Krokodilokkal teli sánc fölött az RMDSZ – ellenjelölt híján Kelemen Hunor marad az elnök a szövetség hétvégi kongresszusa után

Kelemen Hunor a két évvel ezelőtti zilahi kongresszuson •  Fotó: Biró István

Kelemen Hunor a két évvel ezelőtti zilahi kongresszuson

Fotó: Biró István

Egyedül Kelemen Hunor jelenlegi elnök pályázik az RMDSZ vezetői posztjára a hétvégi tisztújító kongresszuson, ahol a tervek szerint vitát indítanak az erdélyi magyar közösség jövőjéről, s meghatározzák a legfontosabb politikai törekvéseket az oktatás, a gazdaság, az infrastruktúra, az egészségügy és a társadalomszervezés terén. A Krónikának nyilatkozó elemző egy krokodilokkal teli sánc feletti egyensúlyozáshoz hasonlította az RMDSZ együttműködését a román szociáldemokratákkal.

Pataky István

2019. február 21., 19:492019. február 21., 19:49

2019. február 21., 20:002019. február 21., 20:00

Közel egy évtizede irányítja az RMDSZ-t Kelemen Hunor, aki ellenjelölt hiányában garantáltan elnökként folytathatja az alakulat pénteken és szombaton Kolozsvárt rendezendő kongresszusa után is. A 2011-ben történt első megválasztása óta eltelt időszakban

nyilvánvaló politikai irányváltás történt a szövetségben a Markó Béla által fémjelzett korszakhoz képest.

„Nem egy korábbi semleges állapotot felrúgó elköteleződésről, egyesek szóhasználata szerint behódolásról van szó, hanem a régiónkban bekövetkezett politikai változások tudomásulvételéről és az azokhoz való alkalmazkodásról” – jellemezte a Krónikának a Kelemen-éra eddigi nyolc évét Pászkán Zsolt politikai elemző, hozzátéve: az RMDSZ sohasem volt és nem is lehetett abban a helyzetben, hogy teljesen semleges maradjon, hiszen ehhez nem volt sem elég ereje, sem elég forrása.

A budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője szerint Kelemen Hunor vezetése alatt erősödött az RMDSZ pártjellege.

Idézet
Gyakorlatilag megszűntek az úgynevezett frakciók, és a szövetség mind a belső életében, mind a bel-, illetve külpolitikájában is egyre inkább párthoz vált hasonlatossá, semmint egy ideológiai irányvonalak széles spektrumát felölelő szervezethez”

– hangsúlyozta a nagybányai származású elemző.

Felülbírált szövetségesi kapcsolatok

Pászkán Zsolt az RMDSZ és a magyar kormánypárt viszonyát firtató kérdésünkre elmondta: az a tény, hogy Magyarországon a Fidesz háromszor is jelentős, a politikai színpadot egyértelművé tevő győzelmet aratott, és a potenciális versenytársak eddig képtelenek voltak legalább a váltógazdálkodás potenciális lehetőségét fenntartani, az RMDSZ-t a korábbi szövetségesi kapcsolatainak a felülbírálására kényszerítette. „A szervezeten belül nagyobb súlyt kaptak azok a politikusok, akik elősegíthették a konszolidáció lehetőségét a Fidesszel és háttérbe szorultak egyrészt azok, akik hozzájárultak a kapcsolatok megromlásához, másrészt pedig azok, akik ideológiai és/vagy személyes okokból nem tudták elfogadni az RMDSZ új irányvonalát” – fogalmazott az elemző, aki az EuroCom romániai sajtófigyelőt is igazgatja.

Kiemelte ugyanakkor, hogy több romániai választási forduló után a Fidesz számára is világossá vált:

az RMDSZ alternatívájaként létrejött új pártok nem „találják” azt az ötszáz-hatszázezer szavazót, akik az elmúlt harminc évben eltűntek a szövetség mögül.

A szakértő úgy véli, ez a párhuzamosan, de egymástól nem teljesen függetlenül futó két folyamat következménye a mai szoros, személyes, valamint pragmatikus egymásrautaltságon alapuló kapcsolat. „Ne feledjük, hogy az RMDSZ az Európai Néppárton belül is szövetségese a Fidesznek, ami újabb, Markó Béla idejében nem létező elemmel egészíti ki a képet” – hívta fel a figyelmet az elemző.

Magyar követelések, román munkamegosztás

Ami az RMDSZ-nek a Szociálde­mokrata Párttal (PSD) kötött megállapodását s annak eredményességét illeti, Pászkán azt mondta, erre elsősorban a szerződés alanyai adhatnának pontos választ, ugyanis kívülről ez inkább egy krokodilokkal teli sánc feletti egyensúlyozásnak tűnik, mintsem olyan helyzetnek, amikor a felek rendszeresen átfutják a megoldandó ügyek leltárát, és kipipálják a megvalósított tételeket.

„Az RMDSZ sohasem volt és nem is lehetett abban a helyzetben, hogy teljesen semleges maradjon, hiszen ehhez nem volt sem elég ereje, sem elég forrása.” •  Fotó: Archív Galéria

„Az RMDSZ sohasem volt és nem is lehetett abban a helyzetben, hogy teljesen semleges maradjon, hiszen ehhez nem volt sem elég ereje, sem elég forrása.”

Fotó: Archív

Idézet
A PSD-vel kötött megállapodás eredményességét azért is nehéz megítélni, mert annak pontszerű teljesülése nem is mindig múlik a PSD-n, hiszen a parlamenti ellenzék, Klaus Johannis államfő vagy az alkotmánybíróság bármikor megvétózhatnak olyan döntéseket, melyekről a kormánypártokkal sikerült megállapodni.

És ilyenkor nagyon nehéz ez utóbbiak rovására írni az esetleges kudarcokat még akkor is, ha sokszor nehéz nem arra gondolni, hogy sajátságos munkamegosztás zajlik a román politikumon belül a magyar közösségi követeléseket illetően” – hangsúlyozta a szakértő.

Van-e élet az RMDSZ-en kívül?

A közelgő európai parlamenti választások apropóján azt is megkérdeztük a külügyi intézetnek dolgozó elemzőtől, lenne-e haszna egy RMDSZ–EMNP-összefogásnak. Pászkán Zsolt szerint egy ilyen lépés mindenképpen jelezné, hogy a „magyar lista” a magyar közösség ideologikus részének széles(ebb) spektrumát képviseli. Hozzátette ugyanakkor, erre nem lát nagy hajlandóságot az RMDSZ részéről. Hogy összességében van-e élet az erdélyi magyar politikában az RMDSZ-en kívül, az elemző azt mondta: a jelenleg létező két másik párt, az EMNP és az MPP megerősödése jelentős részben rajtuk is múlik. „Nem lehet csak arra hivatkozni, hogy az RMDSZ és a Fidesz közötti kapcsolat konszolidálódásával elfogyott a levegő a másik két párt számára.

Idézet
Amit igazán hiányolok az EMNP és az MPP részéről, az az utánpótlás-nevelés és a szellemi erőfeszítések hiánya, vagy ha van, akkor ezeknek a dolgoknak a hatékonyabb kommunikálása.

A mai kommunikálási lehetőségek közepette bárki indíthat honlapot, blogot, sőt akár portált is, ha van tartalom, amivel megtöltheti azokat. Jó elképzelésekkel, gondolatokkal, szakpolitikai felvetésekkel olyan szellemi feladatokat lehet frissen végzett vagy még az egyetem padjait koptató fiataloknak adni, amelyekből akár egy-egy új program, platform alakulhat ki” – véli a szakértő, megjegyezve, ez rengeteg – önkéntes és gyakran nem vagy alig fizetett – munkát igényel. Azt is hozzátette: úgy érzi,

az egész erdélyi magyar politikai élet leült, elfásult, hiányzik belőle a pezsgés, mely kitermelhetné az újabb alternatívákat.

S hogy mi várható Kelemen Hunor következő elnöki mandátumában? Pászkán Zsolt szerint ez elsősorban a 2019-es romániai választási év eredményeitől függ. Mint fogalmazott, mind az európai parlamenti, mind az államfőválasztás is oly mértékben alakíthatja át a bel- és külpolitikai környezetet, hogy az alapvető módon befolyásolhatja Kelemen Hunor következő elnöki mandátumát.


Jelen lesz-e Dragnea a nagygyűlésen?

Az RMDSZ legfontosabb döntéshozó fórumának első napján, pénteken köszöntőt mond Călin Popescu-Tăriceanu, a bukaresti szenátus és a kormányzó Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke, Dan Barna, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát (USR) elnöke, Raluca Turcan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke és Emil Boc, Kolozsvár polgármestere. Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök jelenléte még kérdéses. A magyar kormányt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviseli a kongresszuson. Jelen lesz Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, Ungár Péter, a Lehet más a Politika országgyűlési képviselője, Molnár Zsolt, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője. Az erdélyi magyar politikai alakulatok közül Mezei Jánosnak, a Magyar Polgári Párt elnökének neve szerepel a résztvevők listáján. A kongresszuson – amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői is részt vesznek – szombaton kerül sor a tisztújításra, programmódosításra, az európai parlamenti jelöltek vitájára.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé
2024. november 15., péntek

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában

Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában
2024. november 15., péntek

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron

Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron
2024. november 15., péntek

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során

A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.

 

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során
2024. november 15., péntek

Raluca Turcan szerint megvan a pénz a Batthyáneum felújítására

Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.

Raluca Turcan szerint megvan a pénz a Batthyáneum felújítására
2024. november 15., péntek

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap

Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap
Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap
2024. november 15., péntek

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap

2024. november 15., péntek

A magyar hatóságokkal vállvetve lepleztek le egy háromszéki bűnszervezetet

Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.

A magyar hatóságokkal vállvetve lepleztek le egy háromszéki bűnszervezetet
2024. november 15., péntek

Szinte egy időben történt két közlekedési baleset a határ menti megyében

Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Szinte egy időben történt két közlekedési baleset a határ menti megyében
2024. november 15., péntek

Töltse ki a Krónika kérdőívét, és nyerjen!

Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.

Töltse ki a Krónika kérdőívét, és nyerjen!