Jó kilátások. A megyei tanács kulturális központot hozna létre a Wesselényi-kastélyban
Fotó: Rostás Szabolcs
Hamarosan megszavazhatja a Szilágy Megyei Tanács, hogy – elővásárlási jogával élve – elkezdje az alkudozást Ianicicău Andrással Erdély egyik legszebb barokk épülete, a zsibói Wesselényi-kastély megvásárlásáról. Szilágyi Róbert István, az önkormányzat alelnöke szerint akár már májusban megegyezhetnek, utána pedig uniós források lehívásával beteljesülhet a régóta várt álom: a megye egyik építészeti büszkeségének felújítása, nemzetközi turisztikai célponttá alakítása.
2021. április 26., 08:342021. április 26., 08:34
2021. április 26., 08:532021. április 26., 08:53
Szilágyi Róbert István, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke pénteken Facebook-oldalán közölte, hogy az önkormányzat megvásárolná az eladó zsibói Wesselényi-kastélyt. Erdély egyik legszebb barokk épületét évek óta árulja Ianicicău András, aki 2014-ben másfél millió euróért hirdette meg az ingatlant, amely 2020 nyarán már jócskán „leszállított áron”, 900 ezer euróért szerepelt a Sotheby’s Realty exkluzív ingatlanközvetítő oldalon.
A Wesselényi-kastélyt az 1778 és 1810 közötti időszakban építették, tartozott hozzá lovarda, angolkert és egy hatalmas udvar is. A klasszicista és barokk stílusjegyeket ötvöző kastélyból az államosítás nyomán általános iskola lett, majd bentlakásos középiskola, pionírok háza, múzeum és a természetkedvelő fiatalok kutatóközpontja. Az angolparkból botanikus kert lett, a lovardából kantin, a kastély udvarán pedig gokartpályát alakítottak ki. A rendszerváltozás után sorsa sokáig kérdéses volt, majd 2012-ben hosszas pereskedés után visszakapta a Wesselényi-család leszármazottja, Ianicicău Éva (született Teleki Éva). Jelenleg fia, Ianicicău András foglalkozik az épület értékesítésével.
Szilágyi Róbert István a Krónikának felidézte, hogy már évek óta téma, illetve cél a műemlék épület megvásárlása, mindenekelőtt az állagmegőrzés, illetve az egyre romló állapotának megállítása, visszafordítása okán. Kiemelte, hogy
Először 2016-ban merült fel komolyabban a gondolat, ugyanis ekkor jelezte először a bukaresti kulturális minisztérium, hogy lemond elővásárlási jogáról, így ez a jog automatikusan a megyére szállt át. Ám akkor a költségvetési keretek nagyon szűkösek voltak, így fel sem merült annak lehetősége, hogy a megye kifizesse az akkor 1 200 000 eurós árat.
Amikor idén ismét meghirdették a csaknem 9000 lelket számláló, immár csupán alig 14 százalékos magyarsággal rendelkező kisváros híres kastélyát, az elővásárlási jog miatt a Szilágy Megyei Tanácsot is értesítették. Március végén a kulturális minisztérium ismételten jelezte, hogy ők nem tartanak igényt a kastélyra, így mivel idén az anyagi lehetőségeik jobbak, komolyan felmerült annak ötlete, hogy a megye vásárolja meg a kastélyt.
– nyilatkozta Szilágyi Róbert István.
A tervek szerint amint döntés születik a megvásárlásról, a várhatóan hosszas procedúra után európai uniós segítséghez folyamodnának, a regionális operatív programok keretén belül szeretnének pályázni a kastély felújítására. Szilágyi Róbert István egyébként megemlítette, hogy a Regionális Operatív Program keretén belül már próbált pályázni Szilágy megye a Zsibótól csak néhány kilométerre található Béldi-kastély felújítása kapcsán, akkor sajnos sikertelenül. Most sokkal optimistábbak ilyen téren, hiszen a Wesselényi-kastély Erdély egyik legfontosabb barokk műemléke.
