Kétszeresen fájó következmények. Sebészeti beavatkozás esetén a tíz-húszezer lejt is elérhetik a szerencsétlen balesetet követő kórházi ellátás költségei
Fotó: Barabás Ákos
A munka- vagy gépkocsibalesetben, sportolás vagy tettlegességig fajult bántalmazás során szerzett sérülések ellátását a vétkesnek ki kell fizetnie – akkor is, ha az okozó egyben a baleset elszenvedője –, az összeget pedig a kórházaknak kell behajtaniuk. A vonatkozó szabályozások azonban pontatlanok, könnyen értelmezhetőek.
2019. február 12., 15:292019. február 12., 15:29
Visszás helyzeteket eredményez, hogy a kórházaknak kötelességük behajtani a balesetben megsérült személyek ellátási költségeit. A vonatkozó rendelkezések pontosságáról, értelmezhetőségéről sok mindent elmond, hogy a bíróságon hasonló ügyekben ellentmondásos ítéletek születnek. A lapunk által megszólaltatott szakértők szerint pontosítani kellene a törvényt.
A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórháznak jelenleg 277 ilyen ügye van a bíróságon, ezek több év alatt gyűltek fel – tájékoztatott András Nagy Róbert igazgató. Hozzátette,
Ezeket az eseteket a kórházak külön nyilvántartják; a kezelési költségeket kötelesek behajtani, és az összegeket át kell utalniuk az egészségbiztosítási pénztárnak. Az eljárás szerint első lépésben az ellátottnak küldenek egy felszólítást, hogy a költségeket ki kell fizetni, tisztázza a helyzetet. Ha erre nem kapnak választ, peres útra terelik az ügyet.
Az igazgató rámutatott, sokan felteszik a kérdést, hogyha biztosítottak, és ez alapján jogosultak a sürgősségi ellátásra, miért tesznek velük kivételt, de a kórház nem dönthet másként, hiszen így rendelkezik a törvény. „Megértem a felháborodást, de a kórház vezetőségét kötelezi a törvény, minden esetben lépnünk kell” – mondta András Nagy Róbert. Hozzátette, vannak olyan esetek, amikor valaki önhibáján kívül szenved balesetet, de ilyenkor is a bírósághoz kell fordulni: ott mondják ki, hogy fizetnie kell vagy sem.
A számla értéke az eset súlyosságától, a bennfekvés időtartamától, a szolgáltatásoktól függ – átlagosan háromezer lejes számlákat állítanak ki. „Ha valakinek egy koponyahorzsolása van, és megfigyelésre bent tartjuk egy éjszakára, 300 lejt kell fizetnie, de ha ortopédiai, sebészeti beavatkozásra szorul, a tíz–húszezer lejt is elérhetik a költségek” – mondta az igazgató.
Kifejtette, a bíróságon ellentmondásos döntések születnek: előfordul, hogy a hasonló helyzetekben egyik beteget fizetésre kötelezik, a másikat pedig nem. Szerinte ezt csak úgy lehetne orvosolni, ha pontosítanák a törvényt. András Nagy Róbert elfogadhatónak tartja, hogy fizessen, aki balesetet okoz – például a megengedettnél gyorsabban hajt –, de sok eset tisztázásra szorul, mert nincs pontosan szabályozva. Például az extrém sportok esetében egyértelműen nagyobb a kockázat, de kénytelenek a bíróságra bízni, hogy baleset alkalmával a sportolónak fizetnie kell az ellátásért vagy sem.
A hazai egészségügyi rendszerben minden beteget azonnal ellátnak, ám ha betegség, sérülés elkerülhető lett volna, utólag a költségeket behajtják – erősítette meg lapunk megkeresésére Duda Tihamér. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnök-vezérigazgatója kifejtette,
Hangsúlyozta, első lépésben nem tesznek különbséget: mindenkit azonnal ellátnak, az egészségbiztosító pedig kifizeti a szolgáltatást a kórházaknak, ám azoknak utólag ezt be kell hajtaniuk és vissza kell utalniuk az összeget. „Ha két gépkocsi ütközik, ketten összeverekednek, valaki öngyilkosságot kísérel meg, az elkövető vagy a vétkes állja a költségeket. Ha senki nem vállalja a felelősséget, a bíróság dönt. Ezzel együtt vannak határesetek, például a kerékpáros balesetek” – részletezte Duda Tihamér.
Könnyebb lenne, ha a törvény mellékelt módszertanában szabályoznák, milyen esetekben kell fizetni, de egy ilyen leltárt véleménye szerint nehéz összeállítani. Emlékeztetett, tavaly úgy módosították a kerettörvényt, hogy ha a bíróság kimondja, az ügyben nincs felelősségre vonható vétkes, akkor a kórháznak nem kell behajtania és visszafizetnie a költséget, azt az egészségbiztosítási pénztár állja. Tavaly az év végi adatok szerint Hargita megyében összesen 536 ezer lej értékben nyújtottak ellátást a kórházak olyan esetekben, amelyek után elméletileg valakinek fizetnie kell. „A kórházakra hárul a hálátlan feladat, hogy ezt a pénzt behajtsák. Ha valaki beismeri, hogy hibázott, egyszerűbb a folyamat. Ha viszont ez nem történik meg, bíróságra kerül az ügy, ott pedig szakvéleményezéseket kérnek, és két–három év után megszületik a döntés” – részletezte az igazgató. Hozzátette, fontos, hogy mindenki tartsa be a szabályokat, vigyázzon magára, és akkor nem kerül ilyen helyzetbe.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 28, illetve egy 35 éves férfit, miután tetten érték őket Kolozsváron, amint autójukban 17 kilogramm kábítószert szállítottak.
Durva közjáték szakította meg a brassói városi közgyűlés hétfői ülését: Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges, magyargyűlöletéről hírhedt politikusa majdnem összeverekedett Allen Coliban korábbi polgármesterrel.
Kamionnal ütközött egy furgon kedd reggel az A1-es autópályán, az Arad megyei Pécska közelében; a balesetben ketten megsérültek.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
A kolozsvári repülőtér 5 eurós viteldíjat vezetett be a felszálló utasok számára – adta hírül a Boardinpass.
Új épületszárnyat kap a Horváth János Elméleti Líceum Margittán, a leendő szárny alapkőletételére hétfőn került sor a bihari városban.
Több ezer dollár gyűlt össze a csángóföldi Trunk magyar közösségi házának újjáépítéséért szervezett jótékonysági koncerten Washingtonban szombaton – számoltak be a szervezők az MTI-nek.
2 hozzászólás