Már látják a fától az erdőt

Már látják a fától az erdőt

Több szakember szerint is jelentős előrelépést hozhat az erdőgazdálkodás terén a képviselőház által egy héttel ezelőtt módosított erdészeti törvény, amely az előterjesztők szerint szigorú védelmi intézkedéseket is tartalmaz az illegális fakitermelés megfékezése érdekében. 

Krónika

2015. március 03., 19:092015. március 03., 19:09

Korodi Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő, volt környezetvédelmi miniszter a Krónikának rendkívül fontos eredménynek nevezte, hogy az új jogszabály előnyösebb feltételeket kínál a romániai faipar számára, és a nyersanyag exportját is visszaszorítaná.

A csíkszeredai politikus – aki Tánczos Barna szenátorral közösen dolgozott ki törvénymódosító javaslatokat „szakemberek észrevételei alapján\" – rámutatott, a törvény gyakorlatilag bevezeti azt a Németországban is használt rendszert, amely előírja, ha a néhány hektáros erdőterületére őrzési szerződést köt a tulajdonos, akkor joga van az erdészet engedélyével egy hektárról évi három köbméter fát kivágni.

„Németországban is jól működik ez a rendszer: leszabályozzák, hogy évente mennyit vághatnak ki, ám ezért kötelezően őriztetni kell az erdőt, szerződést kell kötniük\" – ecsetelte Korodi. Hozzátette, Romániában jelenleg félmillió hektár erdőt egyáltalán nem őriznek. „A régi törvény szerint, aki ki akart vágni egy fát, kötelezően üzemtervet kellett készítessen, ezt azonban csak a szomszédaival közösen tehette meg, és amúgy is hatalmas költségekkel járt. Az új jogszabály leegyszerűsíti a dolgukat\" – magyarázta a politikus.

Előnyben a feldolgozók

Véleménye szerint fontos változást hoz a törvény a fa értékesítését illetően is. „Ezután is lehet lábon álló fát vásárolni, de csak olyan cégnek lehet eladni, amely az utolsó háromévi átlag szerint legalább 40 százalékos feldolgozási kapacitással rendelkezik a felvásárolt mennyiségre\" – közölte a képviselő, aki szerint ezután az kereskedik a faanyaggal, aki feldolgozással is foglalkozik, így helyben marad a famennyiség, a feldolgozással pedig nő az ára is.

Fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy a nagy vállalkozások egy fafajtából csak a feldolgozásra szánt mennyiség legtöbb harminc százalékát vásárolhatják fel, ami a jelenlegi körülmények között azt mutatja, hogy az újonnan épülő üzemeknek már importáruval kell dolgozniuk. A képviselő úgy látja, a mostani módosításoknak két éve kellett volna megtörténniük, de erre nem volt politikai akarat.

„Az a lényeg, hogy a törvényhez készülő végrehajtási utasítások egyértelműek legyenek, eltűnjenek a kiskapuk. Ha elküldik a törvényt az államelnöknek, és ő nem küldi vissza, napokon belül megjelenik. Ha visszaküldi, azt jelenti, a nagy monopóliumok közbeléptek\" – magyarázta Korodi Attila.

A képviselő már találkozott Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszterrel, aki jelezte, már elkezdtek dolgozni a normatívákon. A Hargita megyei erdészeti igazgatóság vezetője, Cătălin Mutică érdeklődésünkre azt mondta, csak a törvénynek a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után tudja felmérni és értékelni a változásokat.

Megválaszolatlan részletkérdések

Csibi Magor, a Természetvédelmi Világalap (World Wide Fund for Nature) romániai programigazgatója érdeklődésünkre elmondta, az erdészeti kerettörvény mindenképpen jobb, mint az előző, amely szerinte foghíjas volt, és sok kiskaput hagyott. „Az is fontos, milyenek lesznek a másodlagos, kiegészítő szabályozások. Annyi biztos azonban, hogy az új kerettörvényben sok olyan pozitív elem van, ami a régiben nem szerepelt: például megjelenik a szűz erdő fogalma, és ennek a védelme, ugyanakkor el kell készíteni a hazai szűz erdők katalógusát\" – fogalmazott érdeklődésünkre Csibi.