„Tudjuk azt, hogy amennyiben sikerül megvásárolni a kastélyt, esélyünk van, hogy fel is újítsuk, hogy visszaállítsuk az eredeti állapotát. Mindent megteszünk azért, hogy egy olyan turisztikai körforgásba vigyük bele, amely Szilágyságot ismét vonzóvá teszi, reméljük, hogy örökségvédelmi értéke által a nemzetközi színpadra tudjuk tenni” – mondta bizakodva a politikus.
Fotó: Rostás Szabolcs
Szilágyi Róbert István jelezte, alapvetően a Szilágy megyei RMDSZ szívügye a kastély kérdése, de a megyei tanács elnöke, a liberális Dinu Iancu-Sălăjanu is kinyilvánította szándékát az ingatlan megvétele iránt, egyetért a helyi magyarsággal abban, hogy a megye, illetve a térség kiemelt fontosságú, értékű műemléke a Wesselényi-kastély. Az alelnök szerint
de biztosat a soron következő tanácsülés, szavazás után tud majd mondani, akkor dől el, hogy van-e bárkinek ellenvetése.
Szilágyi Róbert István elmesélte, hogy ha az ingatlan megvásárlásáról döntenek, első lépésként öttagú bizottságot kell kinevezniük, melynek részletesen meg kell vizsgálnia az épület tulajdonjogát igazoló iratokat, illetve a felértékelést alátámasztó hivatalos dokumentumokat. Amennyiben nincs meg a hivatalos felértékelés, ezt az önkormányzatnak kell elvégeznie – ez esetben a tanács közbeszerzési részlege szerint körülbelül 10-15 nap alatt tudják megtalálni a megfelelő céget, amely felméri, felértékeli az ingatlant, kimondja hivatalosan is az árát. Ezután egy külön bizottság foglalkozik majd az „alkudozással”, amelynek végén remélhetőleg megegyeznek a tulajdonossal. „Szerintem úgy harminc nap alatt, a májusi hónap folyamán eljuthatunk az egyezségig, illetve a végső szavazásig, amely nyomán kimondjuk, hogy igenis megvásároljuk a kastélyt” – vélte az RMDSZ politikusa.
A jövőbeli tervekről szólva Szilágyi Róbert István kifejtette, hogy az ingatlan „óriási” kastélyként és kulturális központként is funkcionálhatna.
Nemcsak a kastély történetére fektetnének hangsúlyt, hanem életet szeretnének vinni az épületbe, akár a kor divatját, gasztronómiáját, szokásait bemutatni – ahogy az Nyugat-Európában vagy akár Kelet-Közép-Európában sok műemlék esetében már bevett szokás. Ezeket szintén EU-s pályázatok révén kívánják megvalósítani. „Mindenképpen megtartanánk a kastély kulturális jellegét, mindenképp ez a cél. Semmiféleképpen nem szeretnénk semmilyen más, kereskedelmi vagy bármi más jellegű tevékenységet folytatni” – szögezte le Szilágyi Róbert István.
Ötletként felmerült az is, hogy a kutatási célokra is koncentráljanak, hiszen a kastély udvarában gazdag botanikus kert működik. Amennyiben találnak egyetemeket, kutatóintézeteket, amelyek nyitottak a partnerségre, átadnák az épület, az ingatlan egy részét kutatási célokra. „Ez nagyon régóta téma, de az anyagi források hiányában sose tudtunk komolyan arra gondolni, hogy a megyeháza éljen az elővásárlási jogával. Ám most megvan az anyagi lehetőség, és a politikai helyzet is olyan, hogy lehetőségünk van rá. Remélem, hogy az elkövetkező egy hónapban megvalósul ez a régi álom” – összegezte a Krónikának a megyei tanács alelnöke.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!