Háromszáz hektáron sem lehet már biztonságosan megélni gabonatermesztésből, vészharangot kongatnak a gazdák Biharban

Háromszáz hektáron sem lehet már biztonságosan megélni gabonatermesztésből, vészharangot kongatnak a gazdák Biharban

Nagy Zoltán korszerű mezőgépei előtt. Hosszú évek gazdálkodása árán sikerült minden szükséges eszközt megvásárolni

Fotó: Makkay József

A környékbeli agrárvállalkozókhoz hasonlóan nagyon nehéz évet zárt a 315 hektár szántóföldön gazdálkodó biharvajdai Nagy Zoltán. Jó minőségű gabonáját aprópénzért tudta értékesíteni, miközben a 2024-es aratás idejére sincsenek biztató kilátások. A Bihar megyei farmon készült riportunk során felleltároztuk a gabonatermesztő gazdák égető gondjait.

Makkay József

2024. február 06., 18:172024. február 06., 18:17

Sok erdélyi és partiumi farmon megfordultam az elmúlt három évtizedben, de ritkán találkoztam olyan rendezett telephellyel, mint a biharvajdai Nagy Zoltán gazdasága, ahol a lebetonozott és tisztán tartott tágas udvarra nyílnak a gabona- és műtrágyaraktárak, illetve a traktorok és mezőgépek tárolására épített fészerek. A 315 hektár szántóföldön gazdálkodó agrárvállalkozó farmján látszik, hogy jól jövedelmező mezőgazdasági esztendők állnak mögötte, amikor a bevételek egy részét minden évben sikerült befektetni épületekbe és mezőgépekbe.

A gazdával végigjárjuk a közigazgatásilag Biharfélegyházához tartozó, néhány száz lakosú faluban található farmot, benézünk a tárolókba, ahonnan a napokban szállítottak el kétszáz tonna szemeskukoricát Olaszországba, kilogrammonként 65 baniért. Vendéglátóm azt mondja, utoljára hét-nyolc évvel ezelőtt számlázott ilyen olcsón tengerit, de még így is jól járt, mert az őszi betakarításkor ötven és hatvan bani között fizették ki a környékbeli termelőket. Igaz, akkor is kis szerencsével gabonafelvásárlója kilónként 62 banit utalt át a több száz tonnás tételért.

A tavalyi esztendő Nagy Zoltánék gazdálkodásában is mélypontnak bizonyult. A 2022-es év gabonaáraihoz képest búzának, kukoricának, árpának, napraforgónak – gyakorlatilag minden szántóföldi növénynek – megfeleződött a felvásárlási ára.

A gazdák elismerik, hogy a két évvel ezelőtti árak a korábbi esztendőhöz képest kiemelkedően jók voltak, viszont rögtön hozzáteszik, hogy 2022-ben szabadult el a pokol, amikor a földgáz és a villanyáram világpiaci ára felszökött a csillagos egekbe, emiatt a műtrágya ára pár hónap alatt ötszáz százalékkal emelkedett.

Galéria

Nyugati gyártmányú erőgépek sorakoznak a fészerben

Fotó: Makkay József

„2022-ben összeomlott a műtrágyapiac, sorra zártak be a műtrágyagyárak, nagy hiány keletkezett mesterséges termésfokozóból. Mindenhol kilincseltünk, kerestünk, honnan tudnánk vásárolni. Meghallottam, hogy a konstancai kikötőbe befutott egy nagyobb rakomány valahonnan külföldről, amiről fogalmunk sem volt, hogy milyen gyártmány és milyen minőség. Ebből vásároltam négy kamion műtrágyát százezer euróért, amit egy évvel korábban Marosvásárhelyről meg tudtunk vásárolni az összeg egyötödéért, húszezer euróért” – illusztrálja az akkori állapotokat Nagy Zoltán.

De nem csak a műtrágya ára szabadult el, hanem a vetőmag, a növényvédő szerek, a mezőgépészeti cserealkatrészeké és minden egyéb inputanyagé.