A környezetvédelmi szervezet képviselője szerint az is rendkívül fontos, hogy a feldolgozók élvezzenek elsőbbséget a rönkfa-kereskedőkkel szemben. „Ezek mind előnyösek közép- és hosszú távon, ám a törvény csak az elveket szögezi le, még nem szavatolja ezek betartatását. Fontos, hogy megszülessenek a részletes alkalmazási előírások. „Arra kell összpontosítani, hogy ez a törvény legyen nagyon szigorúan betartva. Az erdőradar bevezetése már megteremtette az illegális fakitermelés visszaszorításának alapját, erre most ez a törvény ráerősíthet, például azzal is, hogy korlátozza a faexportot\" – magyarázta Csibi Magor.

Kádár Rezső, a Kovászna megyei Pro Wood faipari klaszter menedzsere viszont arra mutatott rá, hogy ha a fát rönk formájában kiviszik a térségből, az csak egy-két embernek hoz nyereséget, ezért nagyon fontos, hogy a feldolgozók lépéselőnyben legyenek a versenytárgyalásokon. Kifejtette, fennáll annak a veszélye is, hogy a feldolgozó viszonteladóként továbbadja a rönköt. Ezért kell egyértelműen rögzíteni, hogy a liciten megnyert fa bizonyos százalékát kötelező legyen helyben feldolgozni, hívta fel a figyelmet a klaszter menedzsere.

Hiányolják a reformot

A Zöld Erdély Egyesület képviselői azonban nem ennyire optimisták az új erdészeti törvényt illetően. Kovács Zoltán Csongor, az egyesület elnöke munkatársunknak elmondta, a jogi egyértelműséget és a tisztánlátást a járulékos jogszabályok kuszasága nehezíti.

„Nincs szándék a szabályozás, végrehajtás és ellenőrzés hatékonyabb szétválasztására és a decentralizációra, törekvés az átláthatóság növelésére sem. Nagy hiba, hogy még gyalogtúrázóként is tilos az erdőbe menni, letérni a kijelölt útvonalakról az erdészet külön engedélye nélkül. Következésképpen illegális fakitermelésnek, lopásnak csak akkor lehet valaki szemtanúja, ha maga is törvénytelenséget követ el\" – jegyezte meg Kovács Zoltán Csongor, aki szerint míg a korábbi jogszabály tiltotta a tarvágást a nemzeti parkokban, az új törvény ezt megengedi.

„Igaz, csak kivételes esetekben, ezek azonban nincsenek rögzítve\" – mutatott rá. – Nem látom, hogy az erdészeti kerettörvény mostani foltozgatása valós lépés lenne az erdőprobléma rendezése felé. Pedig az elmúlt húsz évben csak a hivatalosan jegyzett illegális erdőkitermelés 5 milliárd euró kárt okozott az államnak, amihez még hozzáadódik a le nem bukott és az elintézett fatolvajlás, az árvizek okozta kár. Amikor törvényhozásról van szó, úgy tűnik, már nem látszik a fáktól az erdő\".

A Zöld Erdély Egyesület elnöke egyébként Csibi Magorhoz hasonlóan előremutatónak nevezte a szűz erdők nemzeti jegyzékének a létrehozását, a környezetvédelmi utasítások szigorítását. Mint mondta, a törvénymódosítás egyértelműen pozitív és konkrét természetvédelmi előírása az erdőkben való legeltetés teljes tilalma is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 01., szerda

Nem adják fel: a verespataki koncessziós engedély meghosszabbítását kéri az RMGC

A verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó koncessziós engedély ötéves meghosszabbítása iránti kérelmet nyújtott be a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), a blokkolt verespataki aranybányászati projekt fejlesztője.

Nem adják fel: a verespataki koncessziós engedély meghosszabbítását kéri az RMGC
2024. május 01., szerda

Elfogták a Temes megyei határrendészeket megkéselő migránscsempészeket

Szerdára virradó éjszaka késsel támadtak két határrendészre migránscsempészek az A1-es autópálya Temesvár–Arad-szakaszán, a Temes megyei Orczyfalva közelében lévő kamionparkolóban. A rend őrei 13 lövést adtak le, hogy elfogják a támadókat.

