Rámosolyog a jelen. A szilágysomlyói Báthory-vár csaknem 8 millió euróból újulhat meg
Fotó: Kastélyerdélyben.ro
Nemcsak a Báthory-vár felújítására érkezik több millió euró uniós támogatás Szilágysomlyóra: egy másik projekt tízezer lakos életkörülményein javít a gyalogos és kerékpáros mobilitást elősegítő, a Kraszna folyó mentén megvalósítandó zöldberuházással. Az újabb korszerű infrastruktúrafejlesztés révén Báthory István erdélyi fejedelem szilágysági szülővárosának legfőbb látványossága is népszerűbbé válhat a turisták körében.
2024. június 16., 18:592024. június 16., 18:59
2024. június 16., 19:032024. június 16., 19:03
A szilágysomlyói Báthory-vár felújításáról szóló szerződést még márciusban írta alá – éppen a magyar nemzeti ünnepen – a 14 ezer lelket számláló, immár csak 16 százalékban magyarlakta város román polgármestere az Észak-nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség képviselőivel. Cristian Mihai Lazăr – most újraválasztott – liberális elöljáró akkor úgy fogalmazott, ez történelmi pillanat a város és a vár számára.
A beruházás révén biztonságossá teszik, restaurálják az épített örökséget, a várat és a 2006–2010 közötti régészeti munkálatok során feltárt romokat, hogy még jobban kiaknázzák a Szilágysomlyóban rejlő belföldi és nemzetközi turisztikai potenciált.
Régi fényében pompázhat a háttér. Szilágysomlyó népszerű rendezvénye, a Báthory Napok rangját is tovább emelhetik a tervezett beruházások
Fotó: Nánó Csaba
Részben ugyanezt a célt szolgálja egy másik, a napokban aláírt, szintén uniós finanszírozású beruházás:
A szintén az Észak-nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező támogatás az intézmény szerint 10 ezer somlyói lakos életkörülményein javít, a zöldberuházás a város területének negyedét érinti. Az energiahatékonyabb közvilágítást, térfigyelő kamerák kihelyezését is magában foglaló fejlesztés egyrészt a helyieknek hoz jelentős hasznot korosztálytól függetlenül, akárcsak a helyi vállalkozásoknak, amelyek új üzleteket nyithatnak-indíthatnak, de természetesen azok a turisták is értékelni fogják, akik Szilágysomlyóra, a szintén felújítandó Báthory-várba látogatnak. A támogatás a nem motorizált, azaz gyalogos és kerékpáros mobilitás serkentésére szánt uniós „zöldzsákból” érkezik.
Régóta papírra vetették, hogyan nézhetne ki a megújult jelkép
Fotó: Nánó Csaba
Mint ismeretes, a helyiek régi álma, hogy végre felújítsák, megmentsék a Báthory-várat. Papp Zsolt László helyi RMDSZ-es politikus 2021-ben – Szilágysomlyó első írásos említésének 770. évfordulóján – úgy fogalmazott a Krónikának, nemcsak a helyi közösség, hanem legfőbb személyes célja is, hogy finanszírozást találjanak a műemlék felújítására. A több mint négyszáz éves műemlék ügyét már sok éve képviseli Papp Zsolt László, lengyel partnerekkel is egyeztetett a felújítás kapcsán.
Fotó: Kastélyerdélyben.ro
A polgármesteri hivatal pályázatot is benyújtott a megvalósítás érdekében, ám eleinte nem várt akadályba ütköztek: az épület bejárata előtt volt egy két négyzetméteres terület, ami nem a település önkormányzatának, hanem a román államnak a tulajdonát képezte, így a pályázatot akkor visszadobták. Közben többek között a Civitas Alapítvány segítségével ismét egy pályázat benyújtásán dolgoztak az Európa Unió felé, melyben 14 millió eurós támogatást kértek volna a vár felújítására.
Fotó: Nánó Csaba
– jelentette ki három éve a Krónikának Papp Zsolt László. Aztán végül az említett összegnél kisebb támogatást szerzett a polgármesteri hivatal, de természetesen a 8 millió euró is jelentős összeg, annak is örülhetnek a helyiek.
Szilágysomlyón egyre csak csökken a magyarság, de próbálnak erősek, összetartóak és aktívak lenni. Az RMDSZ helyi szervezete igyekszik a járványhelyzetben is mindenben segíteni a közösséget, különös figyelmet szentelve a kulturális programoknak, megemlékezéseknek. Idén városünnepre készülnek, hiszen 770 éves az első ír&
Fotó: Nánó Csaba
A Báthory-vár ugyanis már a 18. században rossz állapotba került, még nem esett át ilyen átfogó felújításon. A műemlék „őse” egyébként a 16. század második felében vált erődített kastéllyá. Reneszánsz átépítése – amelyből a ma is fennálló részletek származnak – Báthory István fejedelem és lengyel király (1533–1586) azonos nevű unokaöccséhez fűződik – olvasható a Kastélyerdélyben.ro portálon.
Fotó: Szilágysági Szó
1582-től kezdve rendel ifj. Báthory (Báthori) István kőműveseket és téglavetőket Kolozsvárról Somlyóra, illetve 1592-ben szállíttat ide kolozsvári kőfaragók által készített ablak-, ajtó- és kandalló kereteket. A kapuzat ma már olvashatatlan felirata is az 1592-es évszámot tartalmazta, a Báthory- és a Bebek-címer fölött. 1594-ben Zsigmond hűtlenséggel vádolja unokatestvérét és elkobozza birtokát, így a kastély a fiskus (államkincstár) kezelésébe kerül. A család csak Báthory András rövid fejedelemsége alatt kapja vissza a somlyói uradalmat: ifj. Báthory István gyermeke, András és felesége, Anna lakják a kastélyt. Somlyó nem nyer komoly hadászati jelentőséget, Várad 1690-ben történt visszafoglalása után még területbiztosító szerepét is elveszíti.
Fotó: Nánó Csaba
A város közepén található kastély északi oldalából ma csak a külső vár kapubejárata és egy ehhez csatlakozó hosszabb falszakasz áll. A déli oldalon a belső palotaépületből két hengeres torony, illetve a külső vár két négyszögű bástyája maradt fenn.
Új „vár” a régi mellett
Fotó: Nánó Csaba
A kastély nagymértékű pusztulása miatt a Báthory István építette reneszánsz kastélyról csak egy 1687-ben készült felmérés alapján, illetve az épület inventáriumai alapján lehet képet nyerni. Az ezt megelőző fázisról még ennél is kevesebb adat áll rendelkezésre: a korlátozott méretű mentő ásatások ilyen szempontból nem bizonyultak eredményesnek – tájékoztat a Kastélyerdélyben.ro portál.
A Kraszna folyótól kettészelt Szilágysomlyó gyakorlatilag egybeforrt a helység legismertebb szülöttjének, Báthory Istvánnak a nevével. Emlékét ma is hűséggel őrzik a városka lakói. Idén a XXVIII. Báthory Napokat tartották meg a városban.
2024. november 22-én tartotta közös tudományünnepi rendezvényét az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
szóljon hozzá!