Bár kezdetben nehéz volt, a szentgyörgyi orvosok már hozzászoktak a beöltözéshez
Fotó: Árvai Károly/MTI
Elmúlt a kezdeti szorongás, ma már tapasztaltan, higgadtan állnak a koronavírussal fertőzött betegek mellé a sepsiszentgyörgyi kórház fertőző betegségek osztályán. Dr. Nagy Réka infektológus szakorvos, aki a járvány kitörése óta kezeli a koronavírusos betegeket, a Krónikának elmondta, ennyi tapasztalattal nyugodtan kijelentheti: a kór legyőzhető.
2020. április 30., 09:252020. április 30., 09:25
„Az új típusú koronavírus okozta járvány kitörésekor még nem voltunk teljesen felkészülve arra, hogy mivel fogunk szembesülni. Infektológus szakorvosként tudjuk, hogy mit jelentenek a fertőző betegségek, ám ez a járvány hirtelen jött, és az egész világ egy eddig ismeretlen kórokozóval, kórképpel találta szembe magát” – idézte fel a Krónikának az első heteket Nagy Réka.
A sepsiszentgyörgyi kórház fertőző betegségek osztályának infektológus szakorvosa rámutatott: az elején nem volt könnyű, az orvosok, egészségügyi alkalmazottak is féltek, nem tudták még pontosan, mivel kell megküzdeniük. Ahogy azt sem, hogyan tudnak majd helytállni, aggódtak a betegeikért, saját és családjuk egészségéért. Ahogy teltek a napok, egyre több tapasztalatot gyűjtöttek,
Ami eltér, és továbbra is fenn kell tartani, az a fokozott óvintézkedések betartása, beleértve azt is, hogy az egészségügyi személyzet védőfelszerelésbe burkolózik. „Tetőtől talpig beöltözünk, ilyen körülmények között nehéz kialakítani és fenntartani a korábban megszokott orvos-beteg bizalmi kapcsolatot, hiszen csak szóval, a tekintetünkkel tudunk kommunikálni” – mutatott rá a lényeges különbségre az orvosnő. Ebben is sokat segít a rutin, ma már tíz perc alatt felveszik a szájmaszkból, műanyag védőmaszkból, szemüvegből, kapucnis öltözékből, védőkesztyűből álló védőruhát, mely nagyon meleg, és a hangokat is tompítja.
„Ez az elején nehézséget okozott, ám ezen túljutottunk. Megszoktuk, hogy ily módon is kialakítsuk a kapcsolatot a betegekkel, biztassuk őket” – részletezte Nagy Réka. Elmondta, a betegek számától és az esetek súlyosságától függően
A sepsiszentgyörgyi koronavírus-fertőzéseket kezelő osztály személyzetét már két alkalommal is tesztelték, mindenkinek negatív volt az eredménye. „Ha megfelelően beöltözünk, viselkedünk, minimális a megfertőződés veszélye. Nem teljesen kizárt, de bízunk benne, hogy az óvintézkedéseket betartva, nem lesz gond” – összegzett a szakorvos. Hozzátette, az ebben szerzett tapasztalat sokat segített, hogy most már higgadtan, bátran kezelik a helyzetet. A fertőző betegségek osztályán ugyanis már az elmúlt években is minden alkalommal használtak legalább sebészeti maszkot, ha légzési panaszokkal érkező beteget vizsgáltak. „Tudtuk, hogy mit jelent a fertőzés, mire kell figyelni, sokkal elővigyázatosabbak voltunk” – idézte fel Nagy Réka.
Az eddigi tapasztalatok alapján Nagy Réka elmondta: a koronavírus-fertőzés gyakran tünetmentes, ha jelentkeznek tünetek, az legtöbbször láz, száraz köhögés. Jellemző még az általános gyengeség, étvágytalanság, ám ezek minden vírusos vagy bakteriális fertőzés esetében általánosak.
A koronavírus-fertőzésnél szövődményként tüdőgyulladás jelentkezhet kisebb-nagyobb légszomjjal, oxigénhiányos állapottal. Bár sok beszámolóban elhangzott, a sepsiszentgyörgyi kórházban kezelt betegek közül senki nem panaszkodott arra, hogy elveszítette volna a szaglás- vagy ízérzékelését, és légszomj is csak azoknál alakult ki, akiknél szövődményként fellépett a kétoldali „csúnya” tüdőgyulladás.
Az infektológus szakorvos szerint a kezelés során hasonlóképpen járnak el, mint minden vírusos vagy bakteriális tüdőgyulladás esetén, ha társult betegségek vannak – szívbetegség, cukorbaj, túlsúly –, ezek is súlyosbodnak, és a vírus tüdőben kifejtett káros hatása mellett ezeket is kezelni kell.
Az orvosnő szerint a betegek többsége rábízza magát a kórházi személyzetre. „A járvány elején még előfordult, hogy elbizonytalanodtak, pánikoltak, ezt már egyre ritkábban tapasztaljuk. Megértik, hogy kezelésre szorulnak, ám a betegségből van kiút” – részletezte Nagy Réka.
Azt azonban sokan már nehezebben viselik, hogy akkor is benn kell maradniuk a kórházban, amikor már tünetmentessé váltak. Addig nem hagyhatják el ugyanis a kórházat, amíg nem lesz negatív a teszteredmény, és előfordul, hogy erre egy hetet is várni kell, miután elmúltak a tünetek. Így továbbra is be vannak zárva a kórterembe, ami sokakat megvisel.
– jelentette ki az orvosnő.
Dr Nagy Réka infektológus szakorvos
Fotó: Facebook/Nagy Réka
A sepsiszentgyörgyi kórházba eddig a Covid-19-cel beutaltak egy-két százalékánál volt súlyos, illetve nagyon súlyos lefolyású a betegség, a többieknél közepesen súlyos kórképpel szembesültek. Több mint kilencven beteg már gyógyultan távozott.
Nagy Réka kérdésünkre elmondta, a járvány kitörésekor a jelenlegi helyzetnél rosszabbra számítottak. De a megfelelő óvintézkedések meghozták az eredményt, vannak ugyan betegek, de nem rohamozták meg a kórházat. „El tudjuk látni őket, nem kerültünk olyan helyzetbe, hogy a páciensek száma túlhaladja a kapacitást” – mondta a szakember. Rámutatott,
„Nem feltétlenül ezen a vonalon kellett volna elindulni” – állapította meg.
Az első időszakban inkább fiatalabb betegek érkeztek a kórházba, a külföldről hazatért vendégmunkások, turisták, ám utána megjelent a közösségi fertőzés, ami most érte el a krónikus betegeket, időseket. „A járvány még nem csengett le, a kockázati csoportba tartozó krónikus betegek, idősek még ezután fertőződhetnek meg. Nem arra számítunk, hogy százával érkeznek, de ők nehezebben küzdenek meg a vírussal az alapbetegségeik miatt” – hívta fel a figyelmet.
A szakember rámutatott, egy járvány nem ér véget meghatározott időpontban, nem mondhatjuk azt, hogy mostantól többé nem találkozunk ezzel a fertőzéssel. Elszórt esetek az ősz folyamán, jövőre is lehetnek, nem látható előre, hogy a fertőzés mennyire lesz tömeges, fellángol-e újra a járvány, szögezte le. Arra sincs még tapasztalat, hogy mit jelent, ha kialakult az immunitás, mennyi ideig nyújt védettséget, magyarázta a szakorvos. Kérdésünkre kifejtette, infektológusként nem lepte meg a világjárvány kitörése.
„Benne volt a pakliban, hogy bármikor kitörhet egy járvány, hiszen csak a koronavírus-csoportnak legalább 90 ismert válfaja van, eddig négy-ötről tudtuk, hogy veszélyt jelenthet az emberre. Tizenöt-húsz évvel ezelőtt még az volt az általános vélekedés, hogy a fertőző betegségeket legyőztük, azóta beigazolódott, hogy mégis felbukkannak. Vírusok, baktériumok, paraziták vannak körülöttünk, bármikor előfordulhatnak járványos megbetegedések” – szögezte le Nagy Réka.
Csődtől tartanak a kórházak a járvány lecsengése után
Válaszokat várnak a koronavírusos betegeket kezelő kórházak vezetői az egészségügyi minisztériumtól arra vonatkozóan, hogy miként szervezzék meg a tevékenységüket a járványügyi korlátozások lazítása után. András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház igazgatója szerint erre az időszakra a kórházaknak is fel kell készülniük, hogy újra beütemezzék a járvány miatt elhalasztott nem sürgős műtéti beavatkozásokat, kezeléseket. „Pontos útmutatást várunk, a kórház szintjén hiába kezdjük meg az átszervezést, az országos döntés bármikor felülírhatja” – részletezte az igazgató. A sepsiszentgyörgyi kórházat a szükségállapot idején is kénytelenek voltak háromszor átszervezni, miután változott a minisztérium döntése, és végül a brassói kórházak háttérintézményeként működik. A nem koronavírussal fertőzöttek sürgősségi ellátását más kórházakba irányítják át, de sokan várnak otthon különböző kezelésekre, beavatkozásokra, melyeket meg kell oldani. A finanszírozás is kérdéseket vet fel, nem tudják, hogy a sürgősségi állapot utáni átmeneti időszakban mit számolnak el nekik. A korlátozások lazítása után is lesznek Covid-19-ben szenvedő betegek, így megoldást kell találni a méltányos finanszírozásra, különben a kórházak csődbe jutnak, mutatott rá az igazgató. Elmondta, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter ugyan szombaton villámlátogatást tett a kórházban, de a vezetőkkel nem találkozott, hiába voltak az intézményben, így nem tudták feltenni neki kérdéseiket.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
szóljon hozzá!