Elfogták a Temes megyei határrendészeket megkéselő migránscsempészeket
2024. május 01., szerda

Másfél millió ima, bányavirágok Márton Áronnak – Kolozsváron látható a püspök személyes hagyatékából összeállított tárlat

Márton Áron személyes hagyatékából származó imacsokrokat, a püspöknek küldött ajándéktárgyakat felsorakoztató kiállítás tekinthető meg Kolozsváron, a Szentegyház utcai kiállítótérben. A tárlat június 7-éig látogatható.

Másfél millió ima, bányavirágok Márton Áronnak – Kolozsváron látható a püspök személyes hagyatékából összeállított tárlat
2024. április 30., kedd

Kétezer lejes házakról szóló álhírekkel kergetik őrületbe az egyik erdélyi falu önkormányzati illetékeseit

Álhírek miatt kénytelen a napi teendők végzése helyett magyarázkodni a Szeben megyei Brulya község polgármestere és önkormányzatának több alkalmazottja.

Kétezer lejes házakról szóló álhírekkel kergetik őrületbe az egyik erdélyi falu önkormányzati illetékeseit
2024. április 30., kedd

Nem fehérnek való vidék: az életükért harcolnak a helyzetüket erdélyi körúton bemutató dél-afrikai búrok

Erdélyi körúton tartózkodik a dél-afrikai búrok négy tagú küldöttsége, akik az ország szélsőséges rezsimjének fehér ember ellenes terrorját tárják a világ elé, másrészt az erdélyi magyarság jogérvényesítő küzdelméről dokumentálódnak.

Nem fehérnek való vidék: az életükért harcolnak a helyzetüket erdélyi körúton bemutató dél-afrikai búrok
2024. április 30., kedd

Új közúti híd épül a Tiszán Máramarosszigetnél

A Tiszán átívelő új közúti híd megépítéséről fogadott el határozatot keddi ülésén a bukaresti kormány.

Új közúti híd épül a Tiszán Máramarosszigetnél
2024. április 30., kedd

Kezdődhet a sepsiszentgyörgyi fedett jégcsarnok építése, Gheorghe Hagi stadiont „kap” Konstancán

Jóváhagyta a kormány keddi ülésén a sepsiszentgyörgyi jégcsarnok építési munkálatainak elkezdését, új stadion létesülhet Konstancán és Piteşti-en is.

Kezdődhet a sepsiszentgyörgyi fedett jégcsarnok építése, Gheorghe Hagi stadiont „kap” Konstancán
2024. április 30., kedd

Csípőtöréssel került kórházba egy temesvári buszsofőr, akit megtámadott egy agresszív utas

Csípőtöréssel került kórházba a temesvári közlekedési vállalat (STPT) egyik buszsofőrje, akit egy utas vert meg.

Csípőtöréssel került kórházba egy temesvári buszsofőr, akit megtámadott egy agresszív utas
2024. április 30., kedd

Kukoricának „álcázva” próbált meg átjutni a magyar-román határon több mint egytucatnyi migráns

Büntetőeljárás indult egy román kamionsofőr ellen, aki az általa vezetett, Olaszországba tartó jármű rakterében, a kukoricarakomány közé rejtve próbált átcsempészni a határon 14 bevándorlót.

Kukoricának „álcázva” próbált meg átjutni a magyar-román határon több mint egytucatnyi migráns
2024. április 30., kedd

Mesés erdélyi tájakon kanyarog az ország legdrágább új megyei útja

Mesébe illő út, mely a térség és Románia jelképe – vélik a helyi hatóságok, miután műszakilag átvették a Torockói-havasok festői, ám eddig infrastrukturálisan elhanyagolt tájain, Nagyenyed és Abrudbánya között húzódó hegyi út első szakaszát.

Mesés erdélyi tájakon kanyarog az ország legdrágább új megyei útja