A községházára kifüggesztett címeres magyar zászló eltávolítására és 2500 lejes bírság kifizetésére kötelezi Bíró László csíkmadarasi polgármestert a Hargita megyei törvényszék. Sepsiszentgyörgyön eközben a székely zászlót lopták el a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) székházáról.
2013. október 20., 20:252013. október 20., 20:25
Mint arról beszámoltunk, a csíkmadarasi községházára a címeres zászlót tűzték ki, ennek ellenére a Hargita megyei prefektus februárban más állam zászlajának törvénytelen használatáért szabott ki bírságot a polgármesterre. Az elöljáró a bíróságon támadta meg a prefektusi határozatot, arra hivatkozva, hogy Magyarország hivatalos zászlaja a címer nélküli piros-fehér-zöld lobogó, így értelmezése szerint a címeres zászló kitűzése nem ütközik törvénybe. A bíróság azonban a nyáron hozott első fokú, mind a héten közzétett jogerős végzésében a prefektusnak adott igazat. Alapfokon a kirótt 4000 lejes bírságot a csíkszeredai bíróság 2500 lejre csökkentette, ezt a döntést erősítette meg jogerős ítéletében a Hargita megyei törvényszék is. Biró László polgármester úgy nyilatkozott: tiszteletben tartja a bírósági végzést, kifizeti a bírságot és bevonja a zászlót. Mint hangsúlyozta, nem személyes ambícióról volt szó, a közösség igényli, hogy a községházán a magyar nemzeti lobogó is ott csüngjön a magyar mellett.
Újabb zászlóügy van kibontakozóban Sepsiszentgyörgyön is, ahol az SZNT székházáról a hétvégén eltűnt a székely zászló. Gazda Zoltán, az SZNT sepsiszék elnöke hatósági segédlettel elkövetett provokációnak nevezte a zászlólopást. Lapunknak elmondta, szombat reggel vette észre, hogy a Konsza Samu utcai székház homlokzatáról eltűnt a zászló. Úgy véli, a lopást a hivatalos szervek segédletével követhették el, hiszen szemben van az egyik titkosszolgálat székháza, az utca be van kamerázva. A zászlót a homlokzatról csak létrával lehet eltávolítani, egy bekamerázott utcában pedig nem mer bárki létrával elindulni, véli a sepsiszéki elnök, aki úgy döntött, nem jelenti a lopást a rendőrségen, mert értelmetlennek és időveszteségnek tartja. A székházra különben már az új székely zászló került, az ellopott lobogónak az eszmei értéke volt nagy, hiszen megalkotásakor, 2004-ben tűzték ki a homlokzatra.
Tricentenáriumát ünnepelte a kolozsvári piarista (egykori jezsuita) templom május 13-án, kedden délután.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
szóljon hozzá!