Hiába van rá jogszabály, Romániában nem tartják tiszteletben a kisebbségi jogokat – mutatott rá Biró Rozália, RMDSZ-es szenátor szerdán, a nemzeti kisebbségek országos napján tartott nagyváradi sajtótájékoztatóján.
2013. december 18., 18:062013. december 18., 18:06
A Románia által is aláírt, a nemzeti kisebbségek jogainak védelmére vonatkozó keretegyezmény ugyanis egyértelműen kimondja, hogy az államnak védenie kell a területén élő kisebbségeket az asszimilációtól, és biztosítania kell számukra a szabad nyelvhasználatot. „Az utóbbi időben több váradi lakos is arról panaszkodott, hogy a Bihar megyei kórházban nem tud magyarul beszélni, egyértelműen megkérik, hogy románul fogalmazza meg a problémáját. Hasonló a helyzet az állami gondozott gyermekek esetében is, talán még nehezebb, hiszen egy ötéves magyarul beszélő kicsitől hiába kérdez egy a román pszichológus, a párbeszéd soha nem fog létrejönni” – példálózott a szenátor (képünkön).
Az igazságügyben is csak román nyelven lehet bizonyítékot iktatni, de a hivatalos fordítással járó költségeket is a lakosoknak kell állni, sorolta. „Azt sem értem, hogy miért zavarna egy románt, ha például az utcanevek magyar nyelvű szószerinti fordítását is kifüggesztenék” – sorolta az említett egyezménnyel ellentétes hazai gyakorlatot Biró Rozália, aki szerint a helyzet normalizálódását leginkább az erre vonatkozó szándék hiánya gátolja.
Úgy véli, elsősorban a politikumnak kellene változtatnia a hozzáállásán, hogy a példát a közintézmények is követni tudják. Váradon azonban ennek ellenkezőjét tapasztalja, a városvezetés lerombolja azt, amit korábban felépítettek, nevezetesen a magyarul beszélő gyermekek számára kialakított bölcsőderendszert, tette hozzá. Leszögezte: a vegyes csoportokat pártolja, azt viszont fontosnak tartja, hogy biztosítva legyen az anyanyelvi foglalkozás. „Meggyőződésem, hogy a különböző kultúrák sokasága tartalmi értéket adnak az országnak” – szögezte le a volt váradi alpolgármester, aki az új évre több bölcsességet és egymás iránti tiszteletet kívánt a polgároknak.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
Tricentenáriumát ünnepelte a kolozsvári piarista (egykori jezsuita) templom május 13-án, kedden délután.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
szóljon hozzá!