Igaz, hogy 2023-ra a műtrágya ára a felére esett vissza, de még így is nagyságrenddel többe került, mint 2020-ban vagy 2021-ben. A Bihar megyei gazda szerint ekkora áremelkedéseket szántóföldi növénytermesztésből lehetetlen kigazdálkodni, és ha ezzel párhuzamosan a felére esik vissza a végtermék ára, az a feje tetejére állítja valamennyi gazda költségvetését. Ezért voltak országszerte a gazdatüntetések, mert mindenki megijedt: ha a trend folytatódik, a jól teljesítő farmok is csődbe mennek. Egyébként – mint arról beszámoltunk – a napokban Florin Barbu mezőgazdasági miniszter is elismerte, hogy az ukrajnai háború kirobbanása óta a világ gabonapiaca kiegyensúlyozatlanná vált. Maga a tárcavezető szemléltette példaként, hogy miközben egy kilogramm búza két évvel ezelőtt még 1,8 lej körül mozgott, mára a gabona ára 0,9 lejre csökkent.

Galéria

Az „ereklyeként" őrzött régi román traktor, amit az esküvői pénzből vásárolt a Nagy házaspár

Fotó: Makkay József

Sok gazda kerül csődközelbe

Nem csak a gabona alacsony felvásárlási ára sújtja a gazdákat, hanem az egyre aszályosabb esztendők is. Bihar megyében – ahol nincsenek kiépített öntözőrendszerek – a kisebb területen, szabad földön vagy fólia alatt zöldségtermesztéssel foglalkozó gazdák kutakból tudnak ugyan kisebb parcellákat öntözni, de a több száz hektáros szántóföldek irrigációja kivitelezhetetlen. Emiatt a szárazságtűrő – a nyári aszályos időjárással valamennyire megbirkozó – szalmásgabona vagy napraforgó jöhet számításba.

A korábban jó pénzt hozó kukorica termesztésével is egyre nagyobb gondok mutatkoznak, mert egyetlen kukoricahibrid sem bírja öntözés nélkül az egy-két hónapos tartós szárazságot és a nagy hőséget.

A biharvajdai farmer az ősszel sikertelenül elvetett repcéjét hozza fel példának. Az olajos növényt több éve nem termeszti, mert a tartós szárazság miatt nem volt kifizetődő, de tavaly azt látta, hogy több gazdánál jó termést hozott. Arra gondolt, ősszel szántóföldjeinek egyharmadára, 105 hektárra repcét vet. A száraz, csapadékmentes ősz azonban nem kedvezett a földbe került vetőmagnak – a magágy kétharmadán ki sem kelt a haszonnövény –, ezért hetven hektáron újravetette, de az sem sikerült. Tavasszal harmadjára kell újravetni, vagy a régi vetést kitárcsázza, és kukorica vagy napraforgó kerül a helyébe. Viszont a tavaszi, nyáreleji időjárástól függ, hogy az új növényből lesz-e termés. Az öntözés nélküli mezőgazdaság nagy kérdései ezek, amire a nagy tapasztalattal rendelkező gazdák is egyre nehezebben találják meg a helyes választ.

A farm irodájában szövögetjük tovább a biharvajdai és a környékbeli gabonatermesztő farmok túlélési esélyeit. Nagy Zoltán a túlélés szót nyomatékosítja: már nem beszélhetünk a korábbi évek szokásos befektetéseiről, a túléléshez szükséges tartalékolásra kell gondoljon minden gazda, különben lehúzhatja a rolót.

„Nem lehet bank- vagy másféle hitelből tartósan vetőmagot, műtrágyát, gázolajat, növényvédő szereket vásárolni. Pontosabban lehet, csak nagyon kockázatos! Ha egy aszályos esztendő sújt le, arra ébred a gazda, hogy betakarításkor olcsó pénzen ad túl kevéske terményén, így kiürült magtárakkal és lekopaszított bankszámlával kell megtervezze a következő mezőgazdasági évet. Sok olyan gazdáról, agrárvállalkozóról tudok, akik nagyon nehéz anyagi helyzetbe kerültek emiatt” – összegzi a vidék gondjait vendéglátóm.

Galéria

Hat éve nem volt ilyen olcsó a szemes kukorica, mint idén

Fotó: Makkay József

Elfogadhatatlan a búza nyárra beharangozott 70 banis ára

A mai nehéz helyzetet nem oldja meg a hektáronként járó 180 eurós területalapú uniós támogatás, amit a legtöbb agrárvállalkozó tovább kell adjon a környéken kétszáz eurós hektáronkénti földbérlet fejében a földtulajdonosoknak. Nagy Zoltán is bérli a földjeinek több mint felét. A farmok jövedelme elsősorban a terményértékesítés bevételeiből származik, ami 2023-ban nagyon alacsony volt.

