Fotó: Pixabay.com
Románia nettó sertéshúsimportőrré vált az elmúlt évtizedben, a hazai piacon értékesített hús legalább 50 százaléka külföldi termék – hívta fel a figyelmet az Agerpresnek adott nyilatkozatában Ioan Ladoşi, a Romániai Sertéshústenyésztők Szövetségének (APCPR) elnöke.
2017. november 24., 14:222017. november 24., 14:22
Ladoşi megjegyezte: bátran kijelenthető, hogy az országban minden második, grillsütőre kerülő flekken külföldi húsból származik, „pedig a román sertéshús bizonyítottan jobb, mint a behozatalból származó termék”. Az érdekvédelmi szervezet vezetője szerint
Ioan Ladoşi hozzátette, az évek óta hatékonyabb támogatásra számító romániai szakemberek jól ismerik a hazai fogyasztók ízlését, igényeit, ráadásul a romániai sertéshús olcsóbb is a külföldinél.
Az APCPR elnöke elmondta továbbá, az elmúlt év egyenesen katasztrofális volt az ágazat számára: a sertéshúst majdhogynem önköltségi áron kellett értékesíteni, mivel a kínálat jócskán meghaladta a keresletet.
– mutatott rá Ioan Ladoşi.
A téma kapcsán a mezőgazdasági tárca államtitkára, Daniel Botăianu a hírügynökségnek azt mondta, év végére a parlamentben elfogadják a hazai sertéstenyésztők támogatásáról szóló törvénymódosításokat. Mint kifejtette, a minisztérium azt tervezi, hogy a romániai húsfogyasztás importból származó ötven százalékos helyét is hazai termékek foglalják el.
A legfrissebb felmérések egyébként azt mutatják, hogy Romániában a sertéshús fogyasztása legalább 30 százalékkal elmarad az európai átlagtól. A húsfogyasztás átlagosan lakosonként évi 30-32 kiló az országban. Tavaly egyébként a sertéshús a vezető helyek egyikén állt a romániai importtermékek listáján, és elérte a 197 ezer tonnát, közel 344 millió euró értékben. A növekedés, 2015-höz viszonyítva meghaladta a 16 százalékot.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!