információjuk a záróvizsgákról, ami pedig nagymértékben meghatározta volna a munkastílusokat. „Mindezt figyelembe véve, ésszerűen és  körültekintően kell kidolgozni a tételeket” – szögezte le a szakértő.

Galéria

Fotó: Beliczay László

Be kell gyakorolni

A tételsor tényleg a nyelvismeretet méri, ám még a gyerekek nyelvi fejlettségi szintjéhez kell igazítani – véli hasonlóképpen Forgó Erika, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum románszakos tanára. A pedagógus lapunknak kifejtette, valójában az új tantervnek éppen ez volt a lényege, hogy a nyelvismeretre helyezze a hangsúlyt, azt mérje, hiszen ha a gyerekek bemagolnak egy szöveget, azzal később már semmit nem tudnak kezdeni.

A sajátos románnyelv-tanítás lényege az, hogy alkalmazott nyelvi ismereteket gyakoroltasson a tanterv, és ezt „mérje” a vizsga, ilyen szempontból a tételsor nagyjából megfelel az elvárásoknak – szögezte le a pedagógus. Első olvasatra újszerű a megközelítés, de ha a diákok begyakorolják, ilyen jellegű teszteket oldanak meg, belejönnek, bizakodik Forgó Erika.  Szerinte annak a diáknak, aki eddig is szövegértést gyakorolt az órán, megismerte az új tankönyv típusfeladatait – például az igaz–hamis, kiegészítendő tartalmakra vonatkozó feladatokat –, és rendelkezik minimális nyelvtani ismerettel, ami valamennyi nyelv elsajátításához szükséges,  akkor nem jelenthet nehézséget ez a vizsgatétel.

A pedagógus ugyanakkor reméli, hogy nem ez a végleges forma, csak irányadó, és a tényleges vizsgán ennél valamivel egyszerűbb, kevesebb, rövidebb idő alatt megoldható kérdésekkel szembesülnek a diákok.

Idézet
Nem kell megrémülni, a modell sok új, de jó feladatot tartalmaz, be kell ezeket gyakorolni”

– biztatja a diákokat és a szülőket Forgó Erika. Véleménye szerint ez a módszer hosszú távon sokkal eredményesebb, mint a régi modell, hiszen az a diák, aki ezeket a tételeket megoldja, bizonyítja, hogy tud szövegekkel dolgozni, érti, amit olvas, ki tudja fejteni a véleményét, és ezáltal biztosabban, otthonosabban mozog román nyelvi közegben. A szemléletváltást tükröző egyik példaként említette, hogy míg eddig rokonértelmű szavakat kellett írjanak a diákok a vizsgán, most az értelmező szótárból megadott szócikkből kell kiválasszák a szövegkörnyezetbe beillőt.

Túl sok a feladat

Korszerűnek tartja a tételsort Bartolf Hedvig tankönyvíró is, hangsúlyozva, hogy a nemzetközi nyelvvizsgák is hasonló feladatokat tartalmaznak- Ám az a gond vele, hogy ezt még egy román anyanyelvű diák sem tudná megoldani két óra alatt.

Idézet
Túl sok a feladat, sok az olvasásértés, állandóan vissza kell lapozni, újraolvasni, hogy a kérdésre megtalálja a választ. Még egy románul jól beszélő felnőttnek is nagyon kell iparkodnia, hogy ezt a tételmintát két óra alatt megoldja. Egy 14–15 évesnek diáknak   ebben formában biztos nem fog sikerülni”

– szögezte le a pedagógus. Bartolf Hedvig szerint mindenképpen ki kell venni feladatokat a tételsorból. Ő is abban bízik, hogy az első próbavizsgák után, a pedagógusok visszajelzései alapján egyszerűsítik a modellt. Arra mindenképpen jó ez a minta, hogy szeptembertől már tudják, mire kell készülni, be tudják gyakorolni ezeket a feladattípusokat; ilyenek különben már a tankönyvekben, a munkafüzetekben is vannak. A gyerekek szeretik az igaz–hamis típusú feladatokat, ám ezeknél is nagyon kell összpontosítani, mert könnyű   elrontani a választ.

Bartolf Hedvig szerint a kijárási tilalom idején a távoktatás során rengeteg gyakorlótételt tett közzé a oktatási minisztérium az idei vizsgázóknak, és ezt a lehetőséget biztosítani kell a következőkben is, hogy a diákok megszokják, begyakorolják a feladatokat.

Aggódó szülők

A lapunk által megszólaltatott székelyföldi szülők péntek óta a romántesztet oldják, és aggódnak, hogy az új feltételek közepette miként teljesít majd a gyerekük. „A magolás értelmetlen volt, de nyújtott egy fogódzót. Ha a gyerek megtanult néhány irodalomelméleti meghatározást, biztos, hogy arra kapott pontokat a vizsgán” – mondta el lapunknak egy neve elhallgatását kérő édesanya. Ő attól tart, hogy ha a gyerek nem érti meg az adott szöveget, akkor nem boldogul a tételsorral.

Idézet
Megpróbáltuk közösen megoldani: az biztos, hogy két óra alatt szülői segítséggel sem sikerült. Az ismeretlen szavakat a  szövegkörnyezetből nagyjából kikövetkeztette, ám nyomás alatt ez nem biztos, hogy sikerülni fog”

– részletezte a szülő. Egy másik anyuka is attól tart, hogy erre a vizsgatípusra nem tud megfelelően felkészülni a gyereke. „Az elmúlt három évben leíró nyelvtant tanult, magolta a lírai, epikai és drámai szöveg meghatározását.  Egyszerűbb szövegekkel elboldogul, de egy tudományos leírást, vagy egy archaikus Slavici-szöveget nem ért meg maradéktalanul. Nem tudjuk, elég lesz-e egy tanév, hogy erre felkészüljön” – mondta aggódva a szülő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért

Megpályázza ötödik mandátumát Emil Boc, Kolozsvár polgármestere, aki közösségi oldalán posztolt élő videóban jelentette be döntését szombaton.

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért
2024. április 13., szombat

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon

Biró Rozália parlamenti képviselő lett az RMDSZ nagyváradi polgármesterjelöltje a júniusi romániai helyhatósági választásokon – döntött a párt küldöttgyűlése. Csomortányi István személyében az Erdélyi Magyar Szövetség is indít saját polgármesterjelöltet.

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon
2024. április 13., szombat

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark

Új Európai Bauhaus-díjat nyert a Bükk erdőpark – Kolozsvár zöld tüdeje elnevezésű projekt a természettel való kapcsolat helyreállítása kategóriában. Az elismerést péntek este adták át Brüsszelben.

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark
2024. április 12., péntek

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója

Oláh Emese jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választáson, ugyanakkor a jelenlegi négy tanácsos közül három helyen változás lesz a szövetség jelöltjei között lebonyolított rangsorolás alapján.

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója
2024. április 12., péntek

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra

Megérkezett a harmadik alagútfúró gép a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalra. Közben a Románia leghosszabb, 6,9 kilométeres alagútjainál már márciusban bevetett óriásgép egy hónap alatt csupán 50 métert haladt előre.

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra
2024. április 12., péntek

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány

Szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára szervez terápiás programot Magyarózdon a Bonus Pastor Alapítvány.

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány
2024. április 12., péntek

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
2024. április 12., péntek

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között

A közlekedési minisztérium kiadta az építési engedélyt az Arad és Temesvár közötti 48 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére, valamint további 6 kilométernyi sínpár újul meg Arad térségében – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu szaktárcavezető.

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

Ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma Arad megyében, a hatóságok azt javasolják a kisgyerekek szüleinek, fogadják meg szakembereknek a védőoltás felvételére, a fertőző betegség megelőzésére vonatkozó ajánlását.

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

2024. április 12., péntek

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek

Öttagú család – két felnőtt és három gyermek – került kórházba, miután a saját háztáji gazdaságukban nevelt sertés húsából ettek – közölte pénteken a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek