Nicolae Ciucă szerint valamennyi mainstream pártnak elemeznie kell a saját kampányát és fogadtatását a választók körében
Fotó: Nicolae Ciuca / Facebook
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
2024. november 25., 08:272024. november 25., 08:27
2024. november 25., 08:512024. november 25., 08:51
„Vállaljuk a felelősséget ezért az eredményért. Én vállalom a felelősséget ezért az eredményért. Úgy tűnik, hogy a romániaiaknak teljesen más volt a politikai opciójuk, és mi ezt tiszteletben tartjuk” – jelentette ki Nicolae Ciucă a PNL székházánál.
Ciucă elmondta, hogy az első forduló végleges eredményének ismeretében dönt a párt a továbbiakról. Az esetleges lemondásáról kijelentette, hogy ezt mindenekelőtt a PNL-n belül kell hivatalossá tennie. A bukaresti szenátus elnöki tisztségét betöltő politikus hozzátette: tiszteletben kell tartani a választóknak azt a döntését, hogy a részleges eredmények szerint Călin Georgescu győzött az elnökválasztás első fordulójában. Megjegyezte: senki sem számított arra, hogy független jelölt végez az élen.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Beszélt arról is, hogy nem a PNL egyes helyi szervezeteinek szabotázsa miatt szerepelt gyengén az első fordulóban. Arra a kérdésre, nem gondolja-e úgy, hogy a PNL-t a választók túlságosan hosszú ideig társították Klaus Iohannis államfőhöz, a pártelnök kijelentette:
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a továbbiakban a politikában marad-e, Ciucă emlékeztetett, hogy a párt alapszabálya szerint a mindenkori elnököt megilleti egy hely az országos vezető testületben. Arra a kérdésre, hogy szerinte a jobboldalnak közös jelöltet kellett volna-e indítania, azt mondta, hogy volt egy ilyen irányú kezdeményezése, de nem vezetett eredményre.
Az Agerpres hírügynökség által idézett pártforrások szerint Nicolae Ciucă a PNL Országos Politikai Bürójának hétfő délutáni ülésén fogja bejelenteni a lemondását. Cătălin Daniel Fenechiu, a PNL szenátusi frakcióvezetője ugyanakkor az Antena3 hírcsatorna választási műsorában vasárnap éjjel megerősítette: Ciucă jelezte kollégáinak, hogy távozni kíván a pártelnöki tisztségből.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!