A felvásárlók erre az évre sem ígérnek sok jót. Annak, aki az év első hónapjaiban köt szerződést a felvásárlókkal, a nyári aratás idejére a búzáért kilónként 70 banis árat kínálnak. Nagy Zoltán szerint ez elfogadhatatlanul alacsony. Az őszi vetéssel járó költségek és a betakarítással végződő kiadások lajstroma jó hozam esetén is legalább 1 lejes értékesítési árat feltételez ahhoz, hogy a búzatermesztés minimális haszonnal kifizetődő legyen. Ez alatt csak ráfizetése származik a farmernek.

Senki nem tud tehát biztosat arról, mit hoz a nyár, és mennyire szól bele a romániai gazdák életébe az Európai Unió piacaira irányuló masszív ukrajnai gabonaimport.

,,Az eddigi terménystruktúrát nem tudjuk átalakítani. Búza, kukorica vagy napraforgó helyett nem tudunk borsót, cirkot vagy más növényeket vetni, mert ekkora mennyiségben nem lenne rá igény, nincs biztos felvásárló. Irrigáció nélkül a zöldségtermesztés sem alternatíva, másrészt az egy teljesen más ágazata a mezőgazdaságnak, ami nagyon megnehezítené az átállást, a munkaerőhiányról nem is beszélve” – érvel Nagy Zoltán.

A biharvajdai gazda is kiment tüntetni az elmúlt hetekben a megye útjaira, azonban sajnálta azokat, akik a traktorosok miatt kellett szenvedjenek, mert nem ők a hibásak, hanem a politikai osztály, amely elnézte a gazdatársadalom sokasodó gondjait, anélkül, hogy bármit is tett volna a helyzet rendezéséért.

Galéria

Nagy Zoltán borospincéje. A gazda szenvedélyből űzi a borászatot

Fotó: Makkay József

Gabonatermesztés és borászat kéz a kézben

A beszélgetést a családi borospincében fejezzük be, ami nem az agrárvállalkozás része ugyan – a borászatot Nagy Zoltán szülői örökségként, szenvedélyből műveli –, kiváló fehérborai azonban arról tanúskodnak, hogy a gazda a szőlészethez is olyan jól ért, mint a gabonatermesztéshez. Több borversenyre is benevezett, hogy bebizonyítsa, ennek a vidéknek is vannak kiváló, felfedezésre váró nedűi.

A megörökölt tizenegynéhány fehér szőlőfajtából készülő, háziasított boraik mellett beszélik át a környékbeli gazdák a hogyan tovább égető kérdéseit.

A jövő zenéje, hogy a mezőgazdasági tevékenységek jövedelmezőségének gyors változásával a biharvajdai gabonatermesztő gazda végül melyik mellett fog lehorgonyozni.

korábban írtuk

Vesztébe rohan az európai mezőgazdaság?
Vesztébe rohan az európai mezőgazdaság?

Uniós rendszerhibáról beszélhetünk, amely minden tagország gazdatársadalmát sújtja, de sokan még nincsenek tisztában azzal, hogy mekkora a baj. Az viszont jelzésértékű, hogy az Atlanti-óceántól a Fekete-tengerig mindenhol megmozdultak a gazdák.

korábban írtuk

Nagyon sok kisgazda belebukott, de a falugazdász szerint a nagyok sem bírják sokáig a gondokat a mezőgazdaságban
Nagyon sok kisgazda belebukott, de a falugazdász szerint a nagyok sem bírják sokáig a gondokat a mezőgazdaságban

A falugazdász szerint nagy a baj a mezőgazdaságban, az utóbbi három esztendő anyagilag kizsigerelte a termelőket. A detrehemtelepi szakemberrel „földközelből” vettük számba azokat a gondokat, bajokat, amelyek az országos gazdamegmozdulásokat okozták.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 06., hétfő

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik

A 2020. óta Szilágy, Maros és főként Szatmár megyében megszervezett eddigi hét, Picnic in the Vineyard nevet viselő borpiknik idei első kiadására Avasújvárosban kerül sor május 11-én 11 órától.

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik
2024. május 06., hétfő

A határ a csillagos ég a kolozsvári lakásáraknál, egyes negyedekben már meghaladta a 3000 eurót négyzetméterenként

Lassan eléri a 2600 eurós átlagárat a kolozsvári lakások négyzetmétere, a Compariimobiliare.ro statisztikája szerint idén áprilisban 2594 euróba került egy négyzetméter, ami 28 euróval volt már több, mint februárban.

A határ a csillagos ég a kolozsvári lakásáraknál, egyes negyedekben már meghaladta a 3000 eurót négyzetméterenként
2024. május 06., hétfő

Egy medvét kilőttek, egy bocsot pedig végleg elaltattak Hargita megyében

Többször támadt lövétei jószágokra az a medve, amelyet hétfőn hajnalban már nem is tudtak elkergetni a hatóságok, így kénytelenek voltak kiadni a kilövéshez szükséges parancsot. Felsősófalván egy súlyosan sérült bocsot kellett elaltatni.

Egy medvét kilőttek, egy bocsot pedig végleg elaltattak Hargita megyében
2024. május 06., hétfő

Szikláról mentették le a határon átszökött ukrán férfiakat a máramarosi hegyimentők

Az ukrán–román határon a Máramarosi-havasokban átszökött két ukrán állampolgárt keresnek hétfőn a hegyimentők és a határrendészek.

Szikláról mentették le a határon átszökött ukrán férfiakat a máramarosi hegyimentők
2024. május 06., hétfő

„Újuljatok meg!” mottóval szervezik meg az idei csíksomlyói pünkösdi búcsút, amelynek a programját is bejelentették

„Újuljatok meg!” – ezzel a mottóval szervezik meg idén a csíksomlyói pünkösdi búcsút, amelynek programját a hétvégén közölték a szervezők.

„Újuljatok meg!” mottóval szervezik meg az idei csíksomlyói pünkösdi búcsút, amelynek a programját is bejelentették
2024. május 06., hétfő

Már csak a bányamúzeum idézi fel az aranybányászatot Verespatakon

Naponta több tíz turistát vonz a verespataki Bányászati Múzeum. A múzeum működtetője, Valentin Rus bányamérnök a Krónikának elmondta: nagy hibának tartja a romániai bányászat felszámolását.

Már csak a bányamúzeum idézi fel az aranybányászatot Verespatakon
2024. május 05., vasárnap

FRISSÍTVE – Garázsok gyulladtak ki egy csíkszéki településen, a lángokat sikerült megfékezni

Kigyulladt több garázs Csíkszentmártonban vasárnap, a tűzoltók a lángok elterjedésének megakadályozásán dolgoznak – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

FRISSÍTVE – Garázsok gyulladtak ki egy csíkszéki településen, a lángokat sikerült megfékezni
2024. május 05., vasárnap

Egy égve hagyott gyertya miatt éghetett le egy Fehér megyei fatemplom

Leégett egy fatemplom a Fehér megyei Havasgáld községhez tartozó Ghioncani faluban vasárnapra virradóan. A tűz oka feltehetően egy égve hagyott gyertya volt.

Egy égve hagyott gyertya miatt éghetett le egy Fehér megyei fatemplom
2024. május 05., vasárnap

Meghalt egy autós, miután nem vette figyelembe a tilos jelzést a vasúti átjárónál

Meghalt egy furgon sofőrje vasárnap reggel, miután elütötte egy vonat a 14-es főúton, a vasúti átjárónál, mert figyelmen kívül hagyta a jelzőlámpa tilos jelzését – közölte a Szeben megyei rendőr-főkapitányság.

Meghalt egy autós, miután nem vette figyelembe a tilos jelzést a vasúti átjárónál
2024. május 05., vasárnap

Miután öt helyen is elutasították, Kolozsvárról Suceavára kellett szállítani egy stroke-os beteget

Egy 47 éves, akut iszkémiás stroke-ot elszenvedett beteget szombaton SMURD-helikopterrel szállítottak a kolozsvári megyei sürgősségi kórházból Suceavába, hogy eltávolítsák a vérrögöt az érintett agyi érből.

Miután öt helyen is elutasították, Kolozsvárról Suceavára kellett szállítani egy stroke-os